Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, կարող եք ներկայում և ապագայում նույնպես ապավինել մեզ. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ռիշար Ֆերանի հանդիպումը 06/01/2021 15:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Ազգային ժողովի նախագահ Ռիշար Ֆերանին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ազգային ժաղովի նախագահը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Փարիզ, շնորհավորել նրան ծննդյան օրվա առթիվ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: «Պարոն վարչապետ, Հայաստանը Ֆրանսիայի համար բարեկամ պետություն է, և մենք մեծապես կարևորում ենք երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Հայաստանի համար անցած բարդ ժամանակահատվածում մենք եղել ենք մշտական կապի մեջ հայ գործընկերների հետ, մեր պատգամավորները եղել են Հայաստանի կողքին: Մեր քայլերով հետագայում էլ նպաստելու ենք հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը»,- ասել է Ռիշար Ֆերանը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և արձանագրել, որ Հայաստանը բոլոր դժվարին ժամանակներում զգացել է բարեկամ Ֆրանսիայի, այդ թվում` Սենատի ու Ազգային ժողովի պատգամավորների աջակցությունը: «Խոսքը միայն քաղաքական գործիչների մասին չէ, ընդամենը մեկ ամիս առաջ Հայաստանում սոցհարցում էր եղել, և հարցին, թե ո՞ր երկրին եք համարում Հայաստանի բարեկամ` հարցվածների գերակշիռ մասը պատասխանել է` Ֆրանսիան: Բնականաբար մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Ֆրանսիան ավելի մեծ ներկայություն ունենա Հայաստանում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` կարևորելով ֆրանսիական բիզնեսի, ներդրողների ներկայության ընդլայնումը Հայաստանում: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է` երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը պետք է ավելի ծանրակշիռ լինի:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին և նշել, որ գլխավոր խնդիրը երկրի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակն է: Վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հանգամանքները ու այս պարագայում էլ շեշտել Ֆրանսիայի բարեկամական կեցվածքը: «Այդ կապակցությամբ Ֆրանսիան հստակ, միանշանակ և տարընթերցման տեղիք չտվող դիրքորոշում արտահայտեց»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ փորձում է սահմանային իրավիճակը հանգուցալուծել դիվանագիտական ճանապարհով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ակտիվ դերը այդ գործընթացում: Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է նաև Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունված բանաձևերի կարևոր նշանակությունը:
Ռիշար Ֆերանը հավելել է, որ ուշադրությամբ են հետևում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին: «Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, խնդրում եմ մեր ուղերձը փոխանցեք հայ ժողովրդին: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի Հայաստանում հաստատվի կայունություն և բարեկեցություն: Դուք միշտ ապավինել եք մեզ և կարող եք ներկայում ու ապագայում ևս ապավինել մեզ»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը:
Ֆրանսիական կողմը ևս մեկ անգամ շեշտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի շուտափույթ ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը և այդ գործում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներգրավումը: «Հույս ունենք, որ առաջիկա ընտրություններից հետո Հայաստանը կվերականգնի իր միաբանությունը և կգնա դեպի ապագա»,- ասել է պարոն Ֆերանը:
Միաժամանակ, տեղեկացվել է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում այժմ մշակվում է հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ նոր բանաձև, ինչպես նաև նախապատրաստվում է Հայաստան-Ֆրանսիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի այցը մեր երկիր:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, Հայաստանում տեղի ունենալիք ընտրություններին, մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը և երկուստեք հետաքրքրություն ունեցող մի շարք այլ հարցեր:

Франция рядом с Арменией, можете рассчитывать на нас: Пашинян встретился с Ришаром Ферраном 06/01/2021   16:44  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках рабочего визита во Французскую Республику провел встречу с председателем Национального Собрания Франции Ришаром Ферраном. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Председатель НС приветствовал визит Никола Пашиняна в Париж, поздравил его с днем рождения и пожелал успехов в его дальнейшей деятельности. “Господин премьер-министр, Армения - дружественная для Франции страна, и мы придаем большое значение постоянному развитию и расширению двусторонних отношений. В сложный для Армении период мы были в постоянном контакте с нашими армянскими коллегами, наши депутаты были рядом с Арменией. Своими шагами мы и впредь будем способствовать преодолению вызовов, стоящих перед армянским народом”, - сказал Ришар Ферран.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил, что Армения во все тяжелые времена чувствовала поддержку дружественной Франции, в том числе депутатов Сената и Национального Собрания. “Речь идет не только о политических деятелях, всего месяц назад в Армении был проведен соцопрос, и на вопрос, какая страна является другом Армении, большинство респондентов ответило - Францию. Естественно, мы заинтересованы в еще большем присутствии Франции в Армении”, - сказал Никол Пашинян, отметив важность расширения присутствия французского бизнеса и инвесторов в Армении. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что экономический компонент в двусторонних отношения должен стать более весомым.
Никол Пашинян коснулся сложившейся в Армении после Арцахской войны ситуации и отметил, что главной проблемой является ситуация с безопасностью вокруг страны. Исполняющий обязанности премьер-министра представил обстоятельства инцидентов на армяно-азербайджанской границе и в данном контексте подчеркнул дружественное отношение Франции. “В этой связи Франция выразила свою четкую, недвусмысленную и не оставляющую места для разночтений позицию”, - сказал Никол Пашинян, отметив, что Армения в сотрудничестве с международными партнерами пытается урегулировать пограничную ситуацию дипломатическим путем.
Коснувшись нагорно-карабахского урегулирования, Никол Пашинян подчеркнул важность активной роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в этом процессе. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность принятых Сенатом Франции резолюций о необходимости независимости Нагорного Карабаха, а также об обеспечении возвращения армянских военнопленных.
Ришар Ферран добавил, что они внимательно следят за происходящими на Южном Кавказе процессами. “Франция на стороне Армении, передайте, пожалуйста, наше послание армянскому народу. Мы сделаем все возможное для установления стабильности в Армении и процветания страны. Вы всегда полагались на нас и можете полагаться на нас сейчас и в будущем”, - подчеркнул председатель НС Франции.
Французская сторона еще раз подчеркнула важность сохранения территориальной целостности Армении, необходимость обеспечения скорейшего возвращения удерживаемых в Азербайджане военнопленных, сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и привлечения ЮНЕСКО в этот процесс. “Мы надеемся, что после предстоящих выборов в Армении будет восстановлена сплоченность и страна продолжит путь в будущее”, - сказал господин Ферран.
Было отмечено, что в Национальном Собрании Франции разрабатывается новая резолюция о возвращении армянских военнопленных, а также готовится визит парламентской группы дружбы Франция-Армения в нашу страну.
В ходе встречи собеседники обсудили ситуацию в регионе Южного Кавказа, предстоящие в Армении выборы, реализацию демократических реформ в Армении и ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.