6 զինվորները սահմանի կահավորման աշխատանքներ են իրականացրել. Գերեվարման հանգամանքները դեռ պետք է պարզվեն. Փաշինյան 05/27/2021 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին մանրամասներ ներկայացրեց ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ տարածքից 6 զինծառայողների գերեվարման հետ կապված։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի զինված ուժերի 6 զինծառայող ՀՀ ինքնիշխան տարածքում սահմանի կահավորման աշխատանքներ են իրականացրել, այդ թվում ականապատման աշխատանքներ, որոնք իրականացվել են զուգորդվելով զգուշացնող նշանների տեղադրմամբ. «Այսինքն դրանք ոչ թե արվել են դիվերսիոն նպատակներով, այլ ականապատում է իրականացվել զուգահեռաբար տեղադրվել են զգուշացնող նշաններ։ Այս գործողություններն իրականացվել են մեր սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով։ Հետագայում եղել է այն տեղեկատվությունը, որ մեր զինվորները գերեվարվել են։ Գերեվարման հանգամանքները դեռ պետք է պարզվեն, բայց մի բան հստակ է՝ դա ըստ էության գերեվարում չէ։ Տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առևանգում ՀՀ տարածքից»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս նշեց, որ տեղի ունեցող գործընթացներն անընդունելի են. «Այս կարգի միջադեպերը տեղի են ունենում այն պատճառով, որ ոմանք ուզում են այնպես անել, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող։ Դեպքի առավել մանրամասն հանգամանքները կպարզվեն, բայց պետք է արձանագրել, որ դեպքը տեղի է ունեցել մեր տարածքում և 6 զինծառայողներն ունեցել են սահմանի կահավորման խնդիր, որը շարունակաբար տեղի է ունենում ամբողջ սահմանի երկայնքով և պետք է տեղի ունենա մեր սահմանների ամրապնդման տեսակետից։ Հարցն ամենևին չպետք է օգտագործվի ներքաղաքական նպատակներով, ընդ որում կարծում եմ՝ պետք է դատապարտել այս իրավիճակը բանակի և զինված ուժերի դեմ օգտագործելու բոլոր փորձերը, որովհետև բանակը կատարում է ՀՀ սահմանները պահպանելու իրենց գործառույթը։ Վերջին օրերին տեղի ունեցող միջադեպերն արձանագրում են, որ սա ամենևին սովորական իրադրություն չէ, սա Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգ է, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է։ ՀՀ-ն պետք է օգտագործի բոլոր, այդ թվում միջազգային լծակները՝ իրադրությունը շտկելու և կարգավորելու համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Это похищение с территории Армении”: Пашинян о захвате в плен армянских военных 05/27/2021   11:46  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг представил подробности инцидента с захватом азербайджанцами в плен шестерых армянских военнослужащих с территории РА.
Пашинян рассказал, что шестеро военнослужащих  вооруженных сил Армении на суверенной территории РА обустраивали участка границы, в том числе проводили минирование, сопровождавшееся установкой предупреждающих знаков. Работа велась не в целях диверсии. Она проводилась для повышения уровня безопасности границы. Инцидент произошел на нашей территории. Позже появились сведения, что наши военнослужащие были взяты в плен. Обстоятельства пленения еще должны быть установлены, но одно очевидно: это, по сути, не пленение. Имело место похищение наших военнослужащих с территории РА", - сказал Пашинян на заседании правительства в четверг.
Он отметил, что текущие процессы неприемлемы. ”Подобные инциденты происходят, поскольку кто-то хочет, чтобы мы смирились с присутствием азербайджанских военных на нашей территории, но этого быть не может. Детали инцидента будут установлены, но следует констатировать, что инцидент произошел на нашей территории, и  шестеро военнослужащих выполняли задачу по обустройству границы. Работа проводится по всему периметру границы и должна проводиться для укрепления наших границ", - сказал и.о. премьера Армении.
По его словам, случившееся не должно быть использовано во внутриполитических целях.
Я считаю, что следует осудить все попытки использовать ситуацию против армии и вооруженных сил, потому что армия выполняет свою функцию по защите границ. Инцидент последних дней свидетельствуют о том, что это совсем не обычная ситуация, это угроза территориально целостности и суверенитету Армении, которая является грубейшим нарушением международного права. Армения должна использовать все, в том числе международные рычаги, для урегулирования ситуации”, - сказал Никол Пашинян.