Ֆրանսիայում մեկնարկում են Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները 06/01/2021 10:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեկնարկում են Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային հանդիպումները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ի թղթակիցը Փարիզից, հանդիպումների առանցքում հայ ֆրանսիական երկկողմ քաղաքական, տնտեսական հարցերն են, Հայաստան֊Ադրբեջան սահմանին ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավորությունները, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետագա կարգավորմանն ուղղված հարցեր։
Օրվա հանդիպումները մեկնարկում են Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում, որտեղ նախատեսված է հանդիպում Ազգային Ժողովի նախագահ Ռիշար Ֆերանի հետ։ Հաջորդ կանգառը Ելիսեյան պալատն է։ Կեսօրին կկայանա Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը, որից հետո կտրվի աշխատանքային ճաշ նախագահ Մակրոնի անունից։ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումների շարքը կշարունակվի Սենատում, նախագահ Ժերար Լարշեի հետ։ Հանդիպման ավարտին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը գրառում կկատարի Սենատի Ոսկե գրքում։
Ֆրանսիական հանդիպումների օրակարգը կեզրափակվի Ֆրանսիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Համավարակով պայմանավորված պաշտոնական պատվիրակությունների հանդիպումներում ձեռքսեղմումներ նախատեսված չեն։

Стартовал визит делегации во главе с Пашиняном в Париж 06/01/2021   11:05  |  Лента новостей
Во Франции начинаются рабочие встречи делегации, возглавляемой и. о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном.
Как передает корреспондент «Арменпресс» из Парижа, ключевой темой переговоров станут  армяно-французские двусторонние отношения, возможности разрешения ситуации на границе Армении и Азербайджана, а также вопросы дальнейшего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
День начнется в Национальном собрании Франции, где запланирована встреча с председателем Национального собрания Ришар Ферраном. Следующая встреча запланирована в Елисейском дворце. В полдень состоится встреча Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона, после чего от имени президента Эммануэля Макрона будет дан рабочий обед. Далее  Никол Пашинян в Сенате встретится с председателем Сената Жераром Ларше. В конце встречи и. о. премьер-министра сделает запись в Золотой книге Сената.
Повестка французских встреч завершится встречей с представителями армянской общины Франции. На встречах официальных делегаций, из-за пандемии рукопожатия не предусмотрены.