Համանախագահները կոչ են արել Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ վերատեղակայել զինված ուժերը՝ իրադրության լարվածությունը թուլացնելու և բանակցություններ սկսելու համար 05/28/2021   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) մայիսի 28-ին հայտարարություն են տարածել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման և Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հետևանքով ստեղծված սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ:
Համանախագահները կոչ են արել Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ վերատեղակայել զինված ուժերը՝ իրադրության լարվածությունը թուլացնելու և բանակցություններ սկսելու համար
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Համանախագահները Ժնևում մայիսի 27-ին և 28-ին խորհրդակցություններ են անցկացրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պիտեր Մաուրերի և ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպինո Գրանդիի հետ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը ևս մասնակցել է հանդիպումներին: Համանախագահներն ի գիտություն են ընդունել մայիսի 27-ին վեց հայ զինվորների գերեվարման տեղեկությունը և կոչ են արել ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին ու այլ ձերբակալվածներին՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով:
Համանախագահներն ընդգծում են գերիներին միջազգային հումանիտար իրավունքին համապատասխան վերաբերվելու պարտավորությունը: Նրանք խստորեն հորդորում են կողմերին անհապաղ վերացնել Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիության բոլոր սահմանափակումները, ինչպես նաև կոչ անում կողմերին կյանքի կոչել բոլոր հանձնառությունները, որոնք ստանձնել են նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությամբ:
Համանախագահները մտահոգություն են հայտնում հայ-ադրբեջանական՝ դեմարկացիայի չենթարկված սահմանին գրանցված միջադեպերի առնչությամբ: Անընդունելի է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը՝ սահմանային վեճերը լուծելու հարցում: Կոչ ենք անում երկու կողմերին ձեռնարկել հրատապ քայլեր, այդ թվում և վերատեղակայել զինված ուժերը՝ իրադրության լարվածությունը թուլացնելու և բանակցություններ սկսելու համար՝ սահմանին խաղաղ ճանապարհով սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու համար: Համանախագահները պատրաստ են աջակցել գործընթացի դյուրացմանը»,- ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
Կարևորելով տարածաշրջանի ժողովուրդների կայուն, խաղաղ և բարգավաճ ապագան՝ նրանք հորդորել են կողմերին հնարավոր ամենավաղ ժամկետներում գործել համանախագահների հովանու ներքո:
11:33 05/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերի արդյունքում Ադրբեջանը վերադարձրել է երեք հայ ռազմագերների. Փոխվարչապետի գրասենյակ
12:39 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության. Արտգործնախարար
10:46 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ նախագահը հանդիպումներ կունենա Երևանում
14:10 15/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան կժամանի ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեն
13:19 15/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հորդորել են հնարավորինս շուտ ավարտել ձերբակալվածների փոխանակումը և արագացնել դիերի դուրսբերումը

Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали Азербайджан освободить всех военнопленных - заявление 05/28/2021   17:44  |  Лента новостей
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) 28 мая распространили заявление относительно урегулирования карабахского вопроса и приграничной ситуации, сложившейся вследствие вторжения Азербайджана на территорию Армении.
Сопредседатели призвал Армению и Азербайджан передислоцировать вооруженные силы для деэскалации ситуации и начала переговоров.
“Сопредседатели 27 и 28 мая в Женеве провели консультации с президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Петером Маурером и верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. Во встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели приняли к сведению информацию о захвате 27 мая в плен шестерых армянских военнослужащих и призывают освободить всех военнопленных и других задержанных по принципу “всех на всех”.
Сопредседатели подчеркивают обязанность обращения с задержанными в соответствии с международным гуманитарным правом. Они настоятельно призывают стороны немедленно снять все ограничения на гуманитарный доступ в Нагорный Карабах, а также призывают стороны полностью выполнить обязательства, взятые на себя в соответствии с заявлением о прекращении огня от 9 ноября.
Сопредседатели также выражают обеспокоенность в связи с недавними инцидентами, зарегистрированными на участках армяно-азербайджанской границы, где не проведена демаркация. Применение силы или угроза силой в вопросе разрешения пограничных споров недопустимы. Мы призываем обе стороны немедленно предпринять немедленные шаги, включая передислокацию войск,  для деэскалации ситуации и начать переговоры о делимитации и демаркации границы мирным путем. Сопредседатели готовы содействовать упрощению процесса.
Придавая важность стабильного, мирного и процветающего будущего народов региона, они призвали стороны как можно скорее начать действовать под эгидой сопредседателей.
12:44 28/05/2021  |  Лента новостейГосминистр Арцаха Григорий Мартиросян подал в отставку
17:09 27/05/2021  |  Лента новостейПодобные провокационные действия показывают истинные милитаристские стремления Азербайджана - Первопрестольный Св. Эчмиадзин