Որևէ գործընթաց չի կարող սկսվել, քանի դեռ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ չեն քաշվել ՀՀ տարածքից. Մակունց 05/31/2021 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Արա Այվազյանը հայտարարության բովանդակության հետ կապված առարկություն չի արել։ Խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով հարցին արդյոք Արա Այվազյանի հրաժարակնը որևէ կապ ունի Նիկոլ Փաշինյանի՝ միջազգային դիտորդներ տեղակայելու առաջարկի հետ։
Լիլիթ Մակունցը նշեց, որ մայիսի 27-ին տեղի ունեցած Անվտանգության խորհրդի նիստից առաջ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարին տեղեկացրել է հայտարարության բովանդակության մասին. «Դրա հետ կապված նախարարի կողմից առնվազն առարկություն չի հնչել։ Մնացյալ դրդապատճաների հետ կապված որևէ բան ասել չեմ կարող, որովհետև չգիտեմ»,-նշեց Լիլիթ Մակունցը։
Անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, որ Զանգեզուրի միջանցքի հարցում կան լավ արդյունքներ՝ Լիլիթ Մակունցն ասաց. «Ես հակված եմ մեջբերելու ՀՀ վարչապետի պաշտոնական տեսակետը և խոսքերը, ոչ թե Ադրբեջանի նախագահի, ինչը կոչ կանեմ, որ անենք բոլորս։ Վարչապետը նշել է, որ խոսք է գնում և խոսք է գնացել բացառապես ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին, այլ ոչ թե միջանցքի»։
Հարցին՝ այս պահին Ադրբեջանի՞ն պետք է սպասենք, որպեսզի դիտորդների տեղակայումը լինի, Լիլիթ Մակունցը նկատեց՝ որևէ գործընթաց չի կարող սկսվել, քանի դեռ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ չեն քաշվել ՀՀ տարածքից։

Ни один процесс не может начаться, пока азербайджанские ВС не отошли от границ Армении - Макунц 05/31/2021   12:04  |  Лента новостей
Ара Айвазян не выступал с какими-либо возражениями по поводу содержания заявления. Об этом заявила в ходе брифинга в парламенте в понедельник глава парламентской фракции “Мой шаг” Лилит Макунц, отвечая на вопрос по поводу связи отставки Ары Айвазяна с предложением Никола Пашиняна о размещении международных наблюдателей.
Макунц отметила, что перед состоявшимся 27 мая  заседанием Совета безопасности Никол Пашинян проинформировал и.о. главы МИД о содержании соответствующего заявления. “По крайней мере, министр не высказал возражений по этому поводу. Сказать что-либо  об остальных причинах  не могу, потому что не знаю”, - указала Лилит Макунц.
Комментируя заявления Ильхама Алиева о “хороших результатах в вопросе Зангезурского коридора”, Макунц завила: “Я склонна цитировать официальную точку зрения и слова и.о. премьер-министра Армении, а не президента Азербайджана, к чему призываю всех".
"Премьер отметил, что речь идет и шла исключительно о разблокировке инфраструктуре, а не о коридоре, - указал Макунц.
Она также добавила, что ни один процесс не может начаться, пока азербайджанские вооруженные силы не отошли от границ Армении.