2.5 մլրդ դրամի վարկ է ներվել պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին. ԿԲ նախագահ 06/03/2021 16:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆինանսական համակարգը մոտ 2.5 մլրդ դրամի չափով վարկ է ներել պատերազմում զոհվածների, նրանց հարազատների և հաշմանդամություն ունեցողների վարկերը։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
ԿԲ նախագահը նշեց, որ 2020-ի ընթացքում ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից 1.3 տրիլիոն դրամի վարկ է վերանայվել։
Մարտին Գալստյանը նշեց, որ տնտեսության տաքացման հետ գործ ունենք և մարդիկ անհամաչափ ավելի մեծ վարկային պարտավորություններ են վերցնում. «Ընդհանուր վարկատեսակների հիմնական մասը բիզնես վարկերն են մոտ 67 տոկոս, 24 տոկոս հիփոթեքային վարկերն են։ Այս տարվա ընթացքում ունենք որոշակի վարկային ռեսուրսների նկատմամբ պահանջարկի նվազում, մինչդեռ բավարարված հայտերի տեսակարար կշիռն էական փոփոխության չի ենթարկվել»,-ասաց ԿԲ նախագահը։

Семьям погибших на войне простили долги по кредитам на сумму порядка 2.5 млрд. драмов - глава ЦБ Армении 06/03/2021 16:42 | Лента новостей
Финансовая система простила долги по кредитам на сумму порядка 2.5 млрд. драмов погибшим на войне, их семьям и лицам с инвалидностью. Об этом в ходе пресс-конференции заявил председатель Центрального банка Мартин Галстян.
Глава ЦБ отметил, что в 2020 году финансовые организации пересмотрели кредиты на сумму 1.3 трлн. драмов. По словам Мартина Галстяна, мы имеем дело с оживлением экономики, и люди берут на себя несоразмерно большие кредитные обязательства.
“Основная часть касается кредитования бизнеса, порядка 67%, а 24% составляют ипотечные кредиты. В этом году у нас наблюдается снижение спроса на определенные кредитные ресурсы, между тем удельный вес удовлетворенных заявок не претерпел существенных изменений”, - сказал глава ЦБ.