Մենք չենք կարող անվանել սա գերեվարում, սա առևանգում է.Մակունցը՝ հայ զինվորների գերեվարման մասին 05/27/2021 10:21 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ սահմանից գերեվարվել են հայ զինվորներ, սակայն ՀՀ սահմանից մենք չենք կարող անվանել դա գերեվարում, դա առևանգում է: Այս մասին ԱԺ-ում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
« Սա տեղի է ունենում այն պարագայում, երբ մեր միջազգային գործընկերները պատշաճ գնահատական չեն հասցնում և իրերն իրենց անունով չեն կոչում»,-ասաց Մակունցը և կոչ արեց միջազգային հանրությանը պարտադիր կերպով հստակ գնահատական և հստակ դիրքորոշում հայտնել Ադրբեջանի անթույլատրելի գործողությունների վերաբերյալ. «Մեր հանրության շրջանում կա ակնկալիք, որ ՀԱՊԿ-ը շատ օպերատիվ կերպով արձագանքի տեղի ունեցող իրադարձություններին, և այդ օպերատիվ արձագանքի հապաղումն է, որ հանգեցնում է նման զարգացումների և էսկալացիաների: Կարծում եմ հետագա լարումներից խուսափելու համար, այն անվտանգային համակարգը, որի մաս է կազմում Հայաստանը , այն գործընկերները, ում անհանգստացնում է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող անթույլատրելի գործողությունները ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, պետք է հստակ գնահատական տան այս ամենին»,-ասաց Լիլիթ Մակունցը:

“Это похищение”: Макунц прокомментировала инцидент с пленением армянских военнослужащих 05/27/2021   10:40  |  Лента новостей
Шестерых армянских военнослужащих захватили в плен на участке границы Армении, однако мы не можем произошедшее в пределах границ РА называть пленением, это похищение. Об этом заявила глава правящей фракции “Мой шаг” Лилит Макунц на заседании парламента в четверг.
Это, по ее словам, происходит в условиях отсутствия надлежащей оценки со стороны международных партнеров, которые не называют вещи своими именами. Макунц призвала международное сообщество в обязательном порядке дать внятную оценку и выразить четкую позицию относительно недопустимости действий Азербайджана.
“Наша общественность рассчитывает на то, что ОДКБ очень оперативно отреагирует на текущие события, и задержка этой оперативной реакции приводит к подобным развитиям и эскалации. Полагаю, что во избежание дальнейшей эскалации, та система безопасности, частью которой является Армения, партнеры, которых беспокоят недопустимые действия на Южном Кавказе, направленные против территориальной целостности РА, должны дать внятную оценку всему этому”, - сказал Макунц.