ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով 05/27/2021   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- նշված է հաղորդագրությունում։
19:19 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդարանը ջախջախեց Ադրբեջանին. Նաիրա Զոհրաբյան
14:58 19/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը կրկին պնդում է, որ ազատ է արձակել և վերադարձրել ռազմագերու կարգավիճակ ունեցող բոլոր հայերին
18:20 17/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում անհայտ պայմաններում 200-ից ավելի ռազմագերիներ են պահվում. Արցախի ՄԻՊ

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечения основных прав шести армянских военных 05/27/2021   14:57  |  Лента новостей
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с целью обеспечить соблюдение основных прав шести армянских военных, захваченных в плен утром 27 мая азербайджанскими ВС.
“Офис представителя Армении при ЕСПЧ  представил в Евросуд заявление о принятии в отношении Азербайджана срочной обеспечительной меры в соответствии с Правилом 39 Регламента Суда для защиты армянских военнослужащих, захваченных рано утром 27 мая с.г. в плен при выполнении инженерных работ в приграничной зоне Гегаркуникской области РА”, - говорится в сообщении, опубликованном на странице представительства в Facebook.
Отмечается, что цель обращения - гарантия обеспечения соблюдения права пленных на жизнь и права не подвергаться пыткам, предусмотренных Европейской конвенцией о правах человека.