Գեղարքունիքից գերեվարված 6 զինծառայողները տեղափոխվել են Բաքու. հունիսի 2-ին Ռուսաստանում կմեկնարկեն եռակողմ բանակցություններ՝ գերեվարված զինծառայողների վերադարձի հարցով 06/01/2021 23:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաղը ՌԴ-ում կմեկնարկեն եռակողմ բանակցություններ՝ գերեվարված զինծառայողների վերադարձի հարցով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Խծաբերդից գերեվարված շիրակցի զինծառայողների վերադարձի հարցերով զբաղվող Բորիս Ավագյանը։
«Վաղը լինելու են եռակողմ բանակցություններ ՌԴ ՊՆ-ում, որին մասնակցելու են ՀՀ Պաշտպանության նախարարության և ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչները, նաև գեներալ Մուրադովը։ Այդ բանակցություններից հետո հնարավոր կլինի տալ գնահատականներ, թե իրավիճակն ինչպես է ընթանում։ Խծաբերդից գերեվարվածների հարցը ընդհանուր ծրագրի մեջ է»։
Ավագյանը հույս հայտնեց, որ հանդիպումից հետո գերիների վերադարձի գործընթացը կարագանա՝ նշելով, որ մեծ հույսեր ունի հատկապես ՌԴ աջակցության վրա։
Ըստ նրա՝ վաղը կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաև ՀՀ տարածքից գերեվարված վեց զինծառայողների վերադարձի հարցը, պահանջներից մեկը լինելու է, որ վերջիններս անհապաղ վերադարձվեն ՀՀ։
«Պահեստազորայինները պետք է անհապաղ վերադարձվեն ՀՀ տարածք։ բանակցությունները վարվում են ՌԴ միջնորդությամբ՝ անձամբ Գեներալ Մուրադովի մասնակցությամբ։ Նրանք առանց նախապայմանի պետք է վերադարձվեն ՀՀ»։
Ավագյանը նշեց, որ տղաների մասին տեղեկություններ են ստացվել, հայտնի է նաև նրանց գտնվելու վայրը՝ զինծառայողները պահվում են Բաքվում։
Հիշեցնենք, որ մեր զինվորները գերեվարվել են ՀՀ տարածքից՝ Գեղարքունիքից՝ մայիսի 27-ին։
ՌԴ-ում եռակողմ բանակցություններում Բորիս Ավագյանը ներկա չի լինելու, քանի որ Հայաստանը վերջինիս նման մանդատ չի տվել, սակայն նշեց, որ գերեվարված զինծառայողների հարազատների հետ մշտական կապի մեջ է։ Վերջիններս արձագանքել են, պատմել բոլոր խնդիրների մասին ու պահանջել, որ իշխանությունները տան այնպիսի մանդատ, որպեսզի Ավագյանը կարողանա բանակցել եռակողմ բանակցությունների ժամանակ, բայց մինչև օրս ՀՀ իշխանությունները չեն արձագանքել։

В России начнутся трехсторонние переговоры по вопросу возвращения армянских военнопленных - Авагян 06/02/2021   09:39  |  Лента новостей
Сегодня, 2 июня, в России начнутся трехсторонние переговоры по вопросу возвращения военнопленных. Об этом заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Борис Авагян, который занимается вопросами возвращения военнослужащих из Ширака, захваченных в плен в арцахском Хцаберде.
По его словам, в среду пройдут трехсторонние переговоры в Минобороны РФ, в которых примут участие представители министерства обороны Армении и азербайджанской стороны, а также генерал Мурадов. “После этих переговоров можно давать оценки относительно дальнейшей ситуации….”, - сказал он.
Авагян выразил надежду, что по итогам встречи процесс возвращения пленных ускорится. Он отметил, что рассчитывает в особенности на поддержку РФ.
По его словам, на предстоящих в среду переговорах будет обсуждаться также вопрос возвращения шестерых военнослужащих, взятых в плен на территории Армении. Одним из требований будет немедленное возвращение последних в Армению.
“Резервисты должны немедленно вернуться на территорию Армении. Переговоры ведутся при посредничестве РФ, при личном участии генерала Мурадова. Они должны быть возвращены без предусловий”, - сказал он.
Авагян отметил, что получил сведения о ребятах, известно также их местонахождение; военнослужащие находятся в Баку.
Напомним, армянские военнослужащие были захвачены в плен на территории Армении, в Гегаркуникской области, 27 мая.
На трехсторонних переговорах в РФ Борис Авагян присутствовать не будет, так как Армения не выдавала последнему такой мандат, однако он отметил, что поддерживает постоянную связь с родственниками военнопленных. Последние откликнулись, рассказали о проблемах и потребовали, чтобы власти выдали ему мандат на то, чтобы Авагян смог вести переговоры в ходе трехсторонней встречи, но до сих пор власти Армении не отреагировали.