Ադրբեջանը միայնակ չէր հանդգնի այսպիսի գործողություն իրականացնել. Փաշինյանն ակնարկում է, որ ծրագրված ագրեսիան համաձայնեցված է 05/26/2021   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը միայնակ չէր հանդգնի ագրեսիա կիրառել ՀՀ նկատմամբ։ Այսօր խորհրդարանում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս գան ՀՀ սահմանից անդին, այլ տարբերակ չկա, չի քննարկվում ու չի կարող քննարկվել։ Ադրբեջանն ըստ էության ագրեսիա է ձեռնարկել ՀՀ նկատմամբ, և նրա ագրեսիվ մտադրությունների վերաբերյալ պետք է տեղեկատվությունն ամենուր տարածվի։
«Ես չգիտեմ՝ ում հետ է համաձայնեցված այս ծրագիրը, ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանը միայնակ չէր հանդգնի այսպիսի գործողություն իրականացնել։ Եվ ես կարծում եմ, որ այնուամենայնիվ ոմանց հետ նախապես համաձայնեցվել է այս ծրագիրը, բայց քանի որ կոնկրետություն չկա, մենք այդ ուղղություններով պետք է աշխատենք։ Եվ անհրաժեշտության դեպքում, երբ ունենանք հիմնավոր տեղեկություն, որ այս-այս միջազգային սուբյեկտների հետ այս ծրագիրը համաձայնեցված է, նաև պետք է մեր ժողովրդին բաց ու հրապարակային ասենք։ Գուցե մեր ժողովրդին պետք է բաց հրապարակային ասենք վերջին 3, 4, 7, 8, գուցե 10 տարվա իրադարձությունների մասին», հավելեց նա։
Փաշինյանն ասաց՝ չկա այնպիսի տարբերակ, որ հայկական կողմը որևէ փաստաթուղթ կստորագրի՝ առանց ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման։ Տեղեկացրեց, որ առաջարկվել է երկու տարբերակ՝ կամ զորքերը դուրս են բերվում, որից հետո տեղի է ունենում համաձայնեցված թղթի ստորագրումը, կամ ստորագրված թղթի մեջ հստակ ձևակերպվում է, թե քանի օրվա ընթացքում կամ ուր են դուրս գալիս Ադրբեջանի զորքերը։
«Դեռ այդ փաստաթուղթը չէր հրապարակվել, արտահոսք չէր եղել, մենք երկու գրավոր առաջարկ ենք ներկայացրել դրա վերաբերյալ՝ առաջինը գերիների ամբողջական վերադարձի վերաբերյալ, և երկրորդ տվել ենք կոորդինատներ, թե Ադրբեջանի զորքերը որ կոորդինատներից անդին պետք է լինեն։ Այդ պահից սկսած մեր առաջարկին մենք ոչ մի արձագանք չենք ստացել։ Այսինքն՝ այդ պահից սկսած որևէ նոր բան տեղի չի ունեցել։ Ես չգիտեմ՝ ինչքանով են դրա վրա ազդել մեր քննարկումները և դիրքորոշումը, բայց դա է եղել», ասաց Փաշինյանը։
Վերջինս հավելեց, որ առաջիկայում սպասվում է Պաշտպանության նախարարի այցը Ռուսաստան, հույս հայտնեց, որ որոշ հարցերի պատասխանը պետք է ստանանք և շարունակենք խորացնել մեր համագործակցությունը ՀԱՊԿ մեր գործընկերների և անվտանգության թիվ մեկ դաշնակից ՌԴ հետ։
15:05 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի հետ քննարկումները կրում են ռազմավարական բնույթ. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարին

"Азербайджан в одиночку не осмелился бы на агрессию против Армении": Пашинян допустил, что план был с кем-то заранее согласован 05/26/2021 18:09 | Лента новостей
Азербайджан в одиночку не осмелился бы предпринять агрессию против Республики Армения, заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте и.о. премьер-министра РА Никол Пашинян.
По его словам, подразделения вооруженных сил Азербайджана должны покинуть территорию Армению, другого варианта нет, не обсуждалось и не обсуждается. Он отметил, что Азербайджан, по сути, предпринял агрессию в отношении Республики Армения, и информация об его агрессивных намерениях должна быть доведена до всех.
“Я не знаю, с кем был согласован этот план. Предполагаю, что Азербайджан в одиночку не осмелился бы предпринять подобные действия. И я считаю, что этот план, тем не менее, был заранее согласован с кем-то, но ввиду того, что нет конкретики, мы должны работать в этом направлении. При необходимости, когда у нас появится обоснованная информация о том, что этот план был согласован с кем-то из международных субъектов, то мы должны открыто и публично сообщить об этом нашему народу. Может, мы должны открыто рассказать нашему народу о событиях последних трех-четырех-семи-восьми, а может, десяти лет”, - добавил Пашинян.
По его словам, нет такого варианта, при котором армянская сторона подпишет документ без вывода азербайджанских войск с территории Республики Армения. Он сообщил, что было предложено два варианта: либо вывод войск, за которым следует подписание согласованного документа, либо в документе четко указывается, в течение скольких дней выводятся азербайджанские войска и куда.
“Пока этот документ не был опубликован, пока утечки не было, мы письменно представили два предложения относительно этого: первое, касательно возвращения всех пленных и второе, дали координаты, за пределами которых должны быть азербайджанские войска. С тех пор какого-либо отклика на наше предложение не последовало. Более того, начиная с того момента, ничего нового не произошло. Я не знаю, насколько на это повлияло на наши обсуждения и нашу позиция…”, - сказал Пашинян.
Он добавил, что в ближайшее время ожидается визит министра обороны в Россию, выразив надежду, что удастся получить ответ на некоторые вопросы и продолжить углублять наше сотрудничество с нашим партнерами ОДКБ и союзником номер один по безопасности РФ.