Ռուսները մտադիր չեն Ղարաբաղից հեռանալ. Սխալ պատկերացում կա 95 տոկոսի մոտ. Լևոն Տեր-Պետրոսյան 06/10/2021   15:22  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
«Սխալ պատկերացում կա 95 տոկոսի մոտ, որ հինգ տարի հետո Ռուսական խաղաղապահները հեռանալու են Ղարաբաղից»,- այս մասին ասաց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու մեջբերեց պայմանագրի կետը, որով մի քանի անգամ ևս հինգ տարով կարող է նրանց ներկայությունը երկարաձգվել.
«Ինչ եք պանիկա գցում, որ ռուսները հինգ տարի հետո հեռանալու են, չեն հեռանալու, ինչի՞ են եկել։ Էդպես թեթև թողնում թևերը թափ տալիս գնու՞մ են։ Գրված է պայմանագրում, վերջ, ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել»։
ՀՀ առաջին նախագահը նշեց նաև, որ եթե կողմերից մեկն առարկի՝ կքննարկեն խաղաղապահների դուրսբերումը և համապատասխան որոշում կկայացվի։ Չի բացառում, որ Ադրբեջանը կարող է պահանջել դուրս հանել զորքը, Ռուսաստանն ու Հայաստանը՝ ոչ։
«Հստակ է գրված։ Ռուսները սաղ գրել են, որովհետև մտադիր չեն Ղարաբաղից հեռանալ»։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ դա վատ է, ՀՀ առաջին նախագահն ասաց, որ եթե ռուսները դուրս գան, Ղարաբաղում մի ղարաբաղցի չի մնա։
«Պիտի մնան այնքան, մինչև ապահով լինի, մենք էլ պիտի նպաստենք։ Հիմա Հայաստանը հակամարտող կողմ չունի, կարգավիճակից զրկվել է, պետք է ամեն ինչով նպաստի, որ Ղարաբաղի բնակչությունը չհեռանա»։
15:04 10/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Եթե էդքան ուժեղ եք, կարող եք գնալ գրավել, բայց փոխել հնարավոր չէ․ ՀՀ առաջին նախագահը՝ սովետական սահմանների մասին

Русские не намерены уходить из Карабаха, у 95% неверное представление - Левон Тер-Петросян 06/10/2021   15:37  |  Досрочные парламентские выборы-2021
У 95% населения сложилось неверное представление о том, что российские миротворцы через пять покинут Карабах, заявил первый президент Армении Левон Тер-Петросян и сослался на положение в договоре, позволяющее продлевать срок их присутствия миротворцев в Арцахе несколько раз.
“Что вы панику разводите, что мол русские через пять лет уйдут. Они не уйдут, иначе зачем пришли. В договоре написано, но никто не обратил внимания”, - сказал он.
Первый президент Армении также отметил, что если одна из сторон возразит, то вопрос вывода миротворцев может быть вынесен на обсуждение, по итогам которого будет принято решение. Он не исключил, что Азербайджан потребует вывода войск, а Россия и Армения – нет.
“Четко написано. Русские все написали, потому что не намерены уходить из Карабах”, - пояснил он.
На вопрос журналиста, хорошо это или плохо, первый президент Армении заявил, что “если русские уйдут, то никто из карабахцев в Карабахе не останется”.
“Должны оставаться до тех пор, пока станет безопасно, и мы должны этому способствовать…Армения сейчас должна сделать все, чтобы население Карабаха не уехало”, - сказал Тер-Петросян.