7000 դրամանոց սննդային փաթեթներ են բաժանվել Գավառում, ընտրակաշառք բաժանելու կասկածանքով երկու անձ է բերման ենթարկվել 06/09/2021 16:05 | Քրեական խրոնիկոն
2021թ. հունիսի 9-ին ՀՀ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության Գավառի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններից մեկի ներկայացուցիչների կողմից Գավառի տարածաշրջանի ընտրողներին բնամթերային տեսքով կաշառք է տրվել՝ նշված կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
Նյութերի նախապատրաստմամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. հունիսի 8-ին՝ ժամը 21:20-ի սահմաններում, այդ կոսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակի ղեկավար Ա. Ա.-ն ընտրողներին կաշառք տալու համար նույն գրասենյակի քարտուղար Ս. Զ.-ի՝ Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքում գտնվող բնակարան է տեղափոխել շուրջ 80 փաթեթ սննդամթերք՝ հանձնարարելով նրան ըստ ցուցակի բաժանել ընտրողներին:
2021թ. հունիսի 9-ի առավոտից սկսած՝ Ս. Զ.-ն, ըստ ցուցակի, 8 ընտրողների որպես կաշառք տվել է մեկական փաթեթ սննդամթերք՝ յուրաքանչյուրը մոտ 7000 ՀՀ դրամ արժողության՝ կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ երկու և ավելի ընտրողներին կաշառք տալու և ստանալու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության Գավառի բաժնում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում Ա. Ա.-ն և Ս.Զ.-ն բերման են ենթարկվել Ոստիկանության գավառի բաժին: Միջոցներ են ձեռնարկվում նշված հանցավոր արարքներում նաև այլ անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը պարզելու նպատակով:

Два человека подвергнуты приводу в Гаваре по подозрению в подкупе избирателей 06/09/2021   17:00  |  Криминальная хроника
В  гаварский отдел управления Полиции Армении по Гегаркуникской области 9 июня поступила оперативная информация о том, что представители одной из партий, участвующих в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах, давали избирателям Гаварского района взятки в виде продуктов питания, чтобы те проголосовали в пользу их политсилы. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
При подготовке материалов были получены фактические данные о том, что 8 июня 2021 года около 21.20 руководитель гаварского регионального отделения партии доставил в квартиру секретаря той же партии около 80 пакетов с продовольствием, поручив раздать их избирателям по списку.
Начиная с утра 9 июня, С.З. выдал 8 избирателям по одному пакету с продуктами стоимостью примерно 7000 драмов, чтобы они проголосовали за их партию.
Учитывая, что в подготовленных материалах, предположительно, присутствуют признаки преступления по даче и получению взяток двум и более избирателям группой лиц по предварительному согласию, в гаварском отделении Гегаркуникского областного управления полиции РА возбуждено уголовное дело по части 1 и пунктам 1 и 2 части 4 статьи 154.2 УК РА.
Глава регионального отделения партии и секретарь подвергнуты приводу в областное управление Полиции. Предпринимаются меры по выявлению возможной причастности других лиц к указанным преступным деяниям.