Զինվորների մասունքները լցրել են մի տեղ, թե՝ սառնարան ենք սարքելու. յոթ ամիս սառնարան ե՞ք սարքում.Ռոբերտ Քոչարյան 06/03/2021 14:12 | Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Այն, ինչ տեսանք Աբովյանում, ուղղակի խայտառակություն էր: Այս մասին քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ն ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը՝անդրադառնալով զինվորների մարմինները տոպրակների մեջ նկուղներում պահելու միջադեպին:
«Գիտե՞ք, պետություններ կան, որ մինչ օրս գնում են Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի հետքերով և մասունքներ են գտնում, բերում-ԴՆԹ նույնականացում են անում, ազգականներին գտնում, հետո զինվորական մեծարանքով հուղարկավորում։ Պետությունն իր զինվորականի նկատմամբ վերաբերմունք է ցուցաբերում։ Իսկ այստեղ ի՞նչ են անում։ Զինվորների մասունքները լցրել են մի տեղ, թե՝ սառնարան ենք սարքելու։ Յոթ ամիս սառնարան եք սարքու՞մ։ Հայաստանում ընկերություններ կան, որ նման սառնարան կարող են պատրաստել ընդամենը 3 օրում։ Եթե դուք սառնարան չեք կարողանում սարքել, երկրի հոգսերն եք հոգալու՞։ Այդ կադրերը նայելիս՝ ես շատ մեծ ամոթի զգացում եմ ունեցել, ամոթ սեփական պետության նկատմամբ»:

"Это просто позор": Кочарян прокомментировал инцидент с хранением тел погибших в ходе войны 06/03/2021   15:12  |  Лента новостей
То, что мы увидели в Абовяне, - это просто позор, заявил на встрече с гражданами второй президент Армении, лидер блока “Армения” Роберт Кочарян, комментируя инцидент с хранением останков погибших военнослужащих.
“Есть государства, которые до сих пор идут по следам Второй мировой войны и находят останки, которые идентифицируют по результатам ДНК-анализа, находят родственников, а потом с воинскими почестями хоронят. Государство демонстрирует свое отношение к военным. А что делают тут? Свалили останки военнослужащих куда-то и говорят, что построят холодильное помещение. На протяжении семи месяцев вы строите холодильное помещение? В Армении есть компании, которые могут изготовить такой рефрижератор за три дня. Если вы не можете изготовить его, то как вам удастся позаботиться о стране. При просмотре этих кадров я испытал чувство огромного стыда, стыда за собственное государство”, - заявил он.