ԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն նիկոլական գործիքներն են, որոնց օգնությամբ Նիկոլը ծրագրում է իր վերարտադրությունը. Մինասյան 05/18/2021   21:40  |  Քաղաքական
Արդեն 6 օր է, ինչ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը բռնազավթված է թշնամական զորքերի կողմից։ Այս ընթացքում մենք լսել ենք ամեն ինչ. Նիկոլիվախկոտ լռությունից մինչև Սյունիքի մարզպետի ստախոսությունը, Պաշտպանության նախարարի անգործունակության խոստովանությունից մինչև Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի զառանցանքը։ Այս մասին Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է Տելեգրամ ալիքում:
«Բայց կա եւս մեկ, խորհրդարանական հանրապետությունում ամենաբարձր ամբիոնը՝ խորհրդարանը։ Իսկ ահա խորհրդարանական ուժերը լռում են։ Եվ եթե իշխանական ուսապարկերի կուսակցության հետ ամեն ինչ պարզ է, ապա նրանց լռությունը, ում խորհրդարանական ընդդիմություն են անվանում՝ հատկանշական է։ Բանն այն է, որ Բարգավաճ Հայաստանը (առաջնորդ՝ Գագիկ Ծառուկյան) և Լուսավորյալ Հայաստանը (առաջնորդ՝ Էդմոն Մարուքյան) երբեք ընդդիմություն չեն եղել։ Սկզբի համար թվարկենք փաստերը։
Այսպիսով.
- այս երկու կուսակցություններն էլ աջակցեցին նիկոլական հեղափոխությանըը
- երկու կուսակցություններն էլ մասնակցել են իշխանության յուրացմանը
- այս երկու կուսակցություններն էլ նախարարական պաշտոններ են ստացել նիկոլական խորհրդարանում, որոշներն իշխանության են մինչ օրս
- երկու կուսակցություններն էլ ողջունել են 2018 թվականի ընտրությունները նիկոլական սցենարով անցկացնելը
-երկու կուսակցություններն էլ դեմ չեն եղել 2019-ի մայիսին դատարանների նկատմամբ աննախադեպ ճնշմանը
- երկու կուսակցություններն էլ ձևացրել են, թե դատարանների արգելափակման գործընթացում ֆիզիկական բռնություն չեն նկատել դատավորների նկատմամբ
- այս երկու կուսակցությունները չարձագանքեցին Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ հետապնդումներին և անթաքույց ճնշումներինին
- Լուսավոր Հայաստանը տապալեց Նիկոլի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմելը, որը նրան թույլ էր տալիս յուրացնել ՍԴ-ն՝ ստանալով մեծամասնություն։
- երկու կուսակցություններն էլ չարձագանքեցին դատական իշխանության զավթմանը՝ արդեն Նիկոլին հաճո Գագիկ Ջհանգիրյանին նշանակելու և Ռուբեն Վարդազարյանի հալածանքների մեկնարկի միջոցով
- այս երկու կուսակցություններն էլ չարձագանքեցին Նիկոլի օգնականի՝ Աննա Վարդապետյանի միջամտությանը՝ իշխանության ընդդիմախոսների դեմ հարուցված քրեական գործերի քննությանը
- երկու կուսակցություններն էլ հարցեր չեն բարձրացրել զոհերի, վիրավորների, անհայտ կորածների և գերիների վերաբերյալ ստի մասին
- երկու կուսակցություններն էլ Հայաստան հիմնադրամից միջոցներ գողանալու հարց չեն բարձրացրել
- այս երկու կուսակցություններն էլ չեն փորձել Արցախյան երրորդ պատերազմի հանգամանքները հետաքննող հանձնաժողով ստեղծել
- այդ երկու կուսակցությունները չեն փորձել հասկանալ, թե ինչպես են տեղի ունեցել զինամթերքի գնումների ձախողումները (Օսա-ԱԿ, Սու 30), ինչ խախտումներ են այնտեղ տեղի ունեցել
- երկու կուսակցություններն էլ ձևացրել են, թե չեն նկատել, որ Արարատ Միրզոյանը թուրքական և հայկական հատուկ ծառայությունների գործակալ է
- այս երկու կուսակցություններն էլ լռում են աննախադեպ ավելացած պետական պարտքի մասին
- այս երկու կուսակցություններն էլ լուրջ օրինագծեր չէին առաջադրում, որոնք կարող էին թուլացնել Նիկոլի իշխանությունը
- այս երկու կուսակցություններն էլ Նիկոլի հետ համաձայնության են եկել 2021 թվականի ընտրությունները Նիկոլի համար հարմարավետ կազմակերպելու համար
- այս երկու կուսակցությունները կարող էին Սահմանադրական դատարանում վիճարկել Նիկոլի հրաժարականից հետո վարչապետի գործառույթների կատարումը, բայց դա չարեցին
- այս երկու կուսակցությունները ոչ մի անգամ չեն օգտագործել քաղաքացիական ազատությունների ակնհայտ խախտման՝ համաճարակի եւ ռազմական դրության ժամանակ խոսքի ազատության սահմանափակումների, համաճարակի ժամանակ զանգվածային լրտեսման, ԲՈՒՀ-երի անկախության խախտման եւ այլ հարցերի վերաբերյալ ՍԴ դիմելու հնարավորությունը:
Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ 2018-ին ընտրողը ցանկացել է խորհրդարանը տեսնել առանց ընդդիմության։ Ընդդիմությունը պետք է հենց նման դեպքերի համար. երբ պետք է սանձել իշխանական վիժվածքներին, երբ պետք է իշխանություններին պատասխանատվության ենթարկել ստի ու գողության համար, երբ պետք է պայքարել հայրենիքի համար։
Խոսելով վերջին երեք տարիների խորհրդարանական ընդդիմության մասին՝ մենք ինքներս էլ, չցանկանալով, շփոթում ենք ենք հասկացությունները՝ Բարգավաճ Հայաստանն ու Լուսավորյալ Հայաստանը՝ նիկոլական կլիենտելան* են։ Սա գործիքներ են, որոնց օգնությամբ Նիկոլը ծրագրում է իր վերարտադրությունը։
* Կլիենտելա՝ Հին Հռոմում սոցիալական կախվածության ձեւ' փոխադարձ իրավական, սոցիալական եւ տնտեսական պարտավորություններ տերերի եւ հաճախորդների միջեւ»,- գրել է Մինասյանը:
