Բա ի՞նչ եղավ Դուբայում 5 միլիարդ դոլարով հողերը ծախելու թեման, հիմա էլ մեղադրում են հողերը չտալու մեջ. Փաշինյանը՝ Սերժ Սարգսյանի հրապարակած ձայնագրության մասին 06/10/2021 12:45 | Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Սերժ Սարգսյանը և ՀՀԿ-ն սպառնում էին, թե ջախջախիչ կոմպրոմատ են հրապարակելու: Երեկ իրենք հրապարակեցին ձայնագրություն, որտեղ ես եմ խոսում: Որքան ես հետևել եմ արձագանքներին՝ հանրությունը տարակուսած է, նրանք հարց են տալիս՝ հիմա այս ձայնագրությունով Սերժ Սարգսյանը ուզում է օգու՞տ տալ Փաշինյանին, թե՝ վնաս: Այս հարցը շատ լեգիտիմ է: Այն ինչ հրապարակել է Սերժ Սարգսյանը, լիովին հիմնավորում է այն դիրքրոշումները, պատմությունը, որը վերջին 7 ամսվա ընթացքում մենք ներկայացրել ենք ժողովրդին: Այս մասին Սպիտակում քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի երեկ հրապարակած ձայնագրությանը.
«Այս ձայնագրությունը նրա մասին է, որ մենք 2018թ-ի մայիսին Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացը ժառանգել են դեֆորմացված, փակուղային վիճակում և այդ պահի դրությամբ ամենակարևոր խնդիրը եղել է այն, որ միջնորդները հետագա զարգացումների և կարգավորման ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ արտահայտել են այն նույն դիրքորոշումը, ինչ՝ Ադրբեջանը: Կարևոր է արձանագրել, որ դա 2018թ-ին տեղի չի ունեցել, այլ՝ շատ ավելի վաղ»,-ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ միջնորդ երկրները դեռևս 2016թ-ին են Հայաստանին առաջարկել հրաժարվել Արցախի միջանկյալ կարգավիճակի հարցից.
«Նախկինում գոյություն ուներ տարածքներ կարգավիճակի դիմաց բանաձև, հետո՝ տարածքներ խաղաղության դիմաց բանաձև, իսկ 2016-2018թթ-ին ձևակերպվեց տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց բանաձև: Մենք 2018թ-ին բանակցային գործընթացը ժառանգել ենք մի իրավիճակում, երբ սեղանի վրա դրված է եղել տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց բանաձևը:
2018թ-ի դրությամբ իրադրության զարգացման տարբեր հնարավություններ են եղել՝ տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց և ներքին տեղահանվածների անվան ներքո ադրբեջանցիների վերադարձ ԼՂ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա վստահեցրեց, որ իրենք 3 տարի պայքարել են, որ այս ծրագրերն իրականություն չդառնան.
«Երբ ձայնագրությունը հրապարակում են, մոռանում են պատասխանել՝ բա ի՞նչ եղավ, որ Դուբայում 5 միլիարդ դոլարով հողերը ծախել է, ի՞նչ եղավ այդ թեման, հիմա էլ հակառակի մեջ են մեղադրում՝ հողերը չտալու»,-ասաց Փաշինյանը:

"Теперь меня обвиняют в отказе от сдачи земель": Пашинян об обнародованной Сержем Саргсяном записи 06/10/2021   13:17  |  Досрочные парламентские выборы-2021
И.о. премьера Армении Никол Пашинян прокомментировал обнародованную накануне третьим президентом РА Сержем Саргсяном запись.Серж Саргсян опубликовал обещанный компромат на Пашиняна“Серж Саргсян и РПА вчера грозились опубликовать разгромный компромат. Вчера они опубликовали аудиозапись, где я говорю. Судя по реакции, общественность в недоумении. Пни задаются вопрос: Серж Саргсян при помощи этой записи хотел  оказать Пашиняну услугу или навредить? Этот вопрос весьма легитимен. То, что обнародовал Серж Саргсян, полностью подтверждает  позицию и всю историю, которую мы представили народу за  последние семь месяцев”, - заявил Пашиняна на встрече с избирателями в Лорийской области.
По его словам, эта запись про то, что переговорный процесс по карабахскому вопросу достался нынешнему руководству в 2018 году в деформированном виде, он был в тупике.
"На тот момент самая главная проблема заключалась в том, что посредники по мере развития событий высказывали относительно “дорожной карты” урегулирования ту же позицию, что и Азербайджан. Важно констатировать, что это произошло не в 2018 году,  а гораздо раньше”, - сказал и.о. премьера.
По словам Пашиняна, страны-посредники еще в 2016 году предложили Армении отказаться от вопроса о промежуточном статусе Арцаха.
“Раньше существовала формула “территории в обмен на статус”, потом – “территории в обмен на мир”, а в 2016-2018гг. была сформулирована формула “территории в обмен на что-то”. Переговорный процесс в 2018 году мы унаследовали в том состоянии, при котором на столе переговоров была формула “территории в обмен на ничего”. По состоянию на 2018 год были различные возможности развития ситуации – территории в обмен на ничего и возвращение азербайджанцев под видом внутренне перемещенных лиц в Нагорный Карабах”- заявил Пашинян.
Он заверил, что они три года боролись против реализации этой программы.
“Когда публикуют запись, забывают ответить, а куда подевалась тема продажи земель за пять миллиардов долларов в Дубае. Теперь меня винят в обратном, обвиняют в отказе от сдачи земель”, - сказал Пашинян.