Ադրբեջանի կողմից հրապարակված մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող ռազմագերիների մեծ մասը շիրակցի տղաներն են 06/11/2021 16:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Գերեվարված զինծառայողների հարազատները հետևում են Բաքվում մեկնարկած դատավարություններին, ծանոթ են Ադրբեջանի կողմից հրապարակած ռազմագերիների անուններին, որոնց ներկայացնում են որպես դիվերսանտ։
«Հրապարակված անուններում մեծամասնությունը շիրակցի տղաներին են»,- հաստատեց գերեվարված զինծառայողի հարազատը։ Հարցին՝ ի՞նչ են անելու հարազատները, ինչպես են պաշտպանվում գերեվարվածների իրավունքները, հարազատը նշեց միայն, որ տեղյակ են, որ առաջին դատը հունիսի 16-ին է լինելու։ Հարազատները հետագա անելիքների մասին դեռ չեն խոսել։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հունիսի 16-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում կսկսվի Խծաբերդից գերեվարված հայ ռազմագերիների դատավարությունը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն այսօր հրապարակել է 26 հայ ռազմագերիների անուններ, որոնց այս պահին մեղադրանք են առաջադրել՝ ներկայացնելով որպես դիվերսանտ։ Հայ ռազմագերիների անուններն են.
Եղիշ Աստանյան, Կարեն Արամյան, Տիգրան Ավագյան, Հովսեփ Գևորգյան, Հովսեփ Մանուկյան, Գևորգ Մարտիրոսյան, Ռոբերտ Գևորգյան, Վաղարշակ Ավետիսյան, Վոլոդյա Հակոբյան, Անդրանիկ Սուքիասյան, Անդրանիկ Մանուկյան, Գրիգոր Սաղաթերյան, Էդուարդ Գիրագուսյան, Ռաֆիկ Կարապետյան, Գուրգեն Ղոլյան, Հրայր Թադևոսյան, Վաղարշակ Մալոյան, Սասուն Եղիազարյան, Արսեն Վարդանյան, Վահագն Բեհրեկյան, Սեդրակ Սողոմոնյան, Արման Դիլանյան, Մանուկ Մարտոյան, Վելս Անբարդանյան, Անդրանիկ Միքայելյան, Ֆելիքս Գրիգորյան։

Большинство среди 26 армянских военнопленных, имена которых обнародовал Баку, - ребята из Ширака 06/11/2021 17:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Родственники военных, удерживаемых в плену в Азербайджане, следят за начавшимися в Баку судебными процессами, ознакомились со списком военнопленных, имена которых Азербайджан обнародовал и которых Баку представляет “диверсантами”.
“Большинство из них, чьи имена были обнародованы, - это ребята из Ширака”, - подтвердил родственник одного из военнопленных. На вопрос, какие меры планируют предпринять родственники, как защищают права пленных, родственник лишь отметил, что знают о том, что первое судебное заседание намечено на 16 июня. О своих дальнейших действиях родственники еще не говорили. Ранее стало известно, что 16 июня в бакинском суде по тяжким преступлениям начнется суд над армянскими военнослужащими, захваченными в плен в Хцаберде.
Напомним, Азербайджан сегодня обнародовал имена 26 армянских военнопленных, которым предъявлено обвинение.Известны имена 26 армянских военнопленных, которым Азербайджан предъявил обвинение