Հակառակորդը հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ է վարել մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ 05/21/2021 11:00 | Մեկնաբանություն
Շոշ գյուղի մոտ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող բնակչի, ԱՀ ՊԲ զինծառայողների ուղղությամբ հակառակորդի կողմից կրակելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին հայտնում է Գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ֊ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«2021թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 17.05-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ, ազգային ատելության շարժառիթներով, երկու և ավելի անձանց սպանելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու նպատակներով հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ են վարել N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերից մեկում ինժեներական աշխատանքներ կատարող ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի բնակչի կողմից այդ պահին շահագործվող բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի և մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ:
Դրա արդյունքում ամբողջությամբ վնասվել են էքսկավատորեի դիմային և ձախ կողային դռան ապակիները՝ պատճառելով զգալի չափերի գույքային վնաս: Ըստ էության սպանությունների հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել միայն այն պատճառով, որ աշխատանք կատարող քաղաքացիական անձը և ժամկետային զինծառայողներն այդ պահին կարողացել են պատսպարվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ Հադրութի ՌՈ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերի, ինչպես նաև 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 1-ին կայազորային քննչական բաժնում»,֊գրել է Աբրահամյանը։

Азербайджанские ВС открыли огонь по мирному жителю и военнослужащим АО Арцаха у села Шош: возбуждено уголовное дело 05/21/2021   11:30  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту попытки убийства азербайджанскими военными мирного жителя и военнослужащих в Арцахе, сообщил советник генпрокурора Армении Гор Абрамян на своей странице в Facebook. Речь идет об инциденте у села Шош в Арцахе.
Он сообщил, что противник открыл огонь в направлении мирного жителя, который осуществлял инженерные работы, и военнослужащих Армии обороны Арцаха.
“Инцидент произошел 17-го мая, примерно в 17:05, когда группа военнослужащих ВС Азербайджана по мотивам национальной ненависти, с целью убить двух и более людей и умышленного уничтожения чужого имущества, вели непрерывно в течение 7 минут прицельный огонь по жителю села Сос Мартунинского района, который в этот момент проводил инженерные работы на многофункциональном экскаваторе на подконтрольных Арцахской N-ской воинской части территориях, а также в направлении личного состава боевой позиции”, - написал Гор Абрамян.
Он сообщил, что в результате были полностью повреждены лобовое стекло, стекла левой боковой двери экскаватора, вследствие чего был нанесен значительный материальный ущерб.
По сути, как указал советник генпрокурора, убийство не было совершено только потому, что проводивший работы гражданин и солдаты-срочники в данный момент успели укрыться.
По данному факту в Гадрутском управлении Военной полиции РА возбуждено дело по признакам пунктов 1, 7 и 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса (покушение на убийство двух и более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма), а также пункта 4, части 2 статьи 185 (умышленные уничтожение или повреждение имущества).