Գագիկ Բեգլարյանն ինքնակամ է ժամանել ՀՀ՝ նախապես տեղյակ պահելով իրավապահներին.փաստաբան 05/18/2021   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանն ինքնակամ է ներկայացել քննությանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է Բեգլարյանի փաստաբան Հրանտ Անանյանը ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտնել էր, թե Մոսկվա-Երեւան չվերթով ժամանելուց հետո օդանավակայանում ձերբակալվել է Երեւանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, որը հետախուզման մեջ էր գտնվում շուրջ մեկ տարի։
Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ Բեգլարյանը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Փաստաբան Հրանտ Անանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Գագիկ Բեգլարյանը վաղօրոք դիմում է ներկայացրել իրավապահ մարմիններին, ինքնակամ ներկայացել։
«Ցանկացել է ընդամենն իր դատավարական կարգապահությունն ընդգծել վարույթն իրականացնող մարմնի հետ հարաբերություններում»,- նշեց Անանյանը՝ ընդգծելով, որ Գագիկ Բեգլարյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքում մեղավոր չի ճանաչում։
Ինչ վերաբերում է խափանման միջոցի փոփոխման կամ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ներկայացված կալանավորումը վերահաստատելու միջնորդություն ներկայացնելու վերաբերյալ հարցերին, փաստաբանը զերծ մնաց պատասխանելուց։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ մահացել է Գագիկ Բեգլարյանի եղբայրը եւ կոնկրետ այս ժամանակահատվածում Հայաստան վերադառնալու հարցում մեծ դեր է խաղացել հենց այդ հանգամանքը։ Պաշտոնական մարմինները տեղեկություն չեն հայտնում Գ.Բեգլարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ, սակայն տելեգրամյան ալիքները հայտնում են, որ նա ազատ է արձակվել։

Гагик Бегларян прибыл в Армению добровольно, заранее поставив в известность правоохранителей - адвокат 05/18/2021 14:10
Бывший мэр Еревана Гагик Бегларян добровольно предстал перед следствием. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-мэра Грант Ананян.
Напомним, ранее Полиция сообщила, что Гагик Бегларян, который находился в розыске примерно год, был задержан в аэропорту “Звартноц” после прибытия рейса Москва-Ереван.
Согласно ранее распространенному сообщению СНБ, Бегларян, исходя из личной заинтересованности и использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, присвоил недвижимость – действующее на улице Таманяна в Ереване здание детского сада стоимостью 233.470.000 драмов.
Адвокат Грант Ананян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил, что Гагик Бегларян заблаговременно представил правоохранительным органам заявление о добровольной явке.
“Он хотел всего лишь подчеркнуть свою процессуальную дисциплинированность в отношениях с органом, осуществляющим производство”, - отметил Ананян. Адвокат отметил, что Гагик Бегларян не признает вину в инкриминируемом ему деянии.
Что касается вопросов относительно изменения меры пресечения или поданного следственным органом ходатайства о подтверждении ареста, адвокат воздержался от ответа.
Как уже ранее сообщило агентство, скончался брат Гагика Бегларяна, и именно это обстоятельство сыграло ключевую роль в вопросе его возвращения в Армению. Официальные органы не предоставляют сведений по поводу меры пресечения в отношении Г.Бегларяна, однако телеграм-каналы сообщают, что он отпущен на свободу.