Պատերազմի ընթացքում վարչապետն ուղիղ կապի մեջ է եղել ԳՇ-ի հետ, կոորդինացրել ու ղեկավարել այն. Միքայել Համբարձումյան 06/03/2021 11:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմի ընթացքում ԱԱԾ-ն վարչապետին ժամը մեկ պաշտպանական շրջաններից յուրաքանչյուրում տեղի ունեցող իրավիճակի վերաբերյալ կոնկրետ տվյալներ է զեկուցել: Այդ տվյալները եղել են օբյեկտիվ և արտահայտել են տվյալ պահին տեղի ունեցող իրադարձությունների լիարժեք պատկերը։ Պետք է հասկանալ՝ ինչո՞ւ վարչապետը իրավիճակից բխող որոշումներ չի կայացրել: «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ԱԱԾ տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Միքայել Համբարձումյանը՝ ուղիղ հարցադրումով փորձելով հասկանալ, թե՝ երբ տեսնում էինք, որ պարտվում ենք, որևէ շանս չունենք, որևէ մեկը մեզ չէր աջակցում, ո՞ւմ վրա էինք հույս դնում, ինչո՞ւ էինք օր-օրի խորացնում մեր կորուստները։ Չէ՞ որ խուճապ էր սկսվել, ամեն օր մենք ունենում էինք բազմաթիվ զոհեր և տեխնիկական կորուստներ:
«Ես չեմ հիշում, որ մենք ունեցած լինենք մի իրավիճակ, որ մեզ մոտ հաջողություններ լինեն։ Վարչապետը պետք է տա այս հարցերի պատասխանները: Եթե վարչապետը չի պատասխանում այդ հարցին, ուրեմն ընտրություններից հետո ձևավորվելիք օպերատիվ-քննչական խմբի ղեկավարը կասի՝ ո՞րն էր պատերազմը չդադարեցնելու պատճառը։
Եթե մենք խոսում ենք միտումնավորության, դիտավորության մասին, դա միանշանակ պետական դավաճանություն է։ Ես փաստեր չունեմ, չեմ կարող միանշանակ ասել, որ դա միտումնավորության արդյունք է եղել: Պատերազմում պարտվել ենք ապիկարության, անշնորքության, վատ կազմակերպվածության պատճառով»,- ասել է Միքայել Համբարձումյանը:
ԱԱԾ նախկին ղեկավարի խոսքով՝ պատերազմի ընթացքում վարչապետն ուղիղ կապի մեջ է եղել ԳՇ-ի հետ.
«Երբ պատերազմի արդյունքների վերաբերյալ տվյալներ է ստացվել, և՛ մենք, և՛ ԳՇ-ն զեկուցել ենք ուղիղ վարչապետին: Այնպես չէ, որ վարչապետը ԱԱԾ-ի միջոցով է միայն հարաբերվել ԳՇ-ի և Օնիկ Գասպարյյանի հետ, ինքն ունեցել է ուղիղ կապ, հաճախ այցելել է Գլխավոր շտաբ՝աշխատանքները կոորդինացրել և ղեկավարել»,-հայտարարեց Համբարձումյանը:

Премьер в ходе войны находился на прямой связи с Генштабом, координировал и руководил – экс-глава СНБ Армении 06/03/2021   12:29  |  Лента новостей
"Служба национальной безопасности(СНБ) Армении в ходе войны каждый час докладывала премьеру, предоставляя ему конкретные данные о ситуации в каждом из оборонительных районов. Эти данные были объективными и отражали полную картину происходящего на тот момент. Надо понять, почему премьер не принял решение, вытекающих из ситуации", - заявил в интервью телеканалу “Армньюз” бывший и.о. директора СНБ Микаел Амбарцумян.
Он также обратился к нему напрямую:”Когда вы видели, что мы терпим поражение, что у нас нет каких-либо шансов, что нам никто не помогал, на кого вы надеялись, почему допускали изо дня в день новые потери…?”
“Я не помню ситуации, при которой бы у нас  были успехи. Премьер должен дать ответы на эти вопросы. Если премьер не отвечает на этот вопрос, то после выборов руководитель оперативно-следственной группы назовет причину, по которой война не была остановлена. Если мы говорим о преднамеренности, об умысле, то это однозначно государственная измена. У меня нет фактов, я не могу однозначно утверждать, что это – результат умысла. Мы потерпели поражение в войне из-за бездарности, неумелости, плохой организации”, - отметил Микаел Амбарцумян.
По словам экс-главы СНБ, в ходе войны премьер находился на прямой связи с Генштабом.
“Когда поступили данные о результатах войны, то и я, и ГШ докладывали напрямую премьеру. Не то, чтобы премьер через СНБ выходил на связь с ГШ  и Оником Гаспаряном. У него была прямая связь. Он часто посещал Генштаб, координировал работу и руководил”, - заявил Амбарцумян.