Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանը մասնակցել է քննարկումների, բայց զուգահեռ զավթել հայ գյուղացիների հողատարածքները. ՄԻՊ 05/31/2021   10:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արխիվային փաստաթղթերը վկայում են, որ Խորհրդային տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերում տարածված են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական իշխանությունները մասնակցել են պաշտոնապես հայտարարված քննարկումների, բայց զուգահեռ տեղերում կազմակերպել են հարձակումներ հայ գյուղացիների նկատմամբ, զավթել նրանց հողատարածքները և հետո այդ զավթած հողատարածքները դարձրել «քննարկումների» առարկա (Բարանա, իսկ ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Կոթի, Դովեղ և այլ գյուղեր): Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Հայտարարության մեջ նշվում է.
«Օրինակ՝ չնայած Անդրկովկասյան Դաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային վեճերի հանձնաժողովի 1923թ. ապրիլի 28-ի որոշմանը, որով նախատեսվում էր Ղազախի Գավառին հանձնել Շինիխ-Այրումի շրջանում գտնվող ընդամենը 5.000 դեսյատին հողատարածք, Ղազախի հողաշինարարական խումբը հատուկ կազմել էր բոլորովին այլ հատակագիծ՝ անտեսելով այդ որոշման պահանջը:
Զուգահեռաբար, ադրբեջանական տեղական իշխանություններն ՀԽՍՀ-ին պատկանող տարածքից ապօրինաբար տիրացել էին ավելի մեծ հողատարածքի, քան նախատեսվում էր որոշմամբ: Նրանք, մասնավորապես, ահաբեկելով տեղի անտառապետին, գրավել էին շուրջ 7.000 դեսյատին տարածք՝ իրենց «ձեռքբերումը» հասցնելով մինչև 11.800 դեսյատինի և դա դարձնելով քննարկումների առարկա:
Մեկ այլ օրինակ` 1922թ. մայիսից սկսած Տավուշի, Քարվանսարայի (Իջևան) և Ղազախի գավառների սահմանային շրջանների վեճերը և հանձնաժողովների վերջնական աշխատանքներն անընդհատ ձգձվում էին, քանի որ ադրբեջանական կազմակերպմամբ գրավվել էին հայերին պատկանող, բայց իրենց տիրույթների մեջ խրված հողերի մեծ մասը և հրաժարվում էին վերադարձնել: Դա էլ դժվարություններ էր առաջացնում նաև արոտավայրերից, անտառներից ու ջրային պաշարներից գյուղացիների օգտվելու հարցում:
Առհասարակ, ինչպես վկայում են արխիվային փաստաթղթերը, նշված գավառների գյուղերի միջև վեճերի ծագման նախապատմությունը վկայում է, որ հաճախ վեճերն առաջանում էին ադրբեջանցի խոշոր հողատերերի (արխիվային փաստաթղթերում նշվում է՝ կալվածատերեր) պատճառով, ովքեր իրենց հողակտորները վաճառում էին հայերին, իսկ հետո առանց հիմքի հետ էին պահանջում:
Խնդիրն այն էր նաև, որ Խորհրդային Հայաստանի իշխանություններն այդ ժամանակ պատշաճ չէին արձագանքում` կանխելու համար հայ գյուղացիների իրավունքների ոտնահարումները:
Այս փաստերը, որպես քաղած դասեր, պետք է հաշվի առնել՝ մեր օրերում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ թույլ չտալու նպատակով:
Անվտանգության ու այլ բաղադրիչներին զուգահեռ, ՀՀ սահմաններին վերաբերող որոշումների հիմքում պետք է դնել նաև գյուղացիների, առհասարակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը՝ բացառելով մեխանիկական որևէ մոտեցում»:
10:27 30/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԿարևոր փաստ` ի գիտություն որոշ պաշտոնյաների ու գործիչների. Արման Թաթոյան
13:58 29/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանն ու ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միության անդամները քննարկել են սահմանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
11:08 29/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր գնահատեց կանանց կարողությունների զարգացման նման ծրագրերը, քանի որ կանանց ակտիվ գործունեությունից է կախված նաև երկրի զարգացումը
11:50 28/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնխոչընդոտ մասնագիտական գործունեությունը պետք է երաշխավորված լինի. ՄԻՊ-ն արձագանքում է լրագրողների ահազանգերին
