Սև լճի մերձակայքում, տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է վերադաս հրամանատարության ջանքերով. ՊՆ 05/21/2021   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 21-ի կեսօրի դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Մայիսի 20-ի երեկոյան, հայկական և ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներով տարածվող՝ հայ և ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ տեսանյութերի պատճառաբանությամբ, Սև լճի մերձակայքում, տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է վերադաս հրամանատարության ջանքերով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ձեռնպահ մնալ նմանատիպ տեսանյութերի տարածումից։ Դրանք որևէ կերպ չեն օգնում խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նպաստելով լարվածության անհարկի ավելացմանը։
Ընդհանուր առմամբ՝ իրավիճակը կայուն է։ Հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները լիարժեք վերահսկում են իրադրությունը՝ շարունակելով արգելափակված պահել ադրբեջանցի զինվորականներին։
11:00 21/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՀակառակորդը հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ է վարել մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ

Между армянскими и азербайджанскими военными произошел конфликт у Черного озера, он был улажен усилиями командования - МО 05/21/2021   15:02  |  Лента новостей
Ситуация после провокаций, предпринятых вооруженными силами Азербайджана на армяно-азербайджанской границе 12 и 13 мая, по состоянию на полдень 21 мая существенно не изменилась. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Сообщается, что вечером 20 мая по причине тиражируемых в армянских и азербайджанских соцсетях и СМИ видеороликов с участием армянских и азербайджанских военнослужащих, в окрестностях Черного озера произошел конфликт, который был урегулирован усилиями вышестоящего командования.
“Министерство обороны Армении призывает воздержаться от распространения подобных видеоматериалов. Они никоим образом не содействуют мирному разрешению вопроса, способствуя ненужному нагнетанию напряженности”, - отмечается в сообщении.
В целом, как сообщили в Минобороны, обстановка стабильная. Подразделения Вооруженных сил Армении полностью контролируют ситуацию, продолжая блокировать азербайджанских военнослужащих.