Հրատապ. Վերին Շորժայի սարերում ադրբեջանցիները սկսել են տեխնիկա աշխատեցնել, ճանապարհ բացում, որպեսզի դիրքերից դիրք կարողանան մեքենայով անարգել անցնել. Համայնքի ղեկավար 06/04/2021   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի սահմանամերձ բնակավայրերում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Ադրբեջանական դիրքերը մոտ են Վերին Շորժայի սարատեղիներին։ Մայիսի 12-ից ՀՀ տարածքում գտնվող ադրբեջանցիները ինժեներական աշխատանքներ են սկսել, տեխնիկա են աշխատեցնում, իրենց համար դիրքերը կապող ճանապարհ են կառուցում։
Վերին Շորժա համայնքի ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ սարատեղիում արոտավայրեր են, որտեղ գյուղացիներն իրենց անասուններին տանում էին արոտի, բայց այդ սարի լանջին այլևս չեն արածացնում կենդանիներին, քանի որ ադրբեջանցիները նստած են դիրքերում։ Բնակիչները ստիպված կենդանիներին արոտի տանում են դեպի Շորժա՝ Ադրբեջանի սահմանի կողմ չեն գնում։
Երանոսյանը տեղյակ չէր այն միջադեպերի մասին, որոնք արձանագրել է ՀՀ ՄԻՊ-ը, ըստ որի՝ ադրբեջանցիները մեքենաներով իջնում են դեպի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղի արոտավայրերը, դրսևորում ցինիկ պահվածք, սպառում գյուղացիներին՝ զենքի ցուցադրմամբ։ Սակայն նրա փոխանցմամբ՝ Վարդենիսի սարատեղում փայտից տնակներ են, որոնք կառուցել են բնակիչները, իսկ ադրբեջանցիները հասել են նշված տնակների վերեւը։ «Մի 400-500 մետրի վրա եկել, իրենց պոստերում նստած են։ Վարդենիսի բնակիչներն այնտեղ իրենց անասուններին են պահում։ Այդ տարածքը հարթավայր է, որից անմիջապես բարձրանում է սարը, իրենք մոտ են՝ շատ մոտ են»,- ասաց Վերին Շորժա համայնքի ղեկավարը։
Համայնքապետը հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմում արդեն նկատվում են աշխատող տեխնիկաներ, որոնք ադրբեջանական ԶՈՒ շարժը կազմակերպելու համար շինարարություն են սկսել։ Մինչեւ վերջերս տեխնիկա չէր նկատել, իսկ հիմա ադրբեջանցիները մեքենաներով են սարի լանջով շարժվում։
«Սարի դոշին շարժ կա՝ տրակտոր են աշխատացնում։ Դրանք շատ լավ տեսնում ենք, մինչև դա չէր երեւում։ Ադրբեջանցիները տեխնիկա են աշխատացնում, իրենց համար ճանապարհ բացում, որպեսզի դիրքերից դիրք կարողանան մեքենայով անարգել անցնել, մինչև այսօր մեքենա չէր նկատվում։ Իրենց պոստերը մոտիկ-մոտիկ են՝ էնքան էլ հեռու չեն՝ 500 մետր, 1 կմ, որտեղ իրենց հարմար է՝ ընտրել են ու պոստերը դրել»։
Դիրքերից, որտեղ ադրբեջանցիներն իրենց համար ընտրել են, տեղավորվել ու անգամ շինարարություն սկսել՝ նշանառության տակ են պահում սարատեղին։ Բարձունքից երևում է նաեւ Սևանա լիճը։ Վերին Շորժան 2430 մ բարձրություն ունի։
«Սարը կռուգավոյա ֆռում։ Մի տեղ դաշտին է մոտ, մի տեղ արոտավայրին՝ կլորավուն է իրենց պոստերը ուղիղ գիծ չէ»։
Երանոսյանը նշեց, որ ամեն օր լինում է սարատեղիում, որտեղ  բնակիչներն ամռան սեզոնին փոքր տնակներում ապրում են 6 ամիս։ Այստեղ ապրում է 10 ընտանիք, որոնցից միայն չորսն են եղել իրենց տնակներում, երբ մայիսի 12-ին հայտնվել են ադրբեջանցիները։
Նշենք, որ երեկ Կութ համայնքի ղեկավարը եւս «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանցիները սկսել են հողային աշխատանքներ՝ իրենց կողմից օկուպացված բարձունքներում։ Նրա կարծիքով՝ թշնամին խրամատավորվում է։
14:56 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունը ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է. ՀՀ ՊՆ

В горах Верин Шоржи азербайджанцы задействовали технику и прокладывают дорогу - глава общины 06/04/2021   14:35  |  Лента новостей
Ситуация в приграничных населенных пунктах Гегаркуникской области Армении продолжает оставаться напряженной. Азербайджанские посты находятся вблизи возвышенностей Верин Шоржи. Вторгшиеся 12 мая на территорию Армении азербайджанцы начали проводить инженерные работы, задействовали технику и прокладывают дорогу, соединяющую их посты.
Глава общины Верин Шоржа Артем Ераносян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил, что на холмах находятся пастбища, куда сельчане выводят скотину на выпас, они перестали пасти скот на склоне этой горы, потому что там на постах разместились азербайджанцы. Жители вынужденно гоняют скот в сторону Шоржи, предпочитая не идти в сторону границы.
Ераносян не знал о зафиксированных омбудсменом Армении инцидентах. В частности, Татоян сообщил, 3 июня 2021 года поступили тревожные звонки о том, что несколько десятков вооруженных азербайджанских военных периодически спускаются, в том числе и на машинах, в сторону пастбищ села Верин Шоржа общины Варденис, где находятся хлева и где сельчане пасут свой скот. Они ведут себя цинично, угрожают жителям сел, бряцая оружием.
Глава села, в свою очередь, сообщил, что на холмах Вардениса размещены деревянные времянки, которые построили жители,  азербайджанцы разместились выше этих домов. “В 400-500 метрах, они явились и сидят на постах. Жители Вардениса держат там свой скот. Эта местность равнинная, откуда непосредственно поднимаешься в гору; они находятся очень близко”, - сказал глава общины Верин Шоржа.
Он сообщил, что азербайджанская сторона уже задействовала технику, чтобы начать строительство для организации передвижения азербайджанских ВС.
“До недавнего времени технику там не замечали. Теперь же азербайджанцы передвигаются по плато на машинах. Наблюдается движение, работает трактор. Все  это мы хорошо замечаем, раньше этого не был. Азербайджанцы задействовали технику, прокладывают дорогу, чтобы на машинах беспрепятственно передвигаться с одного поста на другой. До сих пор машин не замечали. Их посты расположено близко друг от друга, 500 метров, 1 км., разместили посты там, где сочли удобным”, - рассказал он.
Азербайджанцы с позиций, которые отобрали для себя, где  разместились и даже затеяли строительство, держат под прицелом возвышенность. С высоты виднеется и озеро Севан. Верин Шоржа находится на высоте 2430 метров.
Отметим, что глава села Кут также сообщила "ФактИнфо", что азербайджанцы начали земляные работы на оккупированной ими высоте. По ее мнению, враг окапывается.