ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է. հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող չի հատել Ադրբեջանի սահմանը 06/02/2021 16:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։ Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից։

“Очередная деза”: Минобороны Армении опровергло заявление Баку о пересечении армянскими военными границы 06/02/2021   16:41  |  Лента новостей
Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, согласно которой 1 июня  40 армянских военнослужащих пересекли границу, после чего азербайджанские ВС "вынудили их вернуться на исходные позиции". Об этом говорится в заявлении пресс-службы Минобороны Армении.
"Очевидно, что подобную дезинформацию азербайджанское военно-политическое руководство вводит в оборот, чтобы сформировать у международного сообщества впечатление о попытках ВС Армении обострить ситуацию на армяно-азербайджанской границе и уравновесить провокации с вторжением азербайджанских ВС на территорию Армении 12 и 13 мая", - говорится в заявлении.
Минобороны РА заявляет, что Вооруженные силы Республики Армения ни 1 июня, ни в предыдущие дни не пересекали границу с Азербайджаном, а все утверждения об обратном являются распространяемой оборонным ведомством этой страны дезинформацией, объем которой в последние дни существенно увеличился.  В частности, несколько дней назад МО Азербайджана утверждало, что армянская сторона якобы открыла огонь как на армяно-азербайджанской границе, так и по азербайджанским позициям, дислоцированным в направлении Шуши. Эта информация была опровергнута министерствами обороны Армении и командованием российского миротворческого контингента в Республики Арцахе”, - говорится в заявлении.