Ի՞նչ միջանցքի մասին է խոսքը. Մենք պարտավո՞ր ենք իրենց միջանցք տալ՝ ո՞ր թղթով, ո՞ր պայմանավորվածությամբ. Սերժ Սարգսյան 06/03/2021 15:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք չենք կարող ինչ-որ միջանցք տալ որևէ մեկին, ո՞նց կարող ենք միջանցք տալ, ինչի՞ համար միջանցք տալ. Այս մասին Մասիսում «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համակիրների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահը։ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, հայտնել է, որ տարածաշրջանում կոմունիկացիաները պետք է բացվեն, բայց ինքը100 տոկոսով դեմ է միջանցք տրամադրելու գաղափարին.
«Որ պետք է տարածաշրջանում կոմունիկացիաները բացվեն, այդտեղ խնդիր չկա, բայց ի՞նչ միջանցքի մասին է խոսքը։ Մենք պարտավո՞ր ենք իրենց միջանցք տալ։ Ո՞ր թղթով, ո՞ր պայմանավորվածությամբ, ինչի՞ համար»,- ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը։
Քաղաքացիներից մեկն արձագանքեց՝ գուցե պայմանավորվածություն կա ՌԴ-ի, Թուրքիայի հետ, Սարգսյանն ասել է, որ ինքը նման պայմանավորվածության մասին տեղեկություն չունի։
«Եթե մենք սրանց ճանապարհենք, ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ որևէ իշխանություն չի մտածի ինչ-որ միջանցքի մասին։ Միջանցքի մասին խոսք լինել չի կարող։ Միջանցքի վտանգն ի՞նչ է՝ հարց է առաջանում՝ ի՞նչ միջանցք, ո՞ւմ վերահսկողության տակ է լինելու․ մենք ո՞նց կարող ենք մեր տարածքից ինչ-որ մի հատված առանձնացնել, ասել՝ սա այս մեկի վերահսկողության տակ ենք տալիս։ Բացառված է»,- եզրափակել է Սարգսյանը։

И речи не может быть о коридоре - Серж Саргсян 06/03/2021 15:51 | Лента новостей
Мы не можем предоставлять кому-либо коридора, как такое возможно, за что мы должны предоставлять коридор, заявил третий президент Армении Серж Саргсян на встрече сторонниками блока “Честь имею” в Масисе.
Отвечая на вопрос одного из присутствующих, Серж Саргсян отметил, что коммуникации в регионе должны быть разблокированы, но он категорически против идеи предоставления коридора.
“То, что в регионе должны быть разблокированы коммуникации, здесь нет проблемы, но о каком еще коридоре идет речь? Разве мы обязаны предоставлять коридор? По какому документу, на основании какой договоренности, с какой стати?”- сказал третий президент Армении.
На это один из присутствующих предположил, что, возможно, есть договоренность с РФ и Турцией. В ответ Саргсян заявил, что у него нет сведений о такой договоренности.
“Если мы распрощаемся с этими, то я вас уверяю, что ни одна власть не задумается о коридоре. И речи не может быть о коридоре. В чем опасность коридора? Возникает вопрос: что за коридор, по чьим контролем он будет?Как мы можем выделить часть нашей территории и объявить, что мы передаем его под чей-то контроль. Это исключено”, - резюмировал Саргсян.