Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով 14 տարվա ազատազրկման դատապարտված Վարդան Սեդրակյանը վաղաժամկետ ազատ է արձակվել 06/01/2021 17:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձի գործով դատապարտված Վարդան Սեդրակյանը պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության Հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը։
Հիշեցնենք, որ 2013թ հունվարի 31-ին՝ ժամը 23։20-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ է կատարվել իր տան մոտ։ Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձի գործով մեղադրանք էր առաջադրվել երեք անձի։ 2013թ սեպտեմբերի 23-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք -Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, հրապարակել է դատավճիռը, համաձայն որի՝ ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը մեղավոր է ճանաչվել սպանության փորձը կազմակերպելու մեջ և դատապարտվել ազատազրկման՝ 14 տարի ժամկետով: Նույնչափ պատժաչափ է նշանակվել նաև Խաչատուր Պողոսյանի նկատմամբ, ում դատարանը մեղավոր է ճանաչվել սպանության փորձը կատարելու և ապօրինի զենք պահելու, կրելու մեջ, իսկ Սամվել Հարությունյանը դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով սպանության փորձ կատարելու մեջ:
2013թ անազատության մեջ գտնվող Վարդան Սեդրակյանի պատժի կրման ռեժիմը 2020թ փոխվել էր բացի, իսկ արդեն 2021թ մայիսի 27-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահագն Մելիքյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել Սեդրակյանին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու մասին։

Экс-кандидат в президенты Армении Вардан Седракян, осужденный по делу о покушении на Айрикяна, вышел на свободу по УДО 06/01/2021   17:40  |  Лента новостей
Бывший кандидат в президенты Армении Вардан Седракян, осужденный по делу о покушении на Паруйра Айрикяна, освобожден из-под стражи по УДО. Об этом сообщила “Фактинфо” глава отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы министерства юстиции Нона Навикян.
Напомним, 31 января 2013 года  было совершено покушение на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна возле его дома. Обвинение по делу о покушении на Айрикяна было предъявлено трем лицам. 23 сентября 2013 года суд общей юрисдикции ереванских районов Кентрон и Норк Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна огласил приговор,  согласно которому кандидат в президенты,  эпосовед Вардан Седракян был признан  виновным в организации покушения на убийство и приговорен к лишению свободы сроком на 14 лет. Аналогичный срок получил и Хачатур Погосян, которого суд признал виновным в попытке убийства и незаконном хранении и ношении оружия. Что касается третьего фигуранта дела Самвела Арутюняна, то он был приговорен к 12 годам заключения. Суд признал его виновным в попытке убийства.
27 мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваагна Меликяна вынес решение об условно-досрочном освобождении Вардана Седракяна
17:31 23/12/2013  |  Криминальная хроникаАдвокат экс-кандидата в президенты Армении Вардана Седракяна подал кассационную жалобу на приговор своему подзащитному