Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հորդորում է ՀՀ ՊՆ-ին. ԶՈՒ ԳՇ-ին, ԱԱԾ-ին՝ ձեռնարկել ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ոտնձգությունների և սահմանային խախտումների 05/19/2021   18:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հորդորում է ՀՀ ՊՆ-ին, ԶՈւ գլխավոր շտաբին, ԱԱԾ-ին՝ իրենց գործառույթների շրջանակում գործադրել բոլոր ջանքերը և ձեռնարկել ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ոտնձգությունների և սահմանային խախտումների։
«Այս օրերին բոլորիս ուշադրությունը հասկանալիորեն սևեռված է մեր սահմաններին. ադրբեջանական զինուժը Սյունիքում և Գեղարքունիքում խախտել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանը և արդեն մի քանի օր ապօրինի գտնվում է մեր երկրի տարածքում:
Ներկա իրավիճակում առանձնահատուկ կարևոր է պետության և պետական կառույցների կողմից երկիրը ճգնաժամից հանելու անվերապահ պատասխանատվությունը, հատկապե՛ս անվտանգության ապահովման հարցերում:
Հորդորում եմ, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, ԶՈւ գլխավոր շտաբը, ԱԱԾ-ն իրենց գործառույթների շրջանակում գործադրեն բոլոր ջանքերը և ձեռնարկեն ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ոտնձգությունների և սահմանային խախտումների:
Ոչ պակաս կարևոր է մեր դիվանագիտական զինանոցի կիրառումն իր ողջ ուժով: Հայաստանի միջազգային հեղինակության ամրապնդումը, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության և դաշնակցային հարաբերությունների խորացումն անհրաժեշտություն են: Այդ հարաբերությունները պետք է կառուցել իրատեսական և նպատակային օրակարգի հիման վրա: Պետք է գործարկել թե՛ ավանդական և թե՛ հանրային դիվանագիտության ամբողջ գործիքակազմը, ներգրավել Սփյուռքը և օգտագործել բոլոր ռեսուրսները:
Ստեղծված իրավիճակը և մեր գործելակերպն ու արձագանքը պետք է հասկանալի և ընկալելի լինեն մեր միջազգային գործընկերների համար:
Հասարակությունը պետք է ժամանակին և ճշգրիտ իրազեկված լինի տեղի ունեցող գործընթացների մասին՝ վստահ լինելով, որ ինքը պաշտպանված է, որ պետությունը, անկախ քաղաքական կամ այլ գործոններից, իրականացնում է իր գործառույթները:
Ստեղծված իրավիճակում վերստին հրամայական է համազգային միասնականությունը՝ Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք: Միայն այդ դեպքում կարող ենք լուծել անվտանգային, տնտեսական, ներքաղաքական և մյուս բոլոր խնդիրները: Պետք է գիտակցել, որ մենք ունենք մի սահման՝ Հայրենիքի սահմանը:
Որպես պետություն և ազգ մենք պետք է ունենանք մեկ՝ համապետական և համազգային օրակարգ: Յուրաքանչյուրս՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում մեր դերակատարմամբ պետք է գործենք այդ միասնական օրակարգի շրջանակում: Հայաստանի, Արցախի, հայ ժողովրդի շահերը կարող է ներկայացնել ու պաշտպանել միայն ուժեղ, կայուն, միասնական և համախմբված Հայաստանը»,- նշված է ՀՀ նախագահի հայտարարությունում։
14:58 19/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը կրկին պնդում է, որ ազատ է արձակել և վերադարձրել ռազմագերու կարգավիճակ ունեցող բոլոր հայերին
20:10 18/05/2021  |  ՔաղաքականԹուրքիան փորձում է չեզոքացնել այն ճնշումները, որոնք կարող են ազդել Ադրբեջանի վրա. միջազգայնագետ
21:59 17/05/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի նախագահի օգնականը բանակցություններ կվարի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ
21:12 17/05/2021  |  Միջազգային լրահոսՎրացական Դմանիսիում ցուցարարները ճեղքել են ոստիկանական պատնեշը
13:49 16/05/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանական բանակը լայնամասշտաբ զորավարժություններ է սկսել․ ներգրավված է մինչև 15,000 զինծառայող

Президент призвал силовиков предпринять жёсткие меры против посягательств на территориальную целостность Армении 05/19/2021   18:51
В нынешней ситуации особо важное значение имеет безусловная ответственность государства и государственных структур, говорится в заявлении президента Армении Армена Саркисяна. Заявление Армена Саркисяна, размещенное на сайте президента, публикуем ниже:
В эти дни мы все, понятно, сфокусировали своё внимание на наших границах – азербайджанские Вооружённые силы в Сюнике и Гегаркунике нарушили границу Республики Армения и уже несколько дней незаконно находятся на территории нашей страны.
В нынешней ситуации особо важное значение имеет безусловная ответственность государства и государственных структур за вывод страны из кризиса, особенно в вопросах обеспечения безопасности.
Призываю, чтобы Министерство обороны РА, Генеральный штаб ВС, СНБ в рамках своих функций задействовали все усилия и предприняли самые жёсткие меры против угрожающих территориальной целостности Республики Армения поползновений и пограничных нарушений.
Не менее важно применение нашего дипломатического арсенала во всю его силу. Восстановление международного авторитета Армении, углубление сотрудничества с международными партнёрами и союзнических отношений является необходимостью. Эти отношения нужно строить на основании реалистичной и целевой повестки. Нужно задействовать весь инструментарий как традиционной, так и публичной дипломатии, привлечь Диаспору и использовать все ресурсы.
Создавшаяся ситуация и наш образ действий и реакция должны быть понятны и приемлемы для наших международных партнёров.
Общественность должна быть своевременно и правдиво информирована об имеющих место процессах, будучи уверенной, что она защищена, что государство, независимо от политических или иных факторов, осуществляет свои функции.
В создавшейся ситуации общенациональное единство вновь становится насущной необходимостью – Армения, Арцах, Диаспора. Только в этом случае мы сможем урегулировать проблемы безопасности, решить экономические, внутриполитические и все другие проблемы. Нужно осознавать, что у нас есть одна граница – граница Отечества.
Как государство и нация мы должны иметь одну - общегосударственную и общенациональную повестку. Каждый из нас в Армении, Арцахе и Диаспоре должен действовать в своей роли в рамках этой единой повестки. Интересы Армении, Арцаха, армянского народа может представлять только сильная, стабильная, единая и сплочённая Армения".