Ադրբեջանցիները Գեղարքունիքի ուղղությամբ հետ չեն գնացել. Շարունակում են մնալ նույն տեղում. համայնքապետ 05/18/2021   11:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի զինվորները Կութ գյուղի ուղղությամբ հետ չեն գնացել։ Գեղամասար խոշորացված համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ հակառակորդը երեկվա առաջխաղացումից հետո ո՛չ առաջացել է, ո՛չ էլ հետ գնացել։
«Կարծում եմ՝ առաջխաղացում չպետք է լինի, պետք է կարողանանք պաշտպանել։ Մենք ամուր պետք է պահենք մեր սահմանները, այդ դեպքում չեն առաջանա։ Գիտակցում ենք, որ մեր փոքր երկիրը պատերազմի մեջ է հզոր Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, որոնց բանակը մի քանի անգամ գերազանցում է»,-ասաց Հակոբ Ավետյանը՝ հավատացնելով, որ չնայած դրան սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները՝ փոքրից մեծ պատրաստ են պայքարել բանակի հետ միասին։
Համայնքապետը հույս հայտնեց, որ հարցը բանակցություններով կլուծվի և ռազմական բախումներից զերծ կմնանք։
Նշենք, որ ՊՆ-ն երեկ հայտարարել էր, թե ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր՝ առանց հստակեցնելու, թե որ հատվածներում են նահանջել։ Համենայն դեպս՝ Կութի ուղղությամբ հակառակորդը ոչ միայն չէր նահանջել, այլ վերջին երկու օրերին՝ մայիսի 16-17-ին, առաջխաղացում ունեցել։
12:31 17/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամայնքապետերին բանակցությունների արդյունքների մասին չեն տեղեկացրել. Ավետյանն ասում է, որ տեղյակ չեն, թե ադրբեջանցիները որքան պետք է հետ գնան
21:26 13/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՎարդենիսի համայնքի հարակից բնակավայրերի սահմանը այսօր հատել են ազերիները՝ անզեն, առանց կրակոցի. Թագուհի Թովմասյան
20:51 13/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքի մարզպետը հերքում է Ջիլ, Փամբակ, Դարանակ գյուղերի դիրքերը թշնամուն զիջելու մասին տեղեկությունը
22:54 06/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ոչինչ չի կարող ընկճել հայրենասեր հայի ոգին. Գեղարքունիքի մարզպետ

Азербайджанцы в направлении Гегаркуника не отошли назад, остаются на том же месте – глава общины Гехамасар 05/18/2021   12:19  |  Лента новостей
Азербайджанские военные не отошли назад в районе села Кут. Как сообщил руководитель укрупненной общины Гехамасар Гегаркуникской области Армении Акоп Аветян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, противник после вчерашнего продвижения не выдвигался вперед и не отходил назад.
“Полагаю, что продвижения не должно быть. Мы должны суметь защитить. Мы должны крепко стоять на страже наших границ, тогда они не продвинуться. Мы осознаем, что наша маленькая страна находится в состоянии войны с мощной Турцией и Азербайджаном, чьи армии в несколько раз больше”, - сказал Акоп Аветян. По его словам, несмотря на это, жители приграничных сел – от мала до велика – готовы бороться вместе с армией.
Глава общины выразил надежду, что вопрос удастся решить путем переговоров во избежание военного столкновения.
Отметим, что Минобороны накануне сообщило, что несколько групп представителей азербайджанских вооруженных сил вернулись на свои исходные позиции, не уточнив, на каких участках отступили. По крайней мере, в направлении Кута противник не только не отступил, но за последние два дня, 16-17 мая, продвинулся.
09:27 18/05/2021  |  Лента новостейГлава МИД Франции призвал стороны договориться о безотлагательном выводе азербайджанских ВС с армянской территории
09:07 18/05/2021  |  Лента новостейСалливан в разговоре с Пашиняном заявил, что США потребуют от Азербайджана вывести свои войска с территории Армении
18:25 17/05/2021  |  Лента новостейПашинян в разговоре с Лукашенко заявил о необходимости обстоятельного обсуждения вопроса в рамках ОДКБ