Նիկոլ Փաշինյանը խախտել է ընտրական օրենսգիրքը. քարոզարշավին մասնակցում է լինելով վարչապետի ԺՊ՝ առանց արձակուրդի գնալու 06/07/2021   16:05  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն առանց արձակուրդ գնալու մասնակցում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին։
Այսօր պաշտոնապես մեկնարկել է նախընտրական քարոզչությունը եւ վաղ առավոտից Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ է մասնակցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավին՝ մեկնելով Արմավիրի մարզ։ Այլ խոսքով՝ նա թույլ է տալիս վարչական ռեսուրսի օգտագործում՝ աշխատանքային ժամին մասնակցելով քարոզարշավի։
«Փաստինֆո»-ն ուսումնասիրել է ՀՀ կառավարության կայքէջը, որտեղ Ն. Փաշինյանի արձակուրդում գտնվելու մասին որեւէ որոշում չկար տեղադրված։ Փոխարենը՝ պարզեցինք, որ նա որպես վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար այսօր որոշում է ստորագրել։
Նկատենք, որ Ընտրական օրենսգրքի 19-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետով հստակ նշվում է, որ արգելվում է նախընտրական քարոզչություն կատարել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ինչպես նաև պետական և համայնքային ծառայողներին, բացառությամբ ԱԺ պատգամավորների, ուսումնական հաստատությունների մանկավարժական կազմի աշխատողներին՝ իրենց լիազորություններն իրականացնելիս։
14:00 07/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Թիկնապահները հետապնդել են «Նիկոլ դավաճան» վանկարկող քաղաքացուն

Пашинян нарушил Избирательный кодекс: и.о. премьера Армении участвует в агиткампании, не уходя в отпуск 06/07/2021   16:09  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Исполняющий премьер-министра Армении Никол Пашинян участвует в агиткампании перед внеочередными парламентскими выборами, не уходя в отпуск.
Сегодня официально стартовала предвыборная кампания. С раннего утра Никол Пашинян лично участвует в агиткампании партии “Гражданский договор”. Сегодня он отправился в Армавирскую область. Иными словами, он допустил использования административного ресурса, участвуя в рабочие часы в агиткампании.
ИА “ФактИнфо” изучило сайт правительства РА, где не было размещено ни одного решения о нахождении Пашиняна в отпуске. Вместо этого, выяснилось, что он как и.о. премьера сегодня подписал решение.
Отметим, что в пункте 1 части 5 статьи 19 Избирательного кодекса РА четко указано, что  государственным органам и органам местного самоуправления, а также государственным и муниципальным служащим (за исключением депутатов Национального Собрания),  работникам педагогического состава учебных заведений запрещается проведение предвыборной агитации при исполнении ими своих полномочий.