ՀՀ տարածքներին վերաբերող որեւէ փաստաթուղթ չի կարող ստորագրվել՝ առանց հանրաքվեի. Ալավերդյան 05/21/2021 12:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը օրինական ճանապարհով դառնար վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ապա մենք կարող էինք քննարկել այն հարցը՝ արդյոք նա իրավունք ունի ստորագրել Ադրբեջանի հետ այսքան կարևոր փաստաթուղթ, թե ոչ, սակայն նա զավթել է այդ պաշտոնը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա համոզմամբ՝ մեր օրենսդրությամբ Փաշինյանը իրավունք չուներ ինքն իրեն հռչակել վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
«Ուզում են նաև անդրադառնալ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ փաստաթուղթը չի հրապարակվելու, քանի որ այն աշխատանքային է, նա մոռանում է երեք կարևոր սկզբունք: Նախ և առաջ, եթե նա պատրաստվում է ստորագրել երկկողմ կամ եռակողմ փաստաթուղթ, ապա դա ոչ թե սովորական փաստաթուղթ է, այլ միջազգային պայմանագիր: Այսպիսի պայմանագիրը պետք է անցնի Սահմանադրական դատարանով և Ազգային Ժողովով: Այսինքն, այսպիսի կարևոր փաստաթղթը գաղտնիության պայմաններում ստորագրելը հակաօրինական է»,- շեշտել է ՀՀ առաջին ՄԻՊ-ը:
Բացի այդ՝ եթե ստորագրվելիք փաստաթուղթը վերաբերում է ՀՀ տարածքներին, ապա այս պայմանագիրը կյանքի չի կարող կոչվել, քանի դեռ այդ հարցով չի անցկացվել համաժողովրդական հանրաքվե, ինչը մեր Սահմանադրության պահանջն է:
«Այսինքն, խախտվում է երեք սկզբունք` վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնը զավթված է, միջազգային պայմանագիրը չի կարող ստորագրվել չանցնելով ՍԴ և Ազգային Ժողովի միջով, և եթե խոսքը գնում է տարածքների մասին պետք է լինի հանրաքվե: Միայն հանրաքվեից հետո կարող է այսպիսի կարևոր փաստաթուղթը ստորագրվել,- ընդգծել է Ալավերդյանը:
ՀՀ առաջին ՄԻՊ-ը շեշտել է, որ Փաշինյանը օգտվում է նրանից, որ ժողովուրդը ընկճված է և լռությունն ընկալում է որպես համաձայնություն:
«Այս պահի դրությամբ Փաշինյանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի իրեն իշխանության բերած ուժերը թույլ չտան նրա պաշտոնանկությունը: Քանի որ, իմ խորին համոզմամբ, սա ամբողջ ծրագիրը չէ, Փաշինյանը դեռ չի իրականացրել իր բոլոր պարտավորությունները»,- եզրափակել է Ալավերդյանը:

Ни один касающийся территорий Армении документ не может быть подписан без референдума - Лариса Алавердян 05/21/2021   14:07  |  Лента новостей
Если бы Никол Пашинян на законных основаниях стал исполняющим обязанности премьер-министра, мы могли бы обсудить вопрос о том, имеет ли он право подписывать такой важный документ с Азербайджаном, но он узурпировал эту должность. Об этом в беседе с «ФактИнфо» заявила первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
По ее словам, согласно нашему законодательству Пашинян, не имел права объявлять себя исполняющим обязанности премьер-министра.
«Я хочу также коснуться заявления Пашиняна о том, что документ не будет опубликован, потому что он является рабочим, однако, и.о. премьера забывает о трех важных принципах. Во-первых, если он собирается подписать двусторонний или трехсторонний документ, то это уже международный договор. Он должен быть принят Конституционным судом и Национальным собранием. Другими словами, незаконно подписывать такой важный документ, держа его положения в тайне», - подчеркнула первый омбудсмен Армении.
Алавердян отметила, что согласно требованиям нашей Конституции, в том случае, если в подписываемом документе речь идет о территориях Республики Армения, этот договор не может быть реализован до проведения референдума по этому вопросу.
«Иными словами, нарушаются три принципа: должность исполняющего обязанности премьер-министра узурпирована, международный документ не может быть подписан без согласования с Конституционным судом и Национальным Собранием, если в документе есть вопрос о территориях страны, то должен быть проведен референдум.  Такой документ может быть подписан только после референдума», - подчеркнула она.
Первый омбудсмен РА добавила, что Пашинян использует тот факт, что люди подавлены, и воспринимает молчание народа как согласие.
«В настоящий момент Пашинян сделает все возможное, чтобы силы, приведшие его к власти, не допустили, чтобы его сместили с поста премьер-министра Армении.  По моему глубокому убеждению, это еще не вся программа, Пашинян еще не выполнил все взятые на себя обязательства», - заключила Алавердян.