Պարզվել է «Մոսկվա» կինոթատրոնի դիմաց սպանված տղամարդու ինքնությունը 06/02/2021   17:06  |  Քրեական խրոնիկոն
2021թ. հունիսի 2-ին՝ ժամը 10:58-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցում գտնվող «Մոսկվա» կինոթատրոնի դիմաց սպանություն է տեղի ունեցել: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և Երևան քաղաքի Աբովյան 7 հասցեի դիմաց՝ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում, հայտնաբերել տղամարդու դի՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության և ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու, պահելու, կրելու հատկանիշներով:
ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների հետ ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է հրազենային մահացու վիրավորում ստացած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Գավառ քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1971թ.:
Կատարվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ, այդ թվում՝ դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել է կրակված պարկուճ, վերցվել են փորձանմուշներ, հարցաքննվել են դեպքին ականատես մի շարք վկաներ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաձգաբանական, դիակի դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Установлена личность мужчины, убитого напротив кинотеатра “Москва” в центре Еревана 06/02/2021   17:41  |  Криминальная хроника
Следствие установило личность мужчины, убитого напротив кинотеатра “Москва” в центре Еревана.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 2 июня 2021 года в 10:57 поступило сообщение о том, что напротив кинотеатра “Москва” на улице Абовяна в Ереване совершено убийство. Сообщается, что прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа обнаружила посреди проезжей части на улице Абовяна труп мужчины с огнестрельным ранением в голову.
По данному факту в следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш СУ СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам убийства и незаконного приобретения, хранения и ношения оружия.
В результате предпринятых совместно с сотрудниками полиции РА мероприятий была  установлена личность человека, получившего смертельное огнестрельное ранение. Им оказался житель города Гавара 1971 года рождения.
"Предприняты необходимые следственные и иные процессуальные действия, в том числе произведен  осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены и изъяты стреляные гильзы, взяты образцы, допрошен целый ряд свидетелей, ставших очевидцами инцидента. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначена судебно-баллистическая, судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы.  Предварительное следствие продолжается", - говорится в сообщении.
Предпринимаются меры по выяснению всех обстоятельств произошедшего, установлению личности предполагаемого преступника, его розыску и передаче его органу, осуществляющему производство. Органам дознания даны поручения.