ԱԳՆ-ի արձագանքը. Նախքան Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանների սահմանագծումը առաջնային պետք է հասցեագրվեն Արցախի տարածքների դեօկուպացիայի և վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցերը 05/21/2021   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի պատասխանները լրատվականների հարցերին․
«Հարց. Արդեն մեկ շաբաթից ավել է՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ներթափանցել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք: Խնդրում ենք ԱԳՆ դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
Պատասխան. Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին: Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար:
Հարց. Ինչպե՞ս կգնահատեք միջազգայի արձագանքը իրավիճակի վերաբերյալ:
Պատասխան. Միջազգային իրավունքի դիրքերից հանդես եկող և Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված միջազգային մեր գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է ետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից»։
17:24 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն այդ փաստաթղթի մասին որևէ տեղեկություն չունի. փոխնախարար
14:02 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունը՝ Արա Այվազյանի հրաժարականի և ստորագրվող նոր փաստաթղթի մասին

В первую очередь должны решаться вопросы деоккупации и окончательного статуса Арцаха - МИД Армении 05/21/2021   17:08  |  Лента новостей
Выдвижение условий путем применения силы или угрозы применения силы является грубейшим нарушением международного права, заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отвечая на вопрос журналистов о том, какова позиция МИД в связи с вторжением азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении, растянувшимся на недели.
"Армения не поддастся подобному давлению. Армения также отвергает введение ложной повестки  так называемых "спорных территорий", которая может стать опасным прецедентом для оправдания применения силы и в других регионах. Азербайджан, не выполнив свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября, в частности, по вопросу возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в статусе заложников, и другим гуманитарным вопросам, вновь продемонстрировал свое поведение, заключающееся в преднамеренном нарушении международных обязательств", - заявила она.
Как отметила пресс-секретарь МИД Армении, процессы демаркации и последующего разграничения границ между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта, в рамках которого, в первую очередь, должны быть реализованы вопросы деоккупации территорий Республики Арцах и определения окончательного правового статуса Арцаха под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
"В этой ситуации немедленный и безоговорочный вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения на исходные позиции по состоянию на 11 мая может создать необходимые условия для рассмотрения возникающих вопросов в рамках политико-дипломатического инструментария", - отметила Анна Нагдалян.
Отвечая на вопрос о том, как она оценивает международную реакцию на ситуацию, пресс-Нагдалян заявила, что международные партнеры РА, выступающие с позиций международного права и искренне заинтересованные в стабильности и безопасности на Южном Кавказе, выразили свою недвусмысленную позицию о том, что Азербайджан должен немедленно и безоговорочно вывести свои войска с суверенной территории Армении.