Չորեքշաբթի 09 / 25 / 2024
Ադրբեջանն օգտվում է առիթից՝ խորացնելու հայ-ռուսական հարաբերությունների ճեղքը. Արթուր Վանեցյան 05/27/2021   13:45  |  Քաղաքական
Աննախադեպ և անթույլատրելի է ստեղծված իրավիճակը։ Նախ պետք է ախտորոշել նման զարգացումների պատճառը,- «Փաստինֆո»-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել  է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի առաջնորդ, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Գործիչը արձանագրեց, որ Ն. Փաշինյանը նախօրեին ԱԺ-ում ուղղակի մեղադրել է  Ռուսաստանին և ՀԱՊԿ-ին՝ ՀՀ սահմաններում տիրող իրավիճակի մեջ։ «Ադրբեջանը, նկատելով, որ այս հարաբերությունների մեջ կա ճեղք, կա խնդիր, օգտվեց այդ  առիթից, գերեվարեց մեր հայ զինծառայողներին, որպեսզի  այդ ճեղքն ավելի խորացնի»,- հայտարարել է Ա. Վանեցյանը։
Նրա արձանագրմամբ՝  Փաշինյանը և կապիտուլյանտ իշխանությունը ինչքան մնան երկրի ղեկին, այնքան ունենալու ենք նույնքան խնդիրներ։
«Բանաձևել եմ.  Նիկոլ Փաշինյան՝ հավասար է նոր պատերազմ, հավասար է նոր պարտություններ, նոր զոհեր, նոր գերիներ։ Ցավոք սրտի, այդ բանաձևը գործում է մինչև օրս։ Նիկոլը կանգ չառավ և շարունակեց իր պետականաքանդ գործունեությունը»,- ընդգծել է նա։
Հարցին՝ ՀՀ ԶՈւ-երը կդիմե՞ն կտրուկ գործողությունների ՀՀ սահմաններին ստղծված իրավիճակը կայունացնելու համար՝ Վանեցյանը պատասխանեց.
«Վերջին մի քանի օրերում ականատես ենք եղել,  որ փոխարենը ՀՀ զինված ուժերը կիրառեն զենք, մեր երկրի արտաքին սահմանները պաշտպանելու համար, նրանք  ձեռնամարտի են բռնվում հակառակորդի հետ։ Ասում են՝ կա պայմանավորվածություն կրակ չբացելու, բայց մենք տեսանք, որ ունեցանք զոհ և վեց գերեվարված, այսինքն՝ այդ պայմանավորվածությունը պահում է բացառապես Նիկոլ Փաշինյանը, ադրբեջանական կողմը որևէ պարագայում այդ պայմանավորվածությունը չի պահում»։
20:23 24/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղարշյանը՝ Խունդկարյանի ՍԴ նախագահ դառնալու իշխանությունների հետ ունեցած պայմանավորվածության մասին
10:55 24/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վաղարշյանը ՍԴ նախագահի պաշտոնում իր նախընտրած թեկնածուն դեռևս չունի
15:52 14/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ես մտավորական մարդ եմ, չնեղացա, որ ինձ չընտրեցիք, ես ցուցամոլ չդարձա, հեռուստատեսությամբ բոլոլա սարքեի» Արթուր Վաղարշյան
15:30 14/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈրևէ մեկն ինձ հետ որևէ հարցում կուլիսային պայմանավորվածություններ չի ունեցել. Վաղարշյան
15:08 14/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանում քննարկվում է ՍԴ պաշտոնում Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը
09:42 08/09/2020  |  ՄամուլԻնչու է «Իմ քայլը» որոշել չընտրել Արթուր Վաղարշյանին. նոր ինտրիգներ ՍԴ դատավորների շուրջ. «Ժողովուրդ»
11:31 11/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ խմբակցությունները ՍԴ նախագահի թեկնածու Արթուր Վաղարշյանի հետ հանդիպելու նախաձեռնությամբ հանդես չեն եկել
23:08 06/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրելու մասին

Среда 09 / 25 / 2024
Азербайджан, пользуясь случаем, пытается углубить трещину в армяно-российских отношениях - Ванецян 05/27/2021   14:18  |  Лента новостей
Сложившаяся ситуация является беспрецедентной и недопустимой, заявил в интервью “ФактИнфо” лидер блока “Честь имею”, председатель партии “Отечество’ Артур Ванецян.
По его словам, в первую очередь надо установить причину подобного развития событий.
Ванецян констатировал, что Пашинян накануне в НС прямо обвинил Россию и ОДКБ в сложившейся на границах Армении ситуации. “Азербайджан, заметив, что эти отношения дали трещину, воспользовался этим поводом и взял в плен наших военнослужащих, чтобы еще больше углубить этот разрыв”, - заявил Ванецян.
По его словам, чем дольше Пашинян и правительство капитулянтов будут оставаться у руля власти, тем больше у нас будет проблем.
“Я вывел формулу: Никол Пашинян = новая война, новые поражения, новые жертвы, новые пленные. К сожалению, эта формула действует до сих пор. Никол не остановился и продолжил свою деятельность, подрывающую основы государства”, - подчеркнул он.
Отвечая на вопрос, прибегнут ли Вооруженные силы к решительным действиям для стабилизации ситуации на границах Армении, Ванецян отметил: “В последние дни мы видим, что вместо того, чтобы применить оружие для защиты внешних границ нашей страны, вооруженные силыРА вступают в рукопашный бой с противником”.
“Они утверждают, что есть договоренность – не стрелять, но мы видим, что у нас есть погибший и шестеро пленных, то есть эту договоренность соблюдает только Никол Пашинян. Азербайджанская сторона никак не следует этой договоренности”, - сказал политик.