Ադրբեջանցիների կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ. ՄԻՊ 05/26/2021 10:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տարածել է հայտարարություն, որում ասված է.
«ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ երաշխավորելու համար ՀՀ ողջ բնակչության, ՀՀ քաղաքացների իրավունքները, իսկ միջազգային հանրությունը պետք է դադարեցնի կրավորական կեցվածքը և անհապաղ ձեռնարկի վճռական միջոցներ՝ կանխելու համար ադրբեջանական զինված ուժերի բացահայտ անօրինական, հանցավոր արարքներն ու մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները, նոր խախտումների իրական սպառնալիքները:
Մասնավորապես, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հավաքագրած փաստերը ևս հաստատում են, որ 2021թ. մայիսի 25-ին Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղական բնակավայրի տարածքում ադրբեջանական զինծառայողները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներին ներկայացրել են իրենց գտնվելու վայրը լքելու բացահայտ անօրինական պահանջներ, տվել սպառնալիքներ, իսկ այնուհետև հրահրել են քաշքշուկ և դիտավորությամբ` կրակահերթ արձակելով սպանել են ՀՀ զինծառայողի:
Փաստերի համաձայն` այսօրվա միջադեպին նախորդող օրերին նույնպես ադրբեջանական զինվորականները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, պարբերաբար փորձել են սադրել զինված բախումներ ու հրահրել են ծեծկռտուքի դեպքեր: Դրանք տեղի են ունեցել թե՛ Գեղարքունիքում, թե՛ Սյունիքում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է ընդգծում, որ նշված իրավիճակներն իրական վտանգ են նաև ՀՀ քաղաքացիական բնակչության համար: Խոսքն այն վայրերի մասին է, որոնք ծառայում են խոտհարք ու արոտավայր քաղաքացիական բնակիչների համար: Նրանք այդ վայրերում արածեցնում են իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին, ինչպես նաև բնակվում են գարնան, ամառվա ու աշնան ամիսներին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ` ադրբեջանական զինված ծառայողների նկարագրված կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են, որոնք իրականում ուղղված են ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ (օրինակ՝ նրանց անօրինական առաջանալու փորձերը Խոզնավար, Վերիշեն, Ակներ, Կութ, Այրք, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ և այլն):
Այդ արարքները պետք է դիտարկել 2021թ. մայիսի 12-ին ու 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժելու և Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպանության ու գերեվարելու սպառնալիքներ տալու, սահմանային հատվածներում` գյուղերի հարևանությամբ սադրանքներ հրահրելու, քաղաքացիական բնակչության մոտ լարվածություն առաջացնելու համատեքստում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նկարագրված արարքները պետք է դիտարկել նաև ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում: Պետք է հաշվի առնել պատերազմից հետո ադրբեջանական զինվորականների պարբերական հանցավոր արարքները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելը ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը ու գյուղերի բնակիչների ազատ տեղաշարժի իրավունքը կոպիտ խախտելը, ՀՀ սահմանային բնակիչներին` հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպառնալը, ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր):
Այսինքն՝ ակնհայտ է, որ խոսքը ՀՀ ողջ բնակչությանը, ՀՀ քաղաքացիներին ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի իրական սպառնալիքի մասին է, որը խաթարում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը տարածաշրջանում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կշարունակի միջազգային մարմիններին ուղարկել փաստերի վրա հիմնված զեկույցներ և հաղորդումներ տեղում առկա իրական վիճակի մասին»:

Татоян: "Конкретные деяния азербайджанцев – серьезная угроза, направленная против гражданского населения Гегаркуника и Сюника" 05/26/2021   13:43  |  Лента новостей
Правительство Армении обязано предпринять эффективные шаги для обеспечения прав всего населения, прав граждан РА, а международное сообщество должно отказаться от своей пассивной позиции и незамедлительно принять решительные меры, чтобы предотвратить очевидно незаконные, преступные действия, непрекращающиеся нарушения прав человека и реальные угрозы новых нарушений со стороны азербайджанских вооруженных сил. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека Армении(омбудсмена) Армана Татояна.
В частности, как отметил Татоян, собранные Защитником прав человека Республики Армения факты также подтверждают, что 25-го мая 2021-го г. на территории сельского поселения Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области, азербайджанские военнослужащие, незаконно находясь на суверенной территории Республики Армения, предъявили очевидно незаконные требования военнослужащим ВС РА покинуть место своего нахождения, угрожали, а затем спровоцировали драку и, открыв умышленно огонь, убили армянского военнослужащего.
Согласно фактам, как сообщил омбудсмен, за несколько дней до инцидента, азербайджанские военнослужащие, незаконно находясь на суверенной территории Республики Армения, периодически пытались спровоцировать вооруженные столкновения и спровоцировали драки. Это происходило как в Гегаркунике, так и в Сюнике.
Защитник прав человека особо подчеркивает, что указанные ситуации представляют реальную опасность также и для гражданского населения Республики Армения. Речь идет о тех местах, которые служат в качестве сенокоса или пастбища для гражданского населения. В этих местах они пасут свой мелкий и крупный рогатый скот, который там проживает как весной, летом и осенью.
По убеждению Защитника прав человека Республики Армения, описанные конкретные действия азербайджанских военнослужащих представляют собой серьезную угрозу, которая на самом деле направлена против гражданского населения Гегаркуника и Сюника Республики Армения (например, их попытки незаконно продвинуться по направлению сел Хознавар, Веришен, Акнер, Кут, Айрк, Верин Шоржа и т.д.)
Он отметил, что эти деяния необходимо рассматривать в контексте незаконного вторжения на суверенную территорию Республики Армения 12-го и 13-го мая 2021 года, сопровождающихся демонстрацией оружия угроз убить и взять в плен пастухов Гегаркуника и Сюника, подстрекательств провокаций по соседству с селами в приграничных районах, нагнетания напряженности среди гражданского населения.
“Описанные действия азербайджанских вооруженных сил необходимо рассматривать также и в контексте армянофобии и политики вражды со стороны высших органов власти Азербайджана. Необходимо учитывать периодические преступные действия азербайджанских военных после войны в отношении приграничных жителей Республики Армения (забрасывание гражданского автомобиля Республики Армения камнями по дороге из Гориса в Капан, нападение на пастуха села Аравус и нанесение удара в глаз, перекрытие азербайджанской машиной дороги из Капана в село Чакатен, грубое нарушение права жителей села на свободное передвижение, угроз в адрес пастухов – приграничных жителей Республики Армения с демонстрацией оружия, отказ возвращать животных, перешедших на территорию под азербайджанским контролем и другие происшествия)”, - указал омбудсмен.
То есть,  как отметил он, очевидно, что речь идет о реальной угрозе азербайджанских вооруженных сил, направленной против всего населения Республики Армения, граждан Республики Армения, которая подрывает мир и безопасность в регионе.
Защитник прав человека Республики Армения продолжит направлять в международные органы основанные на фактах доклады и сообщения о реальной ситуации на местах.
00:09 26/05/2021  |  КомментарийУголовное дело возбуждено по факту убийства армянского военнослужащего в Гегаркунике: Генпрокуратура сообщила подробности
18:45 25/05/2021  |  Лента новостейМинобороны Армении опровергает информацию о стрельбе и раненых на сисианском участке границы