Ադրբեջանը առանց որևէ պատճառի թույլ չի տալիս զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքներ իրականացնել 05/21/2021   13:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը առանց որևէ պատճառ ներկայացնելու թույլ չի տալիս իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում շարունակել պատերազմի ընթացքում զոհված և անհետ կորած համարվող զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքները։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմը որևէ պատճառ չի նշում արգելքի համար։
Նրա փոխանցմամբ՝ նախկինում եւս եղել են դեպքեր, երբ կրկին ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել որոնողական աշխատանքներ իրականացնել, սակայն դրանք կարճ ժամանակով են եղել։
«Նոյեմբերի 13-ից այս կողմ մի քանի անգամ աշխատանքները դադարեցվել են տարբեր պատճառներով։ Օրինակ՝ եղել են հրադադարի ռեժիմի խախտում կամ սահմանային միջադեպեր։ Եղել են դեպքեր, երբ ականի պայթյունից վիրավորում կամ մահացության դեպք է եղել երկու կողմից էլ, բայց նման դեպքում ընդհատումները կարճ ժամանակով են եղել, սա մի քիչ ավելի երկար տևեց»։
Դիտարկմանը, թե արգելքն արդյոք որևէ կերպ կապ ունի այն փաստի հետ, որ ադրբեջանական զորքերը հիմա ՀՀ տարածքում են, Թադևոսյանը նշեց, որ ենթադրության մակարդակում կարող է կապ ունենալ, որովհետև ՀՀ սահմաններում իրավիճակը լարված է, Արցախում ևս հեղհեղուկ վիճակ է՝ միջադեպեր միևնույնն է լինում են։ Թադևոսյանը հիշեցրեց, որ երեք օր առաջ Շոշ գյուղի ուղղությամբ կրակոցների հետևանքով վիրավոր ենք ունեցել։
Նա վստահեցրեց, որ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ներկայացուցիչները ռուս խաղաղապահների հետ աշխատանքներ են տանում՝ որոնողական աշխատանքները վերսկսելու համար:
Արցախի ԱԻՊԾ ներկայացրած վերջին տվյալներով, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից հայտնաբերված կամ ադրբեջանական կողմից փոխանցված աճյունների ընդհանուր թիվը՝ 1553:

Азербайджан без объяснения причин не разрешает возобновить поиски тел погибших военнослужащих 05/21/2021   13:59  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан без объяснения причин не разрешает возобновить поиски тел и останков погибших и без вести пропавших в ходе войны военнослужащих на территориях, перешедших под его контроль. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил  глава отдела информации и по связям с общественностью Государственной службы по ЧС Арцаха Унан Тадевосян. Он отметил, что азербайджанская стороны не указывает ни одной причины для запрета.
По его словам, ранее также имели место случаи, когда азербайджанская сторона не позволяла проводить поисковые операции, однако это длилось недолго.
“С 13-го ноября по сей день работы несколько раз приостанавливались по разным причинам. Например, имели место случаи нарушения перемирия или приграничные инциденты.С обеих сторон были случаи ранения и гибели в результате подрыва на мине, но в таких случаях работа прерывалась на короткое время. На сей раз пауза затянулась”, - сказал он.
На вопрос, связан ли запрет с фактом вторжения азербайджанских войск на территорию Армении, Тадевосян отметил, что  на уровне предположений связь может усматриваться, потому что  ситуация на границах РА напряженная, в Арцахе тоже обстановка переменчивая, инциденты все равно случаются. Тадевосян напомнил о ранении жителя Арцах в результате стрельбы, которая велась три назад по селу Шош.
Он заверил, что  представители Госслужбы по ЧС Арцаха совместно с российскими миротворцами работают над возобновлением поисковой операции.
По последним данным Госслужбы по ЧС Арцаха, всего с начала поисков было обнаружено и передано азербайджанской стороной в общей сложности тела 1553 человек.