Հավանական գերիներին ճանաչողներին խնդրում ենք կապ հաստատել մեզ հետ.Արտակ Զեյնալյանը տեսանյութեր է հրապարակել 06/04/2021   10:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակել և կից գրել.
Այս հաղորդագրությանը կից ներկայացնում ենք տեսանյութեր, որոնցում նկարահանված զինվորների և տեղանքի հատկանիշները թույլ են տալիս նրանց կամ տեղանքին ծանոթ անձանց պարզորոշ ճանաչել վերջիններիս:
Հավանական գերիների, նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները պաշտպանելու նպատակով, խնդրում ենք տեսանյութերում պատկերված անձանց և/կամ տեղանքը ճանաչողներին կապ հաստատել Սիրանուշ Սահակյանի կամ ինձ հետ:
Խնդրում ենք ներկայացնել ձեր համոզմունքը հաստատող լուսանկարներ և/կամ տեսանյութեր՝ հավանական գերեվարված անձի և ձեր ճանաչած անձի նույնական լինելու վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ հավանական գերեվարված անձի ինքնությունը կհաստատվի պատշաճ ընթացակարգերի, այդ թվում՝ փորձաքննությունների, արդյունքում:

"Если узнали предполагаемых пленных, свяжитесь с нами": Артак Зейналян опубликовал кадры с армянскими военными 06/04/2021   10:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Бывший министр юстиции Армении, правозащитник Артак Зейналян собирает информацию о захваченных Азербайджаном в плен армянских военнослужащих.  Зейналян на своей странице в Facebook опубликовал видеоматериал.
“Лица солдат, а также их местонахождение позволяют родственникам или людям, знакомым с местностью, опознать их”, - написал правозащитник в описании к видео.
С целью защиты прав потенциальных пленных, а также членов их семей, Артак Зейналян просит граждан, которые узнали военнослужащих, связаться с ним или с юристом Сирануш Саакян.
"Просим представить фотографии и (или) видеоматериалы, подтверждающие ваше убеждение об идентичности предполагаемого пленного с  вашим знакомым. В то же время сообщаем, что личность предполагаемого пленного будет подтверждена в ходе надлежащих процедур, в том числе по результатам экспертиз", - написал Артак Зейналян.