«Կարևորում ենք ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը». Նիկոլ Փաշինյան 05/21/2021 16:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, ԵԱՏՄ-ում որպես դիտորդ Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը և Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
ուրախ եմ ողջունել ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի՝ այս տարվա առաջին նիստում, և ցանկանում եմ մաղթել բոլորիս բովանդակալից և արգասաբեր աշխատանք:
Ուրախ եմ մեր նիստին ողջունել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ Նուրսուլթան Աբիշի Նազարբաևին:
Ցանկանում եմ նաև անկեղծորեն ողջունել Եվրասիական միության դիտորդ պետությունների ղեկավարներին՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրոմոնի Միրզիյոևին և Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսին:
այսօրվա հանդիպման օրակարգի շրջանակում կցանկանայի անդրադառնալ որոշ հարցերի, որոնք, մեր տեսանկյունից, կարևոր նշանակություն ունեն ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար:
Մենք մեծապես կարևորում ենք Միության համար գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը: Անհրաժեշտ ենք համարում, որպեսզի միջազգային պայմանագրի շրջանակում համաձայնեցվեն ոչ միայն Միության ընդհանուր գազի շուկայում գնագոյացման և սակագների ձևավորման մոտեցումները, այլև սահմանվեն երրորդ երկրներից, ներքին սպառման համար, գազի փոխադրման սակագները՝ թափանցիկության և ոչ խտրական մոտեցման հիման վրա:
Կարևոր է շարունակել աշխատանքը փոխադարձ առևտրում խոչընդոտներն ու սահմանափակումները հայտնաբերելու և վերացնելու ուղղությամբ: Այս աշխատանքը, առանց չափազանցության, իրականացվում է մեր Միության գոյության ողջ ընթացքում: Չնայած ապրանքների և ծառայությունների լիարժեք միասնական շուկա ստեղծման ճանապարհին դիրքորոշումներում առկա տարբերություններին և որոշ օբյեկտիվ դժվարություններին՝ մենք շարունակում ենք կառուցողական լուծումներ որոնել, որոնք արտացոլված են զեկույցում:
Ժամանակի պահանջներին և մարտահրավերներին հարմարվելու գործիք ենք համարում Միության անդամ երկրների 2021-2022թթ․ մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղենիշերի հետևողական իրականացումը:
Մեր երկրների տնտեսությունների վերականգնման տեմպերը մեծապես որոշվելու են սույն փաստաթղթում ամրագրված հիմնական դրույթների իրագործման արդյունավետությամբ, ներառյալ ձեռնարկատիրական ակտիվության վերականգնման և Միության ներքին շուկայի հնարավորությունների ընդլայնման համար նպաստավոր պայմանների ձևավորումը: Կարծում եմ՝ այս տեսակետը կիսում են նաև մեր մյուս գործընկերները:
Համաձայնեցված արտաքին առևտրային քաղաքականություն վարելու համար միասնական մոտեցումների ձևավորումը, որը կհամապատասխանի յուրաքանչյուր անդամ պետության և ողջ Միության շահերին, եվրասիական տնտեսական ինտեգրման ապահովման առանցքային բաղադրիչն է:
Այսօր վստահորեն կարող ենք ասել, որ ԵԱՏՄ-ի և երրորդ երկրների միջև ազատ առևտրի և առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրերը ցույց են տվել իրենց պահանջված լինելը:
Այս տեսանկյունից հերթական անգամ վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը` շարունակելու եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գաղափարի հանրահռչակման և դրա միջազգային հեղինակության բարձրացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի և նպատակաուղղված ու հետևողական աշխատանքի իրականացումը:
Կարևոր ենք համարում Միության և նրա անդամների շահերը միջազգային առևտրում երաշխավորող իրավական դաշտի ստեղծման ուղղությամբ աշխատանքի շարունակումը:
Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը առողջապահության ոլորտում Միության անդամ պետությունների միջև համագործակցության հետագա խորացմանը` ուղղված բնակչության առողջության բարելավմանը, հիվանդությունների կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի գործում փոխգործակցության և կոլեկտիվ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում Միության անդամ պետությունների ընդհանուր շահերի պաշտպանությանը:
Այս համատեքստում կցանկանայի նշել Միության անդամ պետությունների՝ ռազմավարական կարևոր նշանակության դեղամիջոցներով և բժշկական կիրառման դեղագործական նյութերով ապահովվածության մակարդակի բարձրացմանը միտված գործողությունների ծրագրի մշակման կարևորությունը, որոնց արտադրությունը պետք է ապահովվի Միությունում:
