Նիկոլ Փաշինյանը պարտավորվել է ներողություն խնդրել Խաչատրյաններից. Վերաքննիչ դատարանը մերժեց Փաշինյանին 06/11/2021 15:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը մերժել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի ներկայացրած բողոքը: «Խաչատրյաններն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի» գործով (ոչ պաշտոնական անվանում) Վերաքննիչ դատարանի հրապարակված որոշմամբ արձանագրվել են վիրավորանքի և զրպարտության հասցեականությունը և առկայությունը, դրանց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից միջնորդավորված կատարումը, արտահայտությունների կատարման փաստական հիմքերի բացակայությունը, գերակա հանրային շահով պայմանավորված չլինելը: Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի դատարանը 25.01.2021թ վճռով պարտավորեցրել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակային ներողություն խնդրել ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանից, նրա գործարար որդիներ` Գուրգեն Խաչատրյանից և Արտյոմ Խաչատրյանից վիրավորանք հանդիսացող արտահայտության համար և զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները հերքել հրապարակայնորեն:
Վերաքննիչ դատարանը 07.06.2021 վճռով արձանագրել է (ուղիղ մեջբերում). «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր միջնորդավորված խոսքով (ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակի գրառմամբ) Գագիկ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի անունները կապել է «մաֆիոզ համակարգ» եզրույթի հետ, զուրկ է եղել որևէ փաստական հիմքից։ Մասնավորապես՝ բացակայել է վերջիններիս առնչությունը որևէ քրեական գործի հետ, որն ուղղակիորեն կապված է ՀՀ քրեական օրենսգրքով հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու կամ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու հետ։ Եվ Վերաքննիչ դատարանի գնահատմամբ՝ Գագիկ Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված արարքի մեսղագրումը դեռևս հիմք չէ նրան և նրա որդիներին կոռուպցիոն, մաֆիոզ համակարգ ղեկավարելու մասով հրապարակային պնդումներ հնչեցնելու համար։ Բացի այդ, քաղաքացիական գործի նյութերում բացակայում է գրառմամբ մեջբերված մի շարք էպիզոդներով, մասնավորապես` UCOM ընկերության կոռուպցիոն ծագմամբ փայաբաժնի մասով որևէ վարույթի վերաբերյալ տեղեկատվություն կամ փաստական տվյալ» (մեջբերման ավարտը):
Վերաքննիչ դատարանը նաև արձանագրել է, որ (ուղիղ մեջբերում). «Վերաքննիչ դատարանն արձանագրում է, որ բացակայել է Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների առնչությունն այնպիսի քրեական գործի հետ, որն օբյեկտիվորեն հիմք կտար պնդելու, որ վերջիններս Հայաստանի Հանրապետությունում <ղեկավարել են մաֆիոզ համակարգ, այդ համակարգի ղեկավարման ընթացքում կուտակել են մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ապօրինի հարստություն>։ Բացի այդ, հայտարարությունը հնչեցվել է հասարակական և քաղաքական այնպիսի իրողությունների պայմաններում, երբ նշված եզրույթի և դրանց հարող անձանց վերաբերյալ հասարակական լայն շրջանակներում առկա են եղել տարաբնույթ քննարկումներ, իսկ նմանաբովանդակ հայտարարություններն ուղղակիորեն կարող էին միտված լինել նշված անձանց վերաբերյալ բացասական ընկալում առաջացնելուն» (մեջբերման ավարտը):
Վերաքննիչ դատարանի վճռում նշված է, որ լրատվամիջոցների չստուգված հրապարակումները չէին կարող հիմք հանդիսանալ «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մակարդակով նման բովանդակություն պարունակող հայտարարությունների համար, նաև նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ վերջինս ունենալով ամենալայն լիազորությունները և տիրապետելով բազմաթիվ ռեսուրսների, ցանկացած տեղեկատվություն կարող էր ստուգել և խույս տալ ապատեղեկատվությունից» (ուղիղ մեջբերում): Այսպիսով, Վերաքննիչ դատարանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժել է:
Հիշեցնենք, որ 2020թ. ապրիլին հեռահաղորդակցության Ucom ընկերությունում կորպորատիվ սաբոտաժ սկսվեց, և Ucom-ի համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ եւ անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջեւ՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը: Այդ փուլում ՀՀ պաշտոնատար անձանց անթաքույց ճնշումներից էր նաև ՀՀ վարչապետի խոսնակի հրապարակային գրառումը, որը 2021թ.-ին դատարանի կողմից ճանաչվեց որպես պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավի արատավորում, ինչպես նաև ապատեղեկատվության տարածում:

Пашинян обязали извиниться перед семьей Гагика Хачатряна: Апелляционный суд Армении отклонил жалобу и.о. премьера 06/11/2021   17:57  |  Лента новостей
Апелляционный гражданский суд Республики Армения отклонил жалобу, поданную представителем премьер-министра РА Никола Пашиняна. Об этом сообщает команда адвокатов семьи экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна.
