Իմ բացթողումն է եղել. Անահիտ Ավանեսյանը ներողություն է խնդրել զոհված զինվորների հարազատներից 06/01/2021 10:21 | Մեկնաբանություն
ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներողություն է խնդրել Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում արձանագրված դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված։
երեկ Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում արձանագրված դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ուզում եմ նախ ներողություն խնդրել բոլոր հարազատներից: Իմ բացթողումն է եղել, որ որոշակի տեղափոխություններից հետո նորից անձամբ չեմ այցելել և համոզվել դիակների պահպանման մանրամասներին:
Վստահեցնում եմ, որ վերջին տարում Դատաբժշկական կենտրոնը արել է հնարավորը դատաբժշկական փորձաքննությունները և նույնականացման գործընթացը ապահովելու համար:
Ինչպես երեկ նշվել էր Առողջապահության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արձանագրված փաստի հետ կապված կիրականացվի ծառայողական քննություն՝ համապատասխան հետևանքներով:
Հարկ եմ համարում նորից նշել, որ նախարարությունը միշտ աշխատել է ապահովել թափանցիկ տեղեկատվություն և մշտապես կապի մեջ է զոհերի հարազատների հետ:
Այսօր Դատաբժշկական կենտրոնը նորից տեղեկատվություն կհրապարակի դիակների և մասունքների փերձաքննությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ: Նշեմ, որ դիահերձարաններում գտնվող դիերը և մասունքները արդեն իսկ փորձաքննված են և տեղեկատվությունը արդյունքների մասին մշտապես հասանելի է եղել հարազատներին»,-գրել է նախարարը։

“Это было мое упущение”: и.о.главы Минздрава Армении извинилась перед всеми родственниками погибших на войне 06/01/2021 11:02 | Комментарий
И.о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян извинилась перед всеми родственниками погибших на войне в связи с фактом ненадлежащего хранения тел и останков в абовянском филиале Центра судебной медицины.
"Мое упущение заключается в том, что после некоторых перемещений я снова лично не побывала там, чтобы удостовериться в деталях хранения тел", - написала Анаит Аванесян на своей странице в Facebook.
Она заверила, что за последний год Центр судебной медицины приложил максимум усилий для обеспечения проведения судебно-медицинских экспертиз и процесса идентификации.
"Как вчера сообщалось в официальном заявлении Минздрава, в связи с зафиксированным фактом будет проведено служебное расследование с соответствующими последствиями. Считаю необходимым вновь отметить, что министерство всегда старалось обеспечить предоставление прозрачной информации и находилось на постоянной связи с родственниками погибших", - сказала Аванесян.
По ее словам, Центр судебной медицины сегодня снова опубликует информацию о результатах экспертизы тел и останков. "Хочу отметить, что находящиеся в моргах тела и останки уже прошли экспертизу, и информация о результатах всегда была доступна для родственников", - написала и.о. главы Минздрава Армении.