Տարբեր պահած տեղերից 200 մարմին է ի հայտ եկել. Զոհված զինծառայողների հարազատները փակել են Հերացի փողոցը 05/31/2021   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անհետ կորած ու գերեվարված զինծառայողների ծնողները փակել են Հերացի փողոցը։ Զինծառայողներից մեկի հարազատը՝ Արսեն Ղուկասյանն ուղիղ եթերում հայտնեց, որ Հերացի փողոցի դիահերձարանի մոտ են։ Զոհված զինծառայողների աճյունների թվերում անճշտություններ կան։ Ինչպես Ղուկասյանը տեղեկացրեց՝ 200 մարմին անհայտ տեղում է եղել ու հիմա մարմիններ են ի հայտ գալիս ՝ «տարբեր պահած տեղերից»։
«Մենք հիմա ծնողներով Հերացիի մորգի դեմն ենք։ 2 օր առաջ բացահայտվել է մի բան, որն այսօր պարզվում է․ մարմիններ է եղել թվերի մեջ, անճշտություն են գտել, որ նույն ամսաթվով մարմինները, որ բերվել է, ուրեմն այս մարմինների մեջ թվային անճշտություններ կան։ Այսինքն՝ նոյեմբերի 23-ին ընդամենը 21 մարմին է եկել Արցախի մորգ, բայց թվերի մեջ կա այնպիսի մի խայտառակ վիճակ, որ մոտ 200 մարմին անհայտ տեղ է եղել, որը որ հիմա հայտնվել է։ Տարբեր պահած տեղերից մարմիններ են ի հայտ գալիս, դա այն է, ինչ ասում էի։ Մարմինները տարբեր տեղեր պահել են՝ սառնարաններում և այլն։ Մենք հենց հիմա Հերացին փակել ենք»։
Ղուկասյանը տեղեկացրեց, որ պաշտոնական տվյալով 427 մասունք կա, 200 դի։ Նրանք իրենց տրամադրված պաշտոնական տվյալների ուսումնասիրությունից պարզել են, որ Արցախում որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է քիչ մարմին, բայց դիահերձարան է մուտք արվել մեծ թվով զոհերի մարմին:
Ղուկասյանը և հարազատները պարտադրում են շտապ պատասխաններ տալ, զավակներիրն են պահանջում, պատրաստ են նաև փակել Աբովյան փողոցը, իսկ մարզերում բնակվող հարազատներին կոչ են անում դիահերձարաններից պահանջել կոնկրետ տվյալներ։

Родственники без вести пропавших военнослужащих перекрыли улицу Гераци в Ереване 05/31/2021   12:59  |  Лента новостей
Родители без вести пропавших и пленных военнослужащих перекрыли улицу Гераци в Ереване. Родственник одного из военнослужащих Арсен Гукасян в прямом эфире сообщил, что они находятся у морга на улице Гераци. По его словам, в данные о числе останков есть неточности. Как сообщил Гукасян, 200 тел находились в неизвестном месте и теперь их обнаруживают в  “разных местах, где они хранились"
“Мы сейчас с родителями находимся напротив морга на улице Гераци. Два дня назад вскрылись неточности в данных о числе тел погибших. 23 ноября тела всего 21 погибшего были доставлены в морг Арцаха, но с данными о количестве просто позорная ситуация. Около 200 тел погибших, о которых  ничего неизвестно было, теперь нашлись. В разных местах хранения находят тела. Это то, о чем я говорил. В разных местах тела хранились в холодильниках и т.д. Мы прямо сейчас перекрыли улицу Гераци”, - сказал он.
Как сообщил Гукасян, “согласно официальным данным, есть 427 останков, 200 тел.
“При изучении предоставленных ими официальных данных они выяснили, что в результате поисковых операций в Арцахе было обнаружено меньше тел, но большое количество тел погибших поступило в морги”, - сказал он.
Гукасян и другие родственники военных требуют немедленно дать ответы на их вопросы, они требуют своих детей и заявили о готовности перекрыть и улицу Абовяна. А проживающие в областях родственники призывают потребовать в моргах конкретные данные.