Արա Այվազյանը Ավստրիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ՀՀ տարածք ադրբեջանական ԶՈՒ ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը 05/25/2021   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 25-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ավստրիայի ԱԳ նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ:
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակն էր։ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը մանրամասն ներկայացրեց տեղում վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է անհապաղ և անվերապահ դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
Երկուստեք ընդգծվեց տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության պահպանման անհրաժեշտությունը: Այս առնչությամբ կարևորվեց նաև ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման և պատերազմի հետևանքով առաջացած և հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր փոխանակվեցին նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, ընդգծվեց փոխադարձ հանձնառությունը՝ ակտիվացնելու քաղաքական երկխոսությունը, այդ թվում՝ տարբեր մակարդակներում շփումների միջոցով:
18:27 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցցանցերը հաղորդում են Արա Այվազյանի հրաժարականի մասին
12:45 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը տեղյակ չի եղել երրորդ փաստաթղթի շուրջ Փաշինյանի բանակցություններից. Այն իրականացվել է առանց ԱԳՆ-ի

Айвазян обсудил с главой МИД Австрии ситуацию, сложившуюся из-за вторжения азербайджанских ВС на территорию Армении 05/25/2021   16:39  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ара Айвазян 25-го мая провел телефонный разговор с министром иностранных дел Австрии Александром Шалленбергом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Ключевой темой телефонного разговора была ситуация, сложившаяся в результате проникновения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении. И. о. министра иностранных дел Армении подробно представил последние развития на месте, подтвердив принципиальную позицию Армении о том, что вооруженные силы Азербайджана должны быть немедленно и безоговорочно выведены из суверенной территории Армении.
Стороны подчеркнули необходимость сохранения региональной стабильности и безопасности. В этой связи была отмечена важность всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта и решения гуманитарных вопросов, возникших вследствие войны и требующих безотлагательного решения.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов двусторонней повестки, была подчеркнута взаимная приверженность активизации политического диалога, в том числе посредством контактов на разных уровнях.