ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունը՝ Արա Այվազյանի հրաժարականի և ստորագրվող նոր փաստաթղթի մասին 05/20/2021 14:02 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի՝ հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին մեկնաբանության հարցով «Փաստինֆո»-ն զրուցել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալանի հետ։ Վերջինս չհերքեց և չհաստատեց տեղեկութունը, թե Այվազյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, նշեց, որ Դուշանբեից Երևան են վերադառնալու։
«Մենք ներկայումս գտնվում ենք Դուշանբեից Երևան վերադառնալու փուլում, վաղը գալու ենք գործի որպես կանոն»,- ասաց Նաղդալյանը։
Խոսնակից փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ նաև ստորագրվող երրորդ փաստաթղթի մասին, սակայն խոսնակը նշեց, որ կարող է ներկայացնել միայն ԱԳՆ դիրքորոշումը ընդհանուր գործընթացի վերաբերյալ և հավելեց՝ ավելին հայտնել չի կարող։
«Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակ է. Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումից հետո միայն պայմաններ կստեղծվեն որևէ ձևաչափով և օրակարգով քննարկումների հնարավորությունը դիտարկելու համար»,- հայտնել է ԱԳՆ խոսնակը։

Пресс-секретарь МИД прокомментировала информацию об отставке Айвазяна и новом документе 05/20/2021   15:51  |  Лента новостей
ИА “ФактИнфо” обратились за комментарием по поводу сведений об отставке и.о. министра иностранных дел Ара Айвазяна к пресс-секретарю МИД Анне Нагдалян. Она не опровергла, но и не подтвердила информацию о том, что Айвазян подал заявление об уходе с должности.
“Мы в настоящее время находимся на этапе возвращения из Душанбе в Ереван. Завтра как обычно пойдем на работу”, - сказала Нагдалян. Агентство также поинтересовалось у пресс-секретаря о планируемом к подписанию документе, однако она отметила, что может представить лишь позицию МИД относительно общего процесса, добавив, что больше ничего сообщить не может.
“Позиция армянской стороны ясна: только после вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения будут созданы условия для рассмотрения возможности обсуждений по какому-либо формату или повестке”, - заявила пресс-секретарь МИД.