Մարմինները պահվել են +26 ն ջերմության պայմաններում, տեսանյութեր ունենք՝ ո՞ր օրն է բերվել, ո՞նց է բերվել, ի՞նչ ձևով է բերվել. Արսեն Ղուկասյանը պահանջում է ԱՆ-ից հերքել հայտարարությունը 06/01/2021   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առողջապահության նախարարության հայտարարությունը, թե Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում զինվորների դիակների ու մասունքների պահման պայմանները համապատասխանել են սահմանված պահանջներին, կեղծ է ու իրականությանը չի համապատասխանում։ Նման պնդմամբ է հանդես եկել անհետ կորած զինծառայողի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանը՝ պահանջելով, որ Առողջապահության նախարարությանը հրապարակավ հերքի տարածած տեղեկությունը։
«Առողջապահության նախարարության հերքմանն եմ սպասում։ Իրենք սխալ տեղեկատվություն են տարածել, թե իբր այդ մարմինները պահվել են համապատասխան նորմերով»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ղուկասյանը։
Նկուղում՝ առանց սառնարանային պայմանների պահվող մարմինների մասին հարազատներից մեկն է իմացել՝ պատահաբար։ Նախօրեին թվային անճշտությունների մասին ակցիայից հետո ծնողները որոշել էին դատաբժշկական կենտրոններում ցուցակների ճշտումներ կատարել, այցելել բոլոր կենտրոններ։
Ծնողներից երկուսը Աբովյանում դատաբժշկական կենտրոնի մոտակայքից սարսափելի հոտ են զգացել, որից հետո տեղեկացել, որ նկուղում սառնարան են կառուցում։ Հատակը նորոգվել է մեկ օր առաջ, ապա մի քանի օր անց պետք է տեղադրվեր սառնարանը։
Ղուկասյանը նշում է, որ մարմինները կենտրոնում պահվել են +26 ջերմության պայմաններում, իսկ հարազատները չեն խնդրել, որ մարմիններն ու մասունքները տեղափոխեն, այլ նախարարությունից ստիպված ու պարտադրված են եղել։
«Մենք ձեզ չենք խնդրել, որ դուք երեխեքին տեղափոխեք, հակառակը՝ մենք ասել ենք՝ ինչի՞ եք այս պայմաններում պահում։ Մեզ ասում են՝ տեղ չունեինք, բայց իրենց խոստացել են երկու օրվա մեջ հարցը լուծել»։
Արսեն Ղուկասյանը տեղեկացրեց, որ Աբովյանի դատաբժշկական կենտրոնից տարածված լուսանկարներից բացի կան նաև տեսանյութեր ու եթե հերքում չլինի նախարարությունից՝ պատրաստվում են դրանք հրապարակել։
«Մենք այդ կենտրոնի տեսախցիկների վիդեոներն էլ ենք հանել՝ ո՞ր օրն է բերվել, ո՞նց է բերվել, ի՞նչ ձևով է բերվել։ Մեր մոտ ամբողջ տվյալները կան։ Մենք նկարներն էլ ունենք, նկարից ավելի շատ տեղեկություններ ունենք, որ իրենց տված ինֆորմացիան սխալ է»։
Ըստ Ղուկասյանի՝ հերոսների մարմիններն ու մասունքները տեղափոխվել են Մարտունու դատաբժշկական կենտրոն։
Դիտարկմանը՝ ովքեր են պատասխանատու հերոսների մարմինների հանդեպ նման վերաբերմունքի համար, Ղուկասյանը նշեց, որ այսուհետ բոլոր հարցերը կպարզեն միայն օրինական ճանապարհով։
«Քրեական գործ է հարուցված տվյալ փաստի վերաբերյալ։ Թող համապատասխան մարմինները այդ գործով զբաղվեն ու որոշեն՝ ով է մեղավոր, ով՝ ոչ։ Մեր ծնողներից մարդ կա, որ պատրաստվում է հայցով ներկայանալ դատարան, որ գիտի՝ իր զավակն այդտեղ է եղել։ Ամեն ինչ անում են հերթով, կարգով, օրինական ձևով»։
17:32 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆ-ն հաստատում է. Աբովյանի դիահերձարանում նկուղային հարկում զինվորների մասունքներ ու դիակներ են պահվել

“Тела хранились в центре при температуре +26”: Арсен Гукасян требует от Минздрава опровержений 06/01/2021 13:19 | Лента новостей
Заявление министерства здравоохранения о том, что условия содержания тел и останков погибших военных соответствуют установленным требованиям – это ложь, оно не соответствует действительности. С таким утверждением выступил дядя без вести пропавшего военнослужащего Арсена Гукасяна, требуя, чтобы Минздрав официально опроверг распространенные сведения.
“Жду опровержения Минздрава. Они распространили недостоверные сведения о том, что якобы тела хранились с учетом соответствующих норм”, - сказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Гукасян.
О хранении тел не в холодильном помещении случайно узнал один из родственников военнослужащих. После вчерашней акции по поводу неточностей в данных, родители для уточнения решили посетить все центры.
Двое из родителей почувствовали ужасный запах близ абовянского филиала Центра судебной медицины, после чего сообщили, что в подвале строят холодильное помещение. Пол был отремонтирован накануне, через несколько дней должны были установить холодильник.
Гукасян заявил, что тела хранились в центре при температуре +26.
“Мы вас не просили, чтобы вы перевезли детей. Наоборот, мы сказали, почему вы содержите их в таких условиях. Нам говорят, нет места, но им обещали решить вопрос за два дня”, - рассказал он.
По словам Арсена Гукасяна, помимо снимков из абовянского филиала Центра судебной медицины, есть также и видеоматериалы. Если опровержения из Минздрава не последует, то они собираются опубликовать их.
“Мы забрали видеозаписи с камер, установленных у этого центра: в какой день привезли, как и каким образом везли. У нас есть все данные. У нас есть и фотографии. У нас много информации. У нас есть сведения, что их информация недостоверная”, - сказал он.
По словам Гукасяна, тела и останки героев перевезли в мартунинский центр судебной медицины.
На вопрос, кто несет ответственность за подобное обращение с телами героев, Гукасян отметил, что впредь они все вопросы будут выяснять только законным путем.
“По данному факту возбуждено уголовное дело. Пусть соответствующие органы займутся этим делом и решат, кто виновен... Среди нас есть родители, которые собираются обратиться с иском в суд”, - сказал он.