ՀԱՊԿ -ին տեղյակ ենք պահել, որ հնարավոր է իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա.ԱԽ քարտուղար 05/26/2021   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք մեր գործընկերներին ներկայացրել ենք, որ այսպիսի լարված պայմաններում հնարավոր չի լինելու իրավիճակը վերահսկողության տակ պահել: Այս մասին տեղյակ ենք պահել մեր ՀԱՊԿ գործընկերներին և ասել, որ հնարավոր է ցանկացած իրավիճակում, ցանկացած զարգացման դեպքում իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա: Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ այժմ բանակցություններ են վարում, որ ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների կոմիտեի հանդիպում լինի, որից հետո կլինի նաև անվտանգության խորհրդի քարտուղարներին հանդիպում .
«Այսօր իրավիճակի փոփոխություն է եղել, սահմանում զոհ կա, որն ամբողջովին փոխում է իրավիճակը և ՀԱՊԿ-ը պետք է արագացնի գործընթաց սկսելը և առաքելություն ուղարկելը: ՀԱՊԿ-ը պարտավորություն ունի նաև առաքելություն ուղարկելու հակամարտության գոտի, որ գնահատական տա: Մենք հույս ունենք, որ ՀԱՊԿ-ը նաև առաքելություն կուղարկի»,-ասաց ԱԽ քարտուղարը և հավելեց, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և ՌԴ նախագահի շփումների արդյունքում նաև համաձայնություն կա, որ Ադրբեջանը պետք է լքի ՀՀ սահմանները:
Արմեն Գրիգորյանը նաև նշեց, որ եթե հայկական կողմը չկարողանա խնդրին արագ կարգավորում տալ խաղաղ դիվանագիտական ճանապարհով, ապա իրավիճակը մոտենալու է 4-րդ հոդվածում նկարագրված իրավիճակին և այդ դեպքում Հայաստանը նաև իր ՀԱՊԿ գործընկերների հետ ստիպված է լինելու այլ կերպ լուծել խնդիրը:
14:18 19/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանազատման աշխատանք սկսելուց առաջ ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից. Արմեն Գրիգորյան
10:53 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը Նասրուլլո Մախմուդզոդային է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը այս պահին
19:00 15/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ակնկալում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դաշնակցային պարտավորությունների շրջանակներում համարժեք արձագանք. Արմեն Գրիգորյան
12:50 14/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հեռախոսազրույցը
13:19 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրություններում ժողովուրդն է նրանց գնահատականը տալու. ԱԽ քարտուղարը՝ ՀՀ նախկին նախագահների մասին

Армения проинформировала партнеров по ОДКБ, что ситуация на границе может выйти из-под контроля - Григорян 05/26/2021 12:54 | Лента новостей
Армения уведомила партнеров по ОДКБ о том, что держать ситуацию под контролем в условиях такой напряженности будет невозможно. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью Общественному телевидению Армении.
“Мы сообщали об этом нашим коллегам по ОДКБ и говорили, что ситуация может выйти из-под контроля в случае любого развития событий", - сказал он.
Секретарь Совбеза отметил, что в настоящее время ведутся переговоры, чтобы состоялась встреча Комитета министров обороны ОДКБ, за которой последует встреча секретарей Совбезов.
“Ситуация на сегодняшний день изменилась, и на границе есть погибший с армянской стороны”, - заявил он.
Секретарь Совбеза Армении отметил, что ОДКБ должна ускорить инициацию процесса и направить миссию. “У ОДКБ есть обязательства по отправке миссии в зону конфликта, чтобы миссия дала оценку”, - сказал он, добавив, что по итогам контактов между и.о. премьера Армении и президентом РФ достигнута договоренность о том , что Азербайджан должен покинуть границы РА.
Армен Григорян также отметил, что если армянской стороне не удастся добиться быстрого урегулирования проблемы мирным дипломатическим путем, то ситуация будет близка к той, которая описана в 4-ой статье, и в этом случае Армения также будет вынуждена вместе с партнерами по ОДКБ решить этот вопрос иным способом.