16:38 18/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԺողովրդի հաղթանակի խրախճանքն է պետության ինքնահողին, պետություն չկա, մնացածն էլ պահպանելու ցանկություն էլ չկա. Մինասյան
08:20 18/05/2021  |  ՄամուլՍե­փա­կան մեղ­քե­րը այ­լոց վրա գցե­լու մար­տա­վա­րու­թյու­նը շա­րու­նա­կվում է. «Փաստ»
23:09 17/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ջեյք Սալիվանի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ

ППА и «Просвещенная Армения» - это инструменты, с помощью которых Никол планирует свое воспроизводство - Минасян 05/19/2021 10:03 | Комментарий
Процветающая Армения и Просвещенная Армения - это николовская клиентела*. Это инструменты, с помощью которых Никол планирует свое воспроизводство, пишет в своем Telegram-канале бывший посол Армении при Святом престоле Микаел Минасян. Запись Минасяна публикуем ниже:
«Уже 6 дней территория Республики Армения оккупирована вражескими войсками. За это время мы слышали всё: от трусливого молчания Никола до вранья марзпета Сюника, от признаний в недееспособности Министра обороны до бреда Секратаря Совета Безопасности. Но есть еще одна, наивысшая в парламентской республике трибуна - парламент. А вот парламентские силы молчат. И если с партией властных рюкзаков все ясно, то молчание тех, кого называют парламентской оппозицией, показательно. Дело в том, что Процветающая Армения (лидер - Гагик Царукян) и Просвещенная Армения (лидер - Эдмон Марукян) никогда оппозицией не были. Для начала перечислим факты.
Итак:
- обе эти партии поддержали николову революцию
- обе эти партии участвовали в узурпации власти
- обе эти партии получили министерские посты в николовом парламенте, некоторые назначенцы во власти до сих пор
- обе эти партии приветствовали проведение выборов 2018-го года по николову сценарию
- обе эти партии не противились беспрецедентному давлению на суды в мае 2019-го
- обе эти партии сделали вид, что не заметили физического насилия над судьями в процессе блокирования судов
- обе эти партии не отреагировали на травлю и неприкрытое давление на Грайра Товмасяна
- Просвещенная Армения провалила обращение в Конституционный Суд, по инициированным Николом изменениям в Конституцию, позволяющие ему узурпировать КС, получив там большинство
- обе эти партии не отреагировали на захват судебной власти, уже через назначение угодного Николу Гагика Джангиряна и начало травли Рубена Вардазаряна
- обе эти партии не отреагировали на вмешательство помощницы Никола - Анны Вардапетян - в расследование уголовных дел против оппонентов власти
- обе эти партии не поднимали вопросов о вранье о погибших, раненых, пропавших без вести и пленных
- обе эти партии не поднимали вопроса о воровстве средств из Фонда Айастан
- обе эти партии не пытались создать комиссию по расследованию обстоятельств Третьей Арцахской Войны
- обе эти партии не пытались разобраться в том, как случились провалы с закупками вооружений (ОСА-АК, Су30), какие нарушения там были
- обе эти партии сделали вид, что не заметили того, что Арарат Мирзоян - агент турецких и армянских спецслужб
- обе эти партии молчат о беспрецедентно возросшем государственном долге
- обе эти партии не выдвигали серьезных законопроектов которые могли ослабить николову власть
- обе эти партии вошли в сговор с Николом для комфортной для Никола организации выборов 2021-го года
- обе эти партии могли оспорить в Конституционном Суде исполнение Николом функций премьера после его отставки, но не сделали этого
- обе эти партии ни разу не использовали возможность обратиться в КС по вопросам явного нарушения гражданских свобод: ограничений свободы слова во время пандемии и военного положения, массовой слежки во время пандемии, нарушения независимости ВУЗ-ов, и т.п.
Я несколько раз говорил, что в 2018-ом году избиратель захотел увидеть парламент без оппозиции. Оппозиция нужна вот именно для таких случаев: когда необходимо обуздать зарвавшихся властных уебков, когда необходимо призвать власть к ответу за вранье и воровство, когда нужно бороться за Родину.
Говоря о парламентской оппозиции последних 3 лет, мы, сами того не желая, подменяем понятия: Процветающая Армения и Просвещенная Армения - это николовская клиентела*. Это инструменты, с помощью которых Никол планирует свое воспроизводство.
#antinikol
* Клиентела - форма социальной зависимости в Древнем Риме: взаимные правовые, социальные и экономические обязательства между патронами и клиентами».