Согласно опубликованному накануне решению суда, в деле «Хачатряны против Никола Пашиняна» (наименование неофициальное) были зафиксированы адресность и наличие оскорбления и клеветы, их опосредованное совершение премьер-министром РА Николом Пашиняном, отсутствие фактических оснований для совершения выражений, необусловленность наиболее важным общественным интересом. Стоит напомнить, что суд города Еревана решением от 25.01.2021г. обязал Никола Пашиняна публично извиниться перед Хачатрянами за оскорбительное выражение и публично опровергнуть клеветнические сведения.
Апелляционный суд решением от 07.06.2021г. записал (прямое цитирование): «Премьер-министр РА Никол Пашинян в своем опосредованном выступлении (записью пресс-секретаря премьер-министра РА) связал имена Гагика Хачатряна, Гургена Хачатряна и Артема Хачатряна с термином «мафиозная система», не имея под собой никакой фактической основы. В частности, последние не имели отношения к какому-либо уголовному делу, которое напрямую связано с созданием или ведением преступного сотрудничества, или участием в преступном сотрудничестве в соответствии с Уголовным кодексом РА. И по оценке Апелляционного суда, инкриминация Гагика Хачатряна в деянии, предусмотренного пунктом 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА, еще не является основанием для того, чтобы были озвучены публичные утверждения по части ведения им и его сыновьями коррупционной, мафиозной системы. Кроме того, материалы гражданского дела не содержат никакой информации или фактических данных о каком-либо производстве в ряде эпизодов, цитированных записью, в частности, по части доли коррупционного происхождения компании UCOM».
Апелляционный суд также зафиксировал, что (прямое цитирование): «Апелляционный суд констатирует, что Гагик, Гурген и Артем Хачатряны не были вовлечены в уголовное дело, которое объективно дало бы основание, что последние в Республике Армения «руководили мафиозной системой, в течение руководства этой системой накопили незаконное состояние на несколько сотен миллионов долларов». Кроме того, это заявление было сделано в условиях таких социальных и политических реалий, когда в общественных кругах велись различные дискуссии об упомянутом термине и примыкающих к нему лицах, и такие заявления могли быть прямо направлены на формирование негативного восприятия касаемо упомянутых лиц».
В решении Апелляционного суда указано, что, несмотря на требование защиты права презумпции невиновности, согласно письму директора СНБ РА А. Кярамяна № 8/4214 от 25.08.2020г., руководителю аппаратом премьер-министра РА Э. Агаджаняну были предоставлены сведения об обвинениях в злоупотреблении и растрате выдвеженного бывшему министру финансов РА Гагику Хачатряну должностной позиции. При этом, в упомянутом письме нет никакого упоминания по части бизнесменов Артема Хачатряна и Гургена Хачатряна. Следовательно, непроверенные публикации СМИ не могли быть основанием для заявлений такого содержания на уровне премьер-министра РА, учитывая тот факт, что последний, обладая широчайшими полномочиями и располагая многочисленными ресурсами, мог проверить любую информацию и избежать от дезинформации.
Таким образом, Апелляционный суд отклонил апелляционную жалобу представителя премьер-министра РА Никола Пашиняна. Одновременно, в лице представителя аппарата премьер-министра РА, другая поданная апелляционная жалоба была частично удовлетворена, изменив мотивировочную часть решения Суда по гражданскому делу номер ЕД/15836/02/20 от 25.01.2021г. (исключительно по части решения аппарата премьер-министра РА) - без возвращения к окончательной части решения суда первой инстанции.
Напомним, что в апреле 2020г. в компании Ucom, соучрежденной и управляющейся сыновьями бывшего министра финансов Гургена Хачатряна, начался корпоративный саботаж и председатель совета директоров Ucom заявил, что на уровне высокопоставленных должностных лиц перед ним было поставлено прямое и косвенное требование отчуждения Ucom, добавив, что Ucom не продается и его достоинство не выставляется на торг. На этом этапе нескрываемые давления от должностных лиц РА сопровождались, в том числе, публичной записью пресс-секретаря премьер-министра РА, признанной судом в 2021 году порочением чести, достоинства и деловой репутации, распространением дезинформации.