Ադրբեջանցի դատախազը պահանջել է 20 տարվա ազատազրկման դատապարտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկջյանին 06/08/2021   16:43  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանցի դատախազը պահանջել է 20 տարվա ազատազրկման դատապարտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկջյանին։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նշենք, որ այսօր Բաքվի ռազմական դատարանում տեղի է ունեցել Արցախում ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկջյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատական նիստը, որի ընթացքում Էուլջեկջյանի փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել՝ գործը նախաքննության փուլ վերադարձնելու վերաբերյալ, որը մերժվել է։
Ադրբեջանը Վիգեն Էուլջեկջյանին մեղադրում է Ադրբեջանի դեմ «ահաբեկչական գործողությունների» իրականացման և «վարձկանության» մեջ, թե, իբր, «2500 դոլարի համար համաձայնել է մասնակցել 2020-ի աշնանն Արցախում վերսկսված ռազմական գործողություններին»:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 114.3-րդ, 214.2.1-րդ, 318-րդ հոդվածների հատկանիշներով, իսկ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Հիշեցնենք, որ Վիգենը գերեվարվել էր լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանի հետ՝ հրադադարի օրը՝ նոյեմբերի 10-ին։
Կարծելով, որ կարող են անվտանգ տեղափոխել իրենց ապրանքները Մարալը՝ իր ծանոթ մեկ այլ հայրենադարձի՝ Վիգեն Էուլջեկչյանի հետ, գնացել էր Շուշի՝ հյուրանոցից իր իրերը վերցնելու, որտեղ էլ գերեվարվել են։ Ամիսների պայքարից հետո Լիբանանի իշխանությունների միջամտության շնորհիվ նաեւ հաջողվեց Մարալին վերադարձնել Լիբանան, սակայն Վիգենը շարունակում է մնալ Բաքվում։

Прокурор в Азербайджане требует приговорить незаконно удерживаемого в плену ливанского армянина к 20 годам тюрьмы 06/08/2021 17:01 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанский прокурор потребовал приговорить незаконно удерживаемого в плену в Азербайджане армянина из Ливана Вигена Эулджекчяна к 20 годам лишения свободы.Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Сегодня в военном суде Баку состоялось судебное заседание по уголовному делу в отношении Вигена Эулджекчяна, в ходе которого его адвокат представил ходатайство о возвращении дела на предварительное расследование, которое было отклонено.
В Азербайджане ему предъявлено обвинение по статьям "наемничество", "терроризм", "незаконное пересечение госграницы Азербайджана".В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Вигена Эулджекчяна и армянку из Ливана Марал Наджарян захватили в плен в день прекращения огня, 10 ноября 2020 года, когда они отправились за вещами Марал, которые остались в гостинице в Шуши. После длительной борьбы Марал Наджарян благодаря усилиям властей Ливана была освобождена из плена и вернулась в Ливан.