Երկրի վարչապետի պաշտոնից հրաժարված, դե յուրե լիազորությունները կորցրած Նիկոլ Փաշինյանը իրավազոր չէ Հայաստանի կառավարության անունից ստորագրել որևէ փաստաթուղթ. «Հայաստան» Դաշինք 05/20/2021 20:36 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» Դաշինքը հայտարարություն է տարածել։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Հայրենակիցներ,
Սեփական իշխանությունն ամեն գնով պահպանել փորձող Նիկոլ Փաշինյանը երկրում ստեղծել է քաոս և պատրաստ է պետության ու հայրենիքի հաշվին կատարել ցանկացած ազգադավ գործողություն։ Փաստացի, թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան շարունակվում է:
Վիճակը հետագայում շտկելը գերմարդկային ջանքեր է պահանջելու:
Երկրի վարչապետի պաշտոնից հրաժարված, դե յուրե լիազորությունները կորցրած Նիկոլ Փաշինյանը իրավազոր չէ Հայաստանի կառավարության անունից ստորագրել որևէ փաստաթուղթ:
Բացի այդ, միջազգային իրավունքով արգելված որևէ գործողությունով, այդ թվում՝ ուժի կիրառմամբ կամ այն կիրառելու սպառնալիքով ձեռք բերված ցանկացած համաձայնությունն առ ոչինչ է:
Ելնելով վերը նշվածից՝
1. Կառավարությունը պարտավոր է դադարեցնել Նիկոլ Փաշինյանի լիազորությունների ապօրինի կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ժողովրդի թիկունքում հերթական հակապետական փաստաթղթի ստորագրումը լեգիտիմ չի կարող լինել։
2. Հայ ժողովրդի կենսական շահերը և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարող են ապահովել միայն առաջիկա արտահերթ ընտրություններով ձևավորվող նոր իշխանությունները:
3. Կառավարության պարտքն է կազմակերպել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը հնարավոր բոլոր միջոցներով»։

Блок "Армения" во главе с Кочаряном потребовал от правительства прекратить полномочия Пашиняна 05/21/2021   10:03  |  Лента новостей
Блок "Армения" выступил с заявлением и потребовал от правительства прекратить незаконное исполнение полномочий Николом Пашиняном.
"Пытающийся любой ценой удержать свою власть Никол Пашинян создал в стране хаос и готов к любым предательским действиям – за счет государства и Родины. Фактически, турецко-азербайджанская агрессия продолжается.
Дальнейшее исправление ситуации потребует нечеловеческих усилий.
Пашинян, подавший в отставку с поста премьер-министра страны, де-юре утративший полномочия, не правомочен подписывать какой-либо документ от имени правительства Армении.
Кроме того, любое соглашение, достигнутое в результате любого действия, запрещенного международным правом, включая применение или угрозу применения силы, является недействительным.
На основании вышеизложенного:
1. Правительство обязано прекратить незаконное исполнение Николом Пашиняном полномочий. Подписание Николом Пашиняном очередного антигосударственного документа за спиной народа не может быть легитимным.
2. Жизненные интересы армянского народа и территориальная целостность Армении могут быть обеспечены только новой властью, сформированной только в результате предстоящих внеочередных выборов.
3. Правительство обязано организовать восстановление территориальной целостности и суверенитета Армении всеми возможными средствами".
17:31 20/05/2021  |  Лента новостейВ Минобороны обороны Армении рассказали подробности инцидента со стрельбой на приграничном участке в Гегаркунике