Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին 06/02/2021 17:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին։
Առանձնազրույցում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացքը, այս տարվա մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվող ծրագրերը, մասնավորապես, մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և ժողովրդավարության ամրապնդմանը միտված համատեղ միջոցառումներն ու գործողությունները:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համաձայնագի «Ճանապարհային քարտեզի» շրջանակում ակտիվ փոխգործակցությունը, ինչը կնպաստի ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, օրենքի գերակայության, ինչպես նաև հանրային կառավարման, այդ թվում` արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը:
Շառլ Միշելը ողջունել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանում մեկնարկած բարեփոխումներն ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված ՀՀ կառավարության քայլերը: Այս առումով, Եվրոպական խորհրդի նախագահը կարևորել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը: Նա շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը` էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու գործակցությունը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների կյանքի կոչման գործում:
Վարչապետի պաշտոնակատարը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների` ելման դիրքեր դուրս գալու անհրաժեշտությունը և տեղեկատվություն ներկայացրել այդ ուղղությամբ իրականացվող դիվանագիտական ու բանակցային գործողությունների, ինչպես նաև իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված իր կողմից մայիսի 27-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստում ներկայացված առաջարկի վերաբերյալ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին համարժեք արձագանքելու անհրաժեշտությունը, հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը և ողջունել Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը, որով Ադրբեջանից պահանջվում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը ողջունել է հայկական կողմի` հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա խնդիրը խաղաղ, քաղաքական ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումն ու հայտնել ԵՄ պատրաստակամությունն օժանդակելու այդ գործընթացին:

Никол Пашинян встретился в Брюсселе с главой Европейского совета Шарлем Мишелем 06/02/2021   18:05  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян встретился с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
В ходе беседы тет-а-тет собеседники обсудили процесс сотрудничества Армения-ЕС, предусмотренные в рамках вступившего в силу 1 марта текущего года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве программы, в частности, совместные мероприятия и действия, направленные на институциональные реформы и укрепление демократии в нашей стране.
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения придает большое значение активному взаимодействию в рамках “Дорожной карты” соглашения, что будет способствовать проведению реформ в сферах демократических ценностей, защиты прав человека, борьбы с коррупцией, верховенства закона, а также государственного управления, в том числе правосудия.
Шарль Мишель приветствовал начатые в Армении за последние три года реформы и предпринятые правительством Армении для укрепления демократии шаги. В связи с этим председатель Европейского совета подчеркнул важность эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Он подчеркнул готовность ЕС к дальнейшему углублению и расширению партнерства в реализации приоритетов правительства Армении.
И.о. премьер-министра представил подробности относительно сложившейся после 44-дневной Арцахской войны ситуации на Южном Кавказе, в частности, на армяно-азербайджанской границе. Никол Пашинян подчеркнул необходимость вывода представителей вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении, представил информацию о дипломатических и переговорных действиях в этом направлении, а также свое предложение по разрешению ситуации, которое было озвучено на заседании Совета безопасности Армении 27 мая.
Пашинян подчеркнул необходимость адекватной реакции международного сообщества на провокационные действия Азербайджана, принятия шагов по обеспечению возвращения армянских военнопленных, а также приветствовал принятую Европейским парламентом резолюцию, призывающую Азербайджан немедленно и без предварительных условий освободить всех армянских военнопленных.
Председатель Европейского совета приветствовал позицию армянской стороны по мирному политическому разрешению проблемы на армяно-азербайджанской границе и выразил готовность ЕС поддержать этот процесс.