Ռուսաստանում մեծ է հայ բնակչության նկատմամբ բռնարարքների վտանգը. ԱԱԾ պահեստազորի սպաներ 06/11/2021 13:49 | Մեկնաբանություն
Ռուսական շուկաները կառավարման տակ վերցրած ու տիրոջ իրավունքով ոլորտում իրենց օրենսդիր հռչակած ադրբեջանցիները, որ հատկապես ակտիվացել են Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո՝ իրենց «հաղթող» ու միջնորդ դատավոր զգալով ԱՊՀ ողջ տարածքում, մշտապես գործում են, երբ ունեն թվային գերազանցություն և, գտնվելով թմրանյութերի ազդեցության տակ, ունակ են խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող բռնարարքների։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱԱԾ պահետսազորի սպաների միությունը:
«ՀԻՇԵՆՔ ԲԱՔՎԻ ՈՒ ՍՈՒՄԳԱՅԻԹԻ ԴԵՊՔԵՐԸ
Մայիսի 28-ին Ռուսաստանի ՃԵԱԳՎ-ի տեսուչը Նովոսիբիրսկում ձերբակալության ժամանակ պատահաբար մահացու վիրավորել էր Ռուսաստանի էթնիկ ադրբեջանցի քաղաքացու, ով քրեական շրջանակներում հայտնի էր «Կուրբաշի» մականվամբ, որպես չարանենգ օրինախախտ գտնվում էր ոստիկանության տեղի շրջանային բաժանի հատուկ հաշվառման մեջ։
Նովոսիբիրսկյան դեպքերի հետ կապված՝ ազգայնական հիստերիայի ալիքը համակեց ռուսաստանյան քաղաքները։ Ամենահետաքրքիրն այն է, որ ադրբեջանցիները ռուսների հետ հաշվեհարդար տեսնելու կոչերը համահավասար տարածեցին և հայերի վրա, թեպետ սա տարօրինակ չէ՝ ռուսների պես մենք նրանց համար նույն «անհավատներն» ենք։
Ռուսական շուկաները կառավարման տակ վերցրած ու տիրոջ իրավունքով ոլորտում իրենց օրենսդիր հռչակած ադրբեջանցիները, որ հատկապես ակտիվացել են Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո՝ իրենց «հաղթող» ու միջնորդ դատավոր զգալով ԱՊՀ ողջ տարածքում, մշտապես գործում են, երբ ունեն թվային գերազանցություն և, գտնվելով թմրանյութերի ազդեցության տակ, ունակ են խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող բռնարարքների։
Օրինակների հետևից պետք չէ շատ հեռու գնալ։ Հիշենք Բաքվի ու Սումգայիթի դեպքերը, որտեղ հայ բնակչությունն էթնիկ պատկանելության հողի վրա զոհ դարձավ բռնությունների, ջարդի ու սպանություների։ Անօրենություններն ու լպիրշություններն անթույլատրելի են։
Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները հարկ է, որ զգոն լինեն, կանխարգելեն ազգայնական հողի վրա տեղի ունեցող բացասական զարգացումները, հատկապես որ նման քայլերի դրդող գաղափարախոսական կենտրոնները գտնվում են ու կարգավորվում են Թուրքիայից, միջազգային ահաբեկչական այլ կենտրոններից։
Հաշվի առնելով, որ ՃԵԱԳՎ-ի տեսուչն ազատված է կալանքից, հարկ է կտրուկ կանխարգելել ինքնադատաստանի գործողություններն ու ազգայնական քարտի խաղարկումը, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքերով»։

Офицеры резерва СНБ Армении: Вспомним события Баку и Сумгаита 06/11/2021   16:24  |  Комментарий
Союз офицеров резерва Службы национальной безопасности распространил заявление, в котором говорится:
28 мая с.г. инспектор ГИБДД в г. Новосибирске при задержании случайно застрелил этнического азербайджанца, гражданина РФ известного в криминальных кругах по кличке ''Курбаши'', находящегося на особом учете в местном райотделе полиции как злостный нарушитель правопорядка.
Азербайджанцы после Второй Арцахской войны почувствовали себя ''победителями'' и третейскими судьями на всей территории СНГ. Они в России чувствуют себя в роли хозяев. Захватив рынки, базарные торгаши диктуют свои условия по всей стране.
В связи с событиями в Новосибирске волна националистической истерики захлестнула города России. Самое интересное заключается в том, что азербайджанцы призывают к расправе не только над русскими, но и, как ни странно, над армянами. Хотя в этом нет ничего странного, мы, как и русские, являемся для них ''неверными''. Они всегда действуют, когда имеют численный перевес и, находясь под воздействием наркоты, способны совершить насильственные действия над мирным населением. Не надо далеко уходить, вспомним события в Сумгаите и Баку, где жители этих городов подверглись погромам, убийствам и насилию по этническому признаку. Безнаказанность и хамство недопустимы.
Российским правоохранительным структурам надо быть бдительными и пресекать все негативные процессы, происходящие на националистической почве, тем более, что идеологические центры находятся и регулируются из Турции и других международных террористических центров.
Учитывая, что инспектор ГИББД освобожден из-под стражи, необходимо жестко пресекать акты самосуда и разыгрывания национальной карты, что чревато непредсказуемыми последствиями.