Վստահ եմ, որ մեր երկրների հետագա համատեղ և համաձայնեցված գործողությունները՝ առողջապահության և դեղագործական արտադրության բնագավառում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ, դրական արդյունքներ կունենան:
Կարծում եմ, որ այսօր, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտ է մշակել ինտեգրացիոն նախագծերի ֆինանսավորման մեխանիզմներ՝ այդ խնդիրներում ավելի ակտիվ ներգրավելով պետական ռեսուրսները և ԵԱՏՄ զարգացման վերազգային ինստիտուտները, այդ թվում՝ Մասնագիտացված ներդրումային ֆոնդերի ստեղծման միջոցով:
Բացի այդ, կարծում եմ, բոլորը կհամաձայնեն, որ մարդկային կապիտալի ամրապնդումը և տեխնոլոգիական զարգացումը մեր տնտեսությունների կայուն տնտեսական աճի առանցքային գործոններից են: Այս առումով անվիճելի է Միությունում մարդկային կապիտալի կուտակման կարևորությունը՝ ավելի հուսալի նորարարական էկոհամակարգ ստեղծելու նպատակով, այդ թվում կրթության և գիտանորարարական գործունեության մեջ ինտեգրման գործընթացների խորացման հաշվին:
Հաշվի առնելով, որ ներկայում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ կրթության ոլորտում կարգավորիչ գործիքները սահմանափակ են, առաջարկում եմ ուսումնասիրել ԵԱՏՄ արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում ակադեմիական մոբիլության հարթակի ստեղծման հարցը:
Ելույթումս կցանկանայի անդրադառնալ նաև Հայաստանի համար առաջնահերթ նշանակություն ունեցող՝ Միության թվային օրակարգի թեմային: Այս կապակցությամբ կցանկանայի նշել այս տարվա հուլիսի 1-ից արդյունաբերական շահագործման մեջ դրվող ԵԱՏՄ առաջին համատեղ թվային նախագիծը՝ «Աշխատանք առանց սահմանների» միասնականացված որոնողական համակարգը»: Այս նախագծի շնորհիվ Միության քաղաքացիների համար կստեղծվեն աշխատանքի նոր հնարավորություններ՝ ինչպես իրենց տարածքում, այնպես էլ «հնգյակի» երկրների տարածքում: Գործատուների համար կմեծանա աշխատակազմի որոնողական հարթակների ցանկը: Իսկ անդամ երկրների համար կներդրվեն Միության աշխատաշուկայի զարգացման ժամանակակից և արդյունավետ թվային գործիքներ:
Ամփոփելով թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ձեզ կատարված աշխատանքի համար: Համավարակի հետևանքով առաջացած ցնցումներից հետո տնտեսությունների վերականգնման դինամիկան և տևողությունը մեծապես կախված են լինելու համագործակցության՝ նոր պայմաններին համապատասխան մեխանիզմների և գործիքների մշակման գործընթացում սերտ փոխգործակցելու պատրաստակամությունից:
Վստահ եմ, որ ԵԱՏՄ հարթակում հավասար և փոխշահավետ երկխոսության, համաձայնեցված և համակարգված գործողությունների արդյունքը երկար սպասեցնել չի տա:

Пашинян: “Мы придаем важное значение формированию общего рынка газа ЕАЭС” 05/21/2021   16:21  |  Экономика
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в режиме видеоконференции принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета.
В заседании также участвовали президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, президент Республики Кыргызстан Садыр Жапаров, главы государств-наблюдателей при ЕАЭС - президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и президент Республики Куба Мигель Диас-Канель Бермудес, а также председатель Коллегии Евразийской экономической коллегии Михаил Мясникович и почетный председатель Высшего Евразийского экономического совета Нурсултан Назарбаев.
Никол Пашинян в своей речи, в частности, отметил:
Рад приветствовать вас на первом заседании Высшего Евразийского экономического совета в текущем году и хочу пожелать нам всем содержательной и плодотворной работы.
Рад приветствовать на нашем заседании почетного председателя Высшего Евразийского экономического совета Нурсултана Абишевича Назарбаева.
Хочу также искренне поприветствовать глав государств-наблюдателей Евразийского союза, президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева и президента Республики Куба Мигеля Марио Диас-Канель Бермудеса.
По вопросам повестки дня сегодняшнего заседания хочу остановиться на некоторых вопросах, имеющих с нашей точки зрения, важное значения для развития интеграционных процессов.
