Ռուս խաղաղապահները Ճարտար գյուղում ապահովում են հողագործների անվտանգությունը 06/10/2021 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահները ձեռնամուխ են եղել ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող բնակիչների անվտանգությունը։ Տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Խաղաղապահ զորախմբի հումանիտար արձագանքման կենտրոնն ամեն օր հայտեր է ստանում սահմանագծի մոտ գտնվող բնակավայրերի բնակիչներից՝ անվտանգության ապահովման խնդրանքով։ Մասնավորապես, Մարտունու շրջանի Ճարտար գյուղի բնակիչները դիմել են մարդասիրական արձագանքման կենտրոն ՝ ապահովել իրենց անվտանգությունը՝ գյուղատնտեսական դաշտերում աշխատանքների ժամանալ։
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Վասիլևը հայտարարել է, որ այսօրվանից և հաջորդ շաբաթվա ընթացքում ապահովում են գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման անվտանգությունը։
«Ռուսական խաղաղապահների շնորհիվ, որ եկել ենք մեզ պաշտպանելու, մարդիկ կարող են այստեղ աշխատել, շատ շնորհակալ ենք, որ օգնում եք մեզ», - ասել է Ճարտար գյուղի բնակիչ Խաչիկ Խաչատրյանը:
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության միջազգային ականազերծման կենտրոնի մասնագետները շարունակում են
Արցախում ականազերծման և պայթյունավտանգ իրերի հայտնաբերման ու վնասազերծման աշխատանքները:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թ. նոյեմբերի 23-ից հումանիտար ականազերծման ինժեներա-սակրավորական ստորաբաժանումների կողմից Արցախում չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 2 123 հա տարածք, 650 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 613 պայթունավտանգ առարկա։

Российские миротворцы обеспечивают безопасность при проведении сельскохозяйственных работ в Арцахе 06/10/2021 11:40 | Лента новостей
Российские миротворцы приступили к обеспечению безопасности местных жителей при проведении сельскохозяйственных работ в Мартунинском районе Нагорного Карабаха. Об этом сообщается на сайте Минобороны РФ.
В Центр гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента ежедневно поступают заявки на обеспечение безопасности от жителей населенных пунктов, находящихся вблизи лини разграничения сторон.
Так представители села Чартар Мартунинского района обратились в Центр гуманитарного реагирования, с целью обеспечения безопасности при проведении работ на сельхозугодиях.
«С сегодняшнего дня и в течении последующей неделе обеспечиваем безопасность при проведении сельскохозяйственных работ», - сообщил представитель Центра гуманитарного реагирования Александр Васильев.
Как передает Минобороны РФ, местные жители создают минерализованные полосы, с целью предотвращения пала травы, защите полей и населённых пунктов от пожаров.
«Благодаря российским войнам, что приехали нас охранять, люди могут здесь работать, спасибо большое что помогаете нам», - сказал местный житель села Чартар Хачик Хачатрян.
Помимо этого, как отмечается в сообщении, российскими миротворцами проводится работа по очистке местности от взрывоопасных предметов. Так, с 23 ноября 2020 года инженерно-саперными подразделениями гуманитарного разминирования в Нагорном Карабахе от неразорвавшихся боеприпасов очищены 2 123 гектар территории и более 650 километров дорог, обнаружено и обезврежено 25 613 взрывоопасных предметов.