Ադրբեջանցի զինվորականների՝ ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ-ն իրավունք է վերապահում խնդիրը լուծել ուժային տարբերակով․ ՀՀ ՊՆ 05/18/2021   22:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 18-ի երեկոյան դրությամբ, փոփոխություն չի կրել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է։ Այս մասին ասվում է ՀՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրութունում:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարևորում է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը և բարձր գնահատում այդ ուղղությամբ տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից ներդրված ջանքերը, հաշվի նստելով նրանց հնչեցրած՝ խաղաղ հանգուցալուծման կոչերի հետ։ Այս առումով, մայիսի 14-ից մեկնարկած բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են:
Այդուհանդերձ, ողջամիտ ժամկետներում խաղաղ կարգավորման բացակայության, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականների՝ առանց նախապայմանների իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ ցանկացած ոտնձգություն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
19:48 18/05/2021  |  ՔաղաքականԳեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի սահմանագծում իրադրության ողջ ծանրությունը իշխանությունը դրեց զինվորականի ուսերին. Տիգրան Աբրահամյան
17:39 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ենթադրել է, որ Հայաստանի կողմից համարժեք պատասխան իր գործողություններին չի լինելու. Մարգարով
14:38 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցին կանգնած է նույն դիրքում, փոփոխություններ այս պահի դրությամբ չկան. Մենուա Հովսեփյան

ВС Армении оставляют за собой право на силовое решение ситуации на границе - Минобороны 05/18/2021   22:46  |  Лента новостей
Ситуация, сложившаяся  после провокаций, предпринятых вооруженными силами Азербайджана на армяно-азербайджанской границе 12 и 13 мая, по состоянию на вечер 18 мая не претерпела изменений. Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, обстановка относительно спокойная.
"Министерство обороны Республики Армения придает важность необходимости мирного урегулирования вопроса и высоко оценивает усилия, прилагаемые различными странами и международными структурами в этом направлении, учитывая их призывы к мирному разрешению ситуации. В этом плане начатые 14 мая переговоры все еще продолжаются. Однако при отсутствии мирного урегулирования в разумные сроки, то есть в случае, если азербайджанские военные не вернутся на свои исходные позиции без предварительных условий, Вооруженные силы Армении оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовым вариантом", - подчеркивается в заявлении.
В Минобороны РА вновь заявили, что любое посягательство на суверенные территории Армении абсолютно неприемлемо, и азербайджанские военные обязаны покинуть территорию Республики Армения.
17:02 18/05/2021  |  Лента новостейВ МИД России обнародовали свое видение разрешения инцидента между Арменией и Азербайджаном