Мы придаем важное значение формированию общего рынка газа Союза. Считаем необходимым, чтобы в рамках международного договора были бы согласованы не только подходы к цено- и тарифообразованию на общем рынке газа Союза, но и установлены тарифы на транспортировку газа из третьих стран для внутреннего потребления на основе прозрачности и недискриминационного подхода.
Важно продолжить работу по выявлению, а также устранению барьеров и ограничений во взаимной торговле. Данная работа ведется, без преувеличения, на протяжении всего времени существования нашего Союза. Несмотря на имеющиеся расхождения в позициях и некоторые объективные трудности на пути к созданию полноценного единого рынка товаров и услуг, мы продолжаем поиск конструктивных решений, что и нашло отражение в докладе.
Инструментом адаптации к требованиям и вызовам времени считаем последовательную реализацию основных ориентиров макроэкономической политики государств-членов Союза на 2021-2022 годы.
Темпы восстановления экономик наших стран будут во многом определяться эффективностью реализации основных положений, зафиксированных в данном документе, включая, формирование благоприятных условий для восстановления предпринимательской активности и расширения возможностей внутреннего рынка Союза. Думаю, что данную точку зрения разделяют и остальные мои коллеги.
Формирование единых подходов для проведения согласованной внешнеторговой политики, отвечающей интересам каждого государства-члена и всего Союза в целом, является стержневым элементом в обеспечении евразийской экономической интеграции.
Сегодня с уверенностью можем сказать, что соглашения о свободной торговле и торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и третьими странами показали свою востребованность.
С этой точки зрения в очередной раз подтверждаем готовность к продолжению реализации совместных программ и проведении целенаправленной и последовательной работы по популяризации идеи евразийской экономической интеграции и повышения ее международного авторитета.
Считаем важным и далее проводить работу, направленную на создание правовой базы, обеспечивающей интересы Союза и его членов в мировой торговле.
Армения подтверждает свою приверженность дальнейшему углублению сотрудничества между государствами-членами Союза в области здравоохранения, направленного на улучшение здоровья населения, укрепление взаимодействия и коллективного стратегического партнерства в деле профилактики и борьбы с болезнями, а также поддержание общих интересов государств-членов Союза на международной арене.
В этом контексте хочу отметить важность разработки плана мероприятий по повышению уровня обеспеченности государств - членов Союза стратегически важными лекарственными препаратами и фармацевтическими субстанциями для медицинского применения, производство которых должно быть обеспечено в Союзе.
Уверен, что дальнейшие совместные и согласованные действия наших стран в области развития сотрудничества в сфере здравоохранения и фармацевтического производства в будущем приведут к положительным результатам.
Считаю, что сегодня, как никогда раньше, нам необходимо разработать механизмы финансирования интеграционных проектов, активнее вовлекая в эти задачи государственные ресурсы и наднациональные институты развития ЕАЭС, в том числе посредством создания Специализированных Инвестиционных Фондов.
Кроме того, думаю, все согласятся, что укрепление человеческого капитала и технологическое развитие являются одними из ключевых факторов устойчивого экономического роста наших экономик. В этой связи неоспорима важность накопления человеческого капитала в Союзе в целях создания более надежной инновационной экосистемы, в том числе, за счет углубления интеграционных процессов в образовании и научно-инновационной деятельности.
Принимая во внимание, что в настоящее время у Евразийской экономической комиссии ограничены инструменты регулирования в области образования, предлагаю проработать вопрос о создании платформы по академической мобильности в сфере промышленности и агропромышленного комплекса ЕАЭС.
В своем выступлении я бы также хотел затронуть тему цифровой повестки Союза, которая имеет приоритетное для Армении значение. В этой связи я бы хотел отметить введение в промышленную эксплуатацию с 1-го июля текущего года первого совместного цифрового проекта Союза “Унифицированная система поиска «Работа без границ»”. Благодаря этому проекту, для граждан Союза появятся новые возможности трудоустройства как на своей территории, так и на территории стран “пятерки”. Для работодателей увеличится перечень площадок для поиска персонала. А для государств-членов – внедрение современных и эффективных цифровых инструментов развития рынка труда Союза.
В завершение, позвольте поблагодарить всех вас за проделанную работу. Динамика и длительность восстановления экономик после потрясений, вызванных пандемией во многом будут зависеть от нашей готовности к тесному взаимодействию в процессе выработки новых механизмов и инструментов сотрудничества, соответствующих новым условиям.
Уверен, что результат равноправного и взаимовыгодного диалога, согласованных и слаженных действий на площадке ЕАЭС не заставит себя долго ждать.
11:38 19/04/2021  |  ЭкономикаПарламент Армении ратифицировал соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Сербией