Ադրբեջանցիները զենքը ուղղելով մեր զինծառայողների վրա հրամայել են հանձնվել. Գեներալ-մայորը նոր մանրամասներ է ներկայացրել 05/27/2021 15:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-ադրբեջանական սահմանագծի Գեղարքունիքի հատվածում լարվածությունը գագաթնակետին է հասել ժամը հինգի մոտակայքում։ Մենք՝ դիտարկելով, որ հակառակորդի ներթափանցած, մխրճված ստորաբաժանումները, որոնք գտնվում են մեր պետական սահմաններից տարածքի խորքում՝ 1,5-ից 2,5 կմ խորությամբ, նկատել ենք, որ երկու ուղղությամբ փորձում էին իրենց ուժերը միավորել, ստեղծել ավելի նպաստավոր իրադրություն՝ իրենց համար։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսին ասել է ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ-ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Է. Ասրյանը՝ ներկայացնելով սահմանային վերջին զարգացումները։
Նրա խոսքերով՝ գնահատելով իրավիճակը՝ հրամանատարության կողմից որոշում է կայացվել տեղադրել մեկ նոր մարտական դիրք, որը կարող էր կասեցնել հակառակորդի գործողությունները։ Նշված գործողության ընթացքում հակառակորդը իր օդային հետախուզության արդյունքներով հայտնաբերել է գործողությունները և իր ստորաբաժանումներով շրջափակել գործողություն իրականացնող խմբին և գերեվարել 6 զինծառայողի։
Ասրյանը անդրադարձավ խոսակցություններին, թե ինչու են զինծառայողները զենք չեն կիրառել, նշել է, որ արդեն հայտնի է, որ նշված իրավիճակում ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը փորձում է հարթել իրավիճակն առանց զենքի, առանց ուժի կիրառման։ Գրանցվել են մի շարք միջադեպեր, երբ թե մեր զինծառայողները, թե հակառակորդը ձեռնամարտի են բռնվել ունենալով իրենց հաստիքային զենքերը։
«Նույն իրավիճակը ստեղծվել է նաև այդ գործողության ընթացքում՝ մոտենալով մեր զինծառայողներին չորս հոգի կատարում էին համապատասխան աշխատանքներ, զենքը ուղղելով մեր զինծառայողների վրա հրամայել են հանձնվել և մեր երկու զինծառայողները, որոնք գտնվում էին որոշակի հեռավորության վրա՝ բանակցային գործընթաց սկսելու պատրվակով մոտեցել են հակառակորդին, բայց հակառակորդը՝ լինելով դավադիր, զինաթափել և գերեվարել է մեր զինծառայողներին»։
Ներկա դրությամբ իրականացվում են համապատասխան գործողություններ, կապ է պահպանվում Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերի շտաբի հետ, բանակցային գործընթացը շարունակվում է։
Հակառակորդը ներկայացրել է մի շարք պայմաններ՝ իրենց ուժերի հետ քաշման համար, հայկական կողմը ևս ներկայացրել է իր պայմանը.
«Առաջ են տարվել մեր ստորաբաժանումները, որոնք արդեն ժամը 5-10 զբաղեցրել են իրենց դիրքերը, հետ կքաշենք այն պայմանով, եթե իրենք վերադարձնեն զինծառայողներին՝ այլ պայման ընդունելի չէ»,- ասաց Ասրյանը։

Замглавы Генштаба ВС Армении представил подробности инцидента с захватом шестерых военнослужащих в плен 05/27/2021   16:15  |  Лента новостей
Напряженность на гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы достигла своего пика примерно в пять часов. Мы, заметив, что  подразделения противника, которые продвинулись вглубь нашей территории примерно от 1,5 до 2,5 км, пытались на двух направлениях объединить свои силы, создать более благоприятные условия для себя. Об этом на пресс-конференции в четверг заявила заместитель главы Генштаба ВС Армени генерал-майор Эдвард Асрян, представляя последние события на границе.
По его словам, оценив ситуацию, командование приняло решение разместить еще один новый пост, который мог бы пресечь действия противника. Однако противник с помощью данных воздушной разведки засек эти действия, и их подразделения окружили группу, которая проводила работу, и взяли в плен шестерых военнослужащих.
Он отметил, что армянские военные не применили оружие, так как военно-политическое руководство пытается уладить ситуацию без применения силы. Зарегистрирован ряд инцидентов, в ход некоторых как наши военные, так и противник вступали в рукопашный бой, имея при себе оружие.
“Аналогичная ситуация сложилась и при выполнении указанной работы. Противник, подойдя к нашим военнослужащим, четверо проводили соответствующую работу, направил оружие на наших солдат и приказал сдаться. Двое наших военнослужащих, находившихся на определенном расстоянии, под предлогом начать переговоры, подошли к азербайджанцам, но противник вероломно обезоружил и захватил наших военнослужащих в плен”, - рассказал он.
Замглавы ГШ заявил, что в настоящее время предпринимаются соответствующие действия, поддерживается связь со штабом российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцаха для продолжения переговорного процесса.
Он сообщил, что противник выдвинула ряд условий для вывода своих сил, армянская сторона тоже выдвинула свое условие.
“Вперед выдвинуты наши подразделения, которые уже заняли свои позиции. Они отойдут назад при условии, если они вернут военнослужащих. Другие условия неприемлемы”, - сказал Асрян.