23:49 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանագծումն ու սահմանազատումը լեգիտիմ չեն, եթե խաթարում են սահմանային բնակչության բնականոն կյանքը. ՄԻՊ
18:15 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերության փաստը տեսանյութի կամ լուսանկարի դեպքում պետք է հաստատված համարել այդ տեսանյութի կամ լուսանկարի հրապարակման, այլոչ թե Ադրբեջանի կողմից հաստատման պահից․ ՄԻՊ
14:40 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական իշխանությունները պարտավոր են անհապաղ ազատ արձակել ՀՀ 6 զինծառայող քաղաքացիներին. ՄԻՊ
23:55 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎերիշեն ու Ակներ գյուղերի բնակիչների սոցիալական իրավունքների բարելավման առաջարկներ եմ ներկայացրել Կառավարություն. ՄԻՊ
13:29 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են հայ–ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
10:17 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ. ՄԻՊ

“Эти факты следует учесть”:Татоян перечислил случаи рейдерских захватов армянских земель азербайджанцами в советские годы 05/31/2021   11:50  |  Лента новостей
Архивные документы свидетельствуют о том, что в советские годы в пограничных спорах между Арменией и Азербайджаном были часты случаи, когда азербайджанские власти участвовали в официальных обсуждениях, но параллельно организовывали нападения на армянских сельских жителей, захватывали их земельные участки и затем превращали эти захваченные земли в предмет “дискуссий” (Барана, а ныне - Ноемберян, Кохб, Коти, Довег и другие села).Об этом пишет Защитник прав человека(омбудсмен) Арман Татоян.
Например, как указал он, несмотря на постановление Центрального исполнительного комитета Закавказской Федерации от 28 апреля 1923 г., которым предусматривалась передача Газаху всего 5000 десятин земли в районе Шиних-Айрум, газахская земельно-строительная группа специально составила совершенно другой план, игнорируя требование этого решения.
Параллельно, как отметил Татоян, местные власти Азербайджана незаконно завладели с принадлежащей Армянской ССР территории земельный участок с большей площадью, нежели было предусмотрено постановлением. Как указал он, они, в частности, запугав местного лесничего, захватили порядка 7000 десятин земли, увеличив свое “достижение” до 11,800 десятин, и превратили это в предмет обсуждения.
“Другой пример: начиная с мая 1922 года, споры и окончательные работы комиссий по приграничным районам Тавуша, Карвансарая (Иджеван) и Газаха постоянно откладывались, поскольку азербайджанцы захватили большую часть земель, принадлежавших армянам, и отказывались возвращать. Это в свою очередь создавало для сельчан трудности в вопросе использования пастбищ, лесов и водных ресурсов”, - написал Татоян.
В целом, как отметил омбудсмен, согласно архивным документам, предыстория споров между селами указанных районов свидетельствует о том, что часто споры возникали из-за крупных азербайджанских землевладельцев (в архивных документах упоминаются как помещики), которые продавали свои земли армянам, а затем безосновательно требовали их обратно.
“Проблема заключалась также в том, что власти Советской Армении в то время не реагировали должным образом для предотвращения нарушения прав армянских крестьян. Эти факты следует учесть как извлеченные уроки с тем, чтобы не допустить нарушений прав жителей приграничных общин РА в настоящее время.
Наряду с безопасностью и другими составляющими в основу решений о границах Республики Армения должна лечь и защита прав сельских жителей, защита прав человека вообще,  исключая какой-либо механический подход”, - написал Арман